Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

  • 3 weeks later...

 Στο προηγούμενο ερώτημα στην τοπική ΥΔΟΜ υπάλληλος μου είπε ότι μπορώ να δείξω W.C. στη σοφίτα.

Και κάτι άλλο που δεν έχει διευκρινιστεί.

Η κλίμακα που οδηγεί στη σοφίτα μετράει στον υπολογισμό του 50% σε σχέση με το εμβαδόν του υποκείμενου ορόφου.
Στη δόμηση όμως μπορείς να αφαιρέσεις το εμβαδόν της σκάλας και μέχρι 12,00μ2;

Link to comment
Share on other sites

Η κλίμακα που οδηγεί στη σοφίτα μετράει στον υπολογισμό του 50% σε σχέση με το εμβαδόν του υποκείμενου ορόφου.

Στη δόμηση όμως μπορείς να αφαιρέσεις το εμβαδόν της σκάλας και μέχρι 12,00μ2;

 

Ποιό το νόημα αφαίρεσης της σκάλας μέσω των 12 τμ, εφόσον έχει ήδη αφαιρεθεί μέσω της σοφίτας ;

Link to comment
Share on other sites

 Στο προηγούμενο ερώτημα στην τοπική ΥΔΟΜ υπάλληλος μου είπε ότι μπορώ να δείξω W.C. στη σοφίτα.

Και κάτι άλλο που δεν έχει διευκρινιστεί.

Η κλίμακα που οδηγεί στη σοφίτα μετράει στον υπολογισμό του 50% σε σχέση με το εμβαδόν του υποκείμενου ορόφου.

Στη δόμηση όμως μπορείς να αφαιρέσεις το εμβαδόν της σκάλας και μέχρι 12,00μ2;

 

έστω ότι έχεις ισόγειο - α όροφο - σοφίτα..

στο 50% της σοφίτας μετράει και η σκάλα η οποία όμως δυναται να συμμετέχει στα έως 12τμ που μπορείς να αφαιρέσεις από τον σ.δ..

.. έβγαλα άδεια με αυτόν τον τρόπο (η σκάλα του ισογείου μου ήταν 5-6τμ και χρειαζόμουνα και της σοφίτας για να συμπληρώσω τα 12τμ)

και αφού χρειάστηκε να γίνει συζήτηση μεταξύ 2 μηχανικών εφαρμογής και αφού συμβουλευτήκανε τις σημειώσεις τους από κάποιο σεμινάριο (μάλλον της λεμπέση)

Η σκάλα προς τη σοφίτα θεωρείται ότι ανήκει στον όροφο οπότε και αφαιρείται δηλ

Edited by verda
Link to comment
Share on other sites

verda εφοσον η σκαλα προς την σοφιτα συμετεχει στην επιφανεια της σοφιτας που δεν προσμετραται στην δομηση γιατι προσμετρηθηκε και στα 12 τμ των εσωτερικων κλιμακων που και αυτα δεν προσμετρωνται στην δομηση?μπορεις να το αναλυσεις λιγο?

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

Ποιό το νόημα αφαίρεσης της σκάλας μέσω των 12 τμ, εφόσον έχει ήδη αφαιρεθεί μέσω της σοφίτας ;

 

 Το εμβαδόν της σοφίτας μαζί με την σκάλα δεν μετράει στη δόμηση.Αυτά για το επίπεδο της σοφίτας.

 

Αναφέρομαι στο επίπεδο του Α΄ όροφου αν η σκάλα προς τη σοφίτα αφιαρείται από τη δόμηση του Α΄ορόφου μέχρι και 12μ2.

 

Από το ισόγειο έως τον Ά΄όροφο η πρόσβαση γίνεται με ανοιχτό κλιμακοστάσιο σε άλλη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακόμη το παλαιό "μετράμε τις σκάλες που κατασκευάζουμε"...

Άπαξ και αφαιρέθηκε μαζί με τη σοφίτα ... δεν υπάρχει πιά.

Αν ο όροφος από κάτω της έχει δάπεδο ... μετράει ολόκληρος. Αν έχει τρύπα ... την αφαιρούμε από το εμβαδόν του ορόφου.

Τα 12 τμ δεν μπορεί να έχουν καμία σχέση με σκάλες σοφίτας. Και δεν είναι απαραίτητο, αν δεν έχουμε σκάλες, να τις βρίσκουμε ... για να τις αφαιρέσουμε.

Η παραπάνω αναφερθείσα λύση, που πρότεινε η ΥΔΟΜ-Λεμπέση, λέγεται "στρεψοδομία" (κατά το στρεψοδικία) ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

verda εφοσον η σκαλα προς την σοφιτα συμετεχει στην επιφανεια της σοφιτας που δεν προσμετραται στην δομηση γιατι προσμετρηθηκε και στα 12 τμ των εσωτερικων κλιμακων που και αυτα δεν προσμετρωνται στην δομηση?μπορεις να το αναλυσεις λιγο?

 

υπάρχει ισόγειο - όροφος -σοφίτα..

3 επίπεδα αλλά δύο σκάλες..

στη σοφίτα που πρέπει να είναι το 50% του υποκείμενου ορόφου συμπεριλαμβάνεται και το εμβαδόν της κλίμακας με το πλατύσκαλό της... αυτό είναι ξεκάθαρο..

η σκάλα όμως που ανεβαίνει στη σοφίτα μπορεί να θεωρηθεί ότι ανήκει στον όροφο και έτσι μου έδωσαν το δικαίωμα να συμπεριλάβω το εμβαδόν της στα 12τμ που έψαχνα ώστε να τα αφαιρέσω της δόμησης.

