Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

On 28/8/2019 at 12:50 ΜΜ, Olga.Tsagkalidou said:

Σε κάποιες ΥΔΟΜ στη Θεσσαλονίκη εξώστης μπροστά από πατάρι δεν περνάει από προέγκριση διότι πατάνε στον ορισμό του παταριού στον ΝΟΚ (αρθ 2, παρ 28) όπου αναφέρεται ότι το πατάρι δεν θεωρείται όροφος οπότε λένε ότι δεν μπορείς να έχεις εξώστη μπροστά από μη-όροφο. Μας έχει τύχει όμως σε άλλη ΥΔΟΜ να το δεχτούνε.

Το καλύτερο θα είναι να κάνεις ερώτημα στην συγκεκριμένη ΥΔΟΜ απ την οποία θα εκδοθεί η άδεια.

Πως το αντιμετώπισες τελικα; εφτιαξες πατάρι με εξώστη, ή χωρίς;

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, dimos00 said:

Πως το αντιμετώπισες τελικα; εφτιαξες πατάρι με εξώστη, ή χωρίς;

Χωρίς. Απλά βγάλαμε πρόβολο ως προστέγασμα ώστε να στεγάσουμε το κούφωμα στον από κάτω όροφο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Olga.Tsagkalidou said:

Χωρίς. Απλά βγάλαμε πρόβολο ως προστέγασμα ώστε να στεγάσουμε το κούφωμα στον από κάτω όροφο.

Σε ευχαριστώ που μ'απάντησες. Να σε ρωτήσω σχετικα με το παταρι (σαν εσωτερικός εξώστης) αν δε κλείσει και δεν γινει σοφιτα, ισχύει παλι ο μεσος ορος υψους 2,20μ, ή μπορει να γινει ψηλώτερο;

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, dimos00 said:

Σε ευχαριστώ που μ'απάντησες. Να σε ρωτήσω σχετικα με το παταρι (σαν εσωτερικός εξώστης) αν δε κλείσει και δεν γινει σοφιτα, ισχύει παλι ο μεσος ορος υψους 2,20μ, ή μπορει να γινει ψηλώτερο;

Το πατάρι δεν έχει περιορισμό στο ύψος ούτε απαιτείται στέγη ή κεκλιμένη πλάκα από πάνω, οπότε μπορείς να το διαθέσεις σε όποιον όροφο θέλεις σε ένα πολυώροφο κτίριο. Απλά πρέπει να πληροί τις προδιαγραφές σε τετραγωνικά 10% του ΣΔ και 70% του υποκείμενου ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλημέρα,

επειδή το θέμα παταριού είναι λίγο περίεργο και ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει ... θέλω την βοήθειά σας ..

 

έχω ισόγειο κατάστημα λιανικού εμπορίου και θέλω να κάνω πατάρι για βοηθητική χρήση

το έχω σχεδιασμένο στο 10% της δόμησης και κάτω από 70% της κάλυψης του κτιρίου , το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να βάλω τουαλέτες στο πατάρι. ( θεωρητικά ο περιορισμός του 10% σου δίνει το δικαίωμα να έχεις κλειστό πατάρι και από αυτό το ποσοστό και πάνω ένα κλειστό πατάρι μετράει στην δόμηση) 

Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, zwhtsap said:

καλημέρα,

επειδή το θέμα παταριού είναι λίγο περίεργο και ο καθένας το ερμηνεύει όπως θέλει ... θέλω την βοήθειά σας ..

 

έχω ισόγειο κατάστημα λιανικού εμπορίου και θέλω να κάνω πατάρι για βοηθητική χρήση

το έχω σχεδιασμένο στο 10% της δόμησης και κάτω από 70% της κάλυψης του κτιρίου , το ερώτημά μου είναι αν μπορώ να βάλω τουαλέτες στο πατάρι. ( θεωρητικά ο περιορισμός του 10% σου δίνει το δικαίωμα να έχεις κλειστό πατάρι και από αυτό το ποσοστό και πάνω ένα κλειστό πατάρι μετράει στην δόμηση) 

 

Μπορείς να βάλεις τουαλέτες στο πατάρι τις οποίες θα μετρήσεις στη δόμηση και ταυτόχρονα στο πατάρι. 

Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι μέχρι Δευτέρα.

Ότι ξέραμε περί παταριών αλλάζει σήμερα και δεν ξέρουμε καν το τελικό κείμενο. Οπότε μόνο θεωρητικό στοχασμό μπορείς να κάνεις, σχεδιασμό όχι.

 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, paspartout1 said:

 

Μπορείς να βάλεις τουαλέτες στο πατάρι τις οποίες θα μετρήσεις στη δόμηση και ταυτόχρονα στο πατάρι. 

επειδή θα είναι κλειστός χώρος; 

αφού είμαι στο 10% για να μην μετράει ΣΔ

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, kan62 said:

Μην ασχολείσαι μέχρι Δευτέρα.

Ότι ξέραμε περί παταριών αλλάζει σήμερα και δεν ξέρουμε καν το τελικό κείμενο. Οπότε μόνο θεωρητικό στοχασμό μπορείς να κάνεις, σχεδιασμό όχι.

 

καλημέρα,

αλλάζει ο ΝΟΚ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.