Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

για να βγεί ένας "σωστός" χώρος στο πατάρι, θα πρέπει να βάλω μερικά τετραγωνικά στη δόμηση λόγο υπέρβασης του 70%.
Το θέμα είναι οτι θα μπούν τόσα τετραγωνικά στη δόμηση που μου κοστίζουν 45τμ. δηλαδή περίπου 2 δωμάτια.
και ο επενδυτής θέλει να βλέπει δωμάτια...
φέρτε μου δωμάτια... :mrgreen: 
φέρτε μου κλίνες...  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

προσοχή στον ορισμό: 28. "Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, έχει προσπέλαση αποκλειστικά από το χώρο αυτόν, αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της χρήσης αυτής, έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70% της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία."

Για να έχεις πατάρι, πρέπει να πληροίς όλες τις προυποθέσεις. Αν υπερβείς το 70%, θα έχεις όροφο. Θα είναι πρόβλημα αν υπάρχει περιορισμός δύο ορόφων στην περιοχή.  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...Για να έχεις πατάρι, πρέπει να πληροίς όλες τις προυποθέσεις. Αν υπερβείς το 70%, θα έχεις όροφο. Θα είναι πρόβλημα αν υπάρχει περιορισμός δύο ορόφων στην περιοχή.  

το έχω ελέγξει. 

δεν έχω περιορισμό. έχω σχέδιο πόλης χωρίς περιορισμό ορόφων. μόνο περιορισμό ύψους.

την υπέρβαση του 70% την χρεώνουμε μόνο στη δόμηση.

 

ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

H melissa προσπαθεί να σου πει ότι με 70% ή πάνω από 70% δεν έχεις πατάρι. Δεν ορίζεται. Άρα δεν χρεώνεται μόνο το παραπάνω του 70% αλλά ολόκληρο το 100%.

 

έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70% της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μεταφέρω όπως το διαβάζω στο βιβλίο μου

"Με βάση τα οριζόμενα για τα πατάρια, εκτός απο τους κλειστούς βοηθητικούς χώρους τους, που προσμετρούν στο συντελεστή, επιτρέπεται να προσμετρά στο συντελεστή δόμησης και επιπλέον τμήματους, προκειμένου να καλυφθεί το επιτρεπόμενο 70% της υποκείμενης κάτοψης, με τις ίδιες προϋποθέσεις κατά τα λοιπά" 

 

...σωστό?
...λάθος?
δεν ξέρω.
το διαβάζουμε και το τηρούμε...

...ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον του 10% του συντελεστή δόμησης εννοεί.

Αν δηλαδή το 10% του συντελεστή δόμησης σου δίνει 5,00τ.μ. αλλά το 70% του υποκείμενου ορόφου σου δίνει 15,00τ.μ. μπορείς να μετρήσεις στον συντελεστή δόμησης τα 10,00τ.μ. της διαφοράς και να έχεις το πατάρι που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

ομως μελίσσα το να μετρήσουν τα 10τμ ως χώροι κύριοι στον όροφο δεν τον καθιστά αυτόματα όροφο?

Λέγοντας όροφο ενοώ το πατάρι.

Οπότε πως μπορεί να χώροι του επιπέδου του παταριού να υπολογίζονται ως χώροι με σ.δ. και αυτόματα το επίπεδο αυτό να μην θεωρείται όροφος?

Link to comment
Share on other sites

1.Το τεύχος των τεχνικών οδηγιών μιλάει για κλειστούς βοηθητικούς χώρους που μπορώ να έχω στο πατάρι μετρώντας τους στην δόμηση χωρίς αυτό να θεωρείται όροφος.

2.Στον ορισμό του παταριού ΔΕΝ γίνεται λόγος για συντελεστή δόμησης.

 

Κατά την άποψή μου, μπορώ να έχω δόμηση στο πατάρι χωρίς να έχω όροφο αν συμπληρώνω τις προυποθέσεις του ορισμού του εσωτερικού εξώστη : (Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης, έχει προσπέλαση αποκλειστικά από το χώρο αυτόν, αποτελεί λειτουργικό παράρτημα της χρήσης αυτής, έχει συνολικό εμβαδόν μικρότερο του 70% της επιφάνειας του υποκείμενου χώρου, δεν θεωρείται όροφος και δεν μπορεί να αποτελεί ανεξάρτητη ιδιοκτησία) . 

Edited by melissa
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέτα συνάδελφοι. 

1) ο μη υπολογισμός επιφάνειας παταριού στο σ.δ. δεν ισχύει μόνο για κτήρια προσωρινής διαμονής (ξενοδοχεία) σύμφωνα με το ΝΟΚ?

το είδα και σε άδεια κατοικιών (ισόγειο-όροφος με εσωτερική κλίμακα και στον όροφο αφαιρεί τμήμα ως πατάρι!), υπάρχει κάτι άλλο που ισχύει και για κατοικία και δεν αναφέρεται στο αρ. 11 παρ. 6?

 

2) επίσης αναφέρεται πουθενά ο μη υπολογισμός εσωτερικής μόνωσης στο σ.δ. σε κτήρια κατοικίας?

στο ΝΟΚ βρίσκω μόνο το αρ. 11, παρ. 6. 2. ιθ. Η επιφάνεια θερμομόνωσης πάχους άνω των 6 εκατοστών στις κατασκευές νέων κτιρίων που και πάλι αναφέρεται σε  κτίρια προσωρινής διαμονής (ξενοδοχεία), υπάρχει κάτι άλλο νεότερο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.