αφαίρεσα δηλαδή 5,50 τμ από τη σκάλα ισογείου- ορόφου και 5,5τμ από τη σκάλα ορόφου - σοφίτας =11τμ

Είναι θέμα ερμηνείας και από τη στιγμή που το δέχθηκαν .. το δέχθηκα με ανακούφιση και εγώ :)

Link to comment
Share on other sites

Verda καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση σου.

 

1.Περα απο οσα γραφουμε εδω για την σκαλα που παει προς την σοφιτα οτι συμετεχει στην επιφανεια της σοφιτας (κατι το οποιο το βρισκω λογικο εχει ειπωθει σε σεμιναρια κτλ) νομοθετικα απο που προκυπτει οτι η σκαλα προς την σοφιτα μετραει στην επιφανεια της σοφιτας?Δηλαδη εστω οτι εχω μια μαιζονετα με 3 υπεργεια επιπεδα και στεγη.Εχουμε λοιπον ισογειο , α οροφο , β οροφο και στεγη στην οποια υπαρχει σοφιτα.εχω

μια σκαλα απο ισογειο σε α οροφο 6 τμ

μια σκαλα απο α οροφο σε β οροφο 6 τμ

μια σκαλα απο β οροφο σε σοφιτα 4τμ

Παω για ελεγχο και πεφτω σε ενα υπαλληλο που μου λεει ακου να δεις η σκαλα της σοφιτας μετραει στην δομηση και οχι στα μετρα της σοφιτας.Εγω ποια νομοθετικη ρυθμιση θα χρησιμοποιησω για να εχω αντιλογο και να υποστηριξω οτι κανει λαθος ?Στο παταρι οκ εχει αποσαφηνισθει για την σοφιτα ομως?

 

2.verda συνεχιζω να μην καταλαβαινω γιατι εφοσον συμπεριληφθηκε η σκαλα της σοφιτας στην επιφανεια αυτης που δεν προσμετραται στην δομηση  γιατι συμπεριληφθηκε η ιδια σκαλα και στα 12 τμ των ανοιχτων κλιμακων που δεν προσμετρωνται στην δομηση.

Η σκαλα προς στην σοφιτα

-ή δεν θα μετρησει στην επιφανεια της σοφιτας και θα εξαιρεθει απο την δομηση με την &6ε του αρθρου 11 (περι εσωτερικων κλιμακων)

-ή θα μετρησει στην επιφανεια της σοφιτας και θα εξαιρεθει απο την δομηση με την &6ιε του  αρθρου 11 (περι σοφιτας)

και τα δυο δεν μπορει να συμβαινουν.

Edited by dimitris11140
Link to comment
Share on other sites

 

1.Περα απο οσα γραφουμε εδω για την σκαλα που παει προς την σοφιτα οτι συμετεχει στην επιφανεια της σοφιτας (κατι το οποιο το βρισκω λογικο εχει ειπωθει σε σεμιναρια κτλ) νομοθετικα απο που προκυπτει οτι η σκαλα προς την σοφιτα μετραει στην επιφανεια της σοφιτας?Δηλαδη εστω οτι εχω μια μαιζονετα με 3 υπεργεια επιπεδα και στεγη.Εχουμε λοιπον ισογειο , α οροφο , β οροφο και στεγη στην οποια υπαρχει σοφιτα.εχω

μια σκαλα απο ισογειο σε α οροφο 6 τμ

μια σκαλα απο α οροφο σε β οροφο 6 τμ

μια σκαλα απο β οροφο σε σοφιτα 4τμ

Παω για ελεγχο και πεφτω σε ενα υπαλληλο που μου λεει ακου να δεις η σκαλα της σοφιτας μετραει στην δομηση και οχι στα μετρα της σοφιτας.Εγω ποια νομοθετικη ρυθμιση θα χρησιμοποιησω για να εχω αντιλογο και να υποστηριξω οτι κανει λαθος ?Στο παταρι οκ εχει αποσαφηνισθει για την σοφιτα ομως?

 

στην περίπτωσή σου τα τετραγωνικά που προσμετρώνται στον σ.δ προκύπτουν ως εξής

εμβαδόν ισογείου+ α ορόφου + β ορόφου -12τμ από εσωτερικές κλίμακες..

προστίθενται δηλ όλες οι κλίμακες που έχεις και αφαιρείς μέχρι 12τμ.

δεν αφαιρούνται συγκεκριμένες κλίμακες δηλαδή.

Αυτό που σου είπε στην πολεοδομία δηλαδή νομίζω ότι δε το διατύπωσε σωστά..

αν είχες 5 + 5 +5 τμ από τις 3 κλίμακες τότε και πάλι 12 θα αφαιρούσες και όχι 10

 

2.verda συνεχιζω να μην καταλαβαινω γιατι εφοσον συμπεριληφθηκε η σκαλα της σοφιτας στην επιφανεια αυτης που δεν προσμετραται στην δομηση  γιατι συμπεριληφθηκε η ιδια σκαλα και στα 12 τμ των ανοιχτων κλιμακων που δεν προσμετρωνται στην δομηση.

Η σκαλα προς στην σοφιτα ή δεν θα μετρησει στην επιφανεια της σοφιτας και θα εξαιρεθει απο την δομηση με την &6ε του αρθρου 11 (περι εσωτερικων κλιμακων) ή θα μετρησει στην επιφανεια της σοφιτας και θα εξαιρεθει απο την δομηση με την &6ιε του  αρθρου 11 (περι σοφιτας)

και τα δυο δεν μπορει να συμβαινουν.

 

κατά τη γνώμη μου είναι θέμα ερμηνείας σε ποιό επίπεδο "χρεώνεις" τη σκάλα που πάει από τον όροφο στη σοφίτα..

δε μπαίνω στη λογική του θέματος, απλά μεταφέρω την εμπειρία μου από την πολεοδομία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.