Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

8 λεπτά πριν, zwhtsap said:

επειδή θα είναι κλειστός χώρος; 

αφού είμαι στο 10% για να μην μετράει ΣΔ

Επειδή ακριβώς θα είναι κλειστός χώρος. Στο πατάρι που δε μετράει στο συντελεστή δεν επιτρέπονται εσωτερικά χωρίσματα. Επιτρέπονται μόνο μετρώντας το χώρο στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, kan62 said:

Μην ασχολείσαι μέχρι Δευτέρα.

Ότι ξέραμε περί παταριών αλλάζει σήμερα και δεν ξέρουμε καν το τελικό κείμενο. Οπότε μόνο θεωρητικό στοχασμό μπορείς να κάνεις, σχεδιασμό όχι.

 

Δευτέρα θα ψηφιστεί το νομοσχέδιο;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν, paspartout1 said:

Επειδή ακριβώς θα είναι κλειστός χώρος. Στο πατάρι που δε μετράει στο συντελεστή δεν επιτρέπονται εσωτερικά χωρίσματα. Επιτρέπονται μόνο μετρώντας το χώρο στη δόμηση.

και τότε γιατί βάζει τον περιορισμό του 10% ;;;εγώ έχω καταλάβει ότι σου αφήνει το περιθώριο κλειστού παταριού έως 10% από εκεί και μετά θα μετράει στην δόμηση ... 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zwhtsap said:

και τότε γιατί βάζει τον περιορισμό του 10% ;;;εγώ έχω καταλάβει ότι σου αφήνει το περιθώριο κλειστού παταριού έως 10% από εκεί και μετά θα μετράει στην δόμηση ... 

Ισχύει και αυτό που λέτε. Κρατώντας τον περιορισμό του 70% μπορείτε να ξεπεράσετε το 10% μετρώντας στη δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, paspartout1 said:

Ισχύει και αυτό που λέτε. Κρατώντας τον περιορισμό του 70% μπορείτε να ξεπεράσετε το 10% μετρώντας στη δόμηση.

Δεν είχα δει ότι γράψατε κλειστού παταριού. Όχι δεν επιτρέπονται χωρίσματα στο τμήμα που αφαιρείται από το συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

On 4/12/2020 at 7:26 ΜΜ, paspartout1 said:

Δεν είχα δει ότι γράψατε κλειστού παταριού. Όχι δεν επιτρέπονται χωρίσματα στο τμήμα που αφαιρείται από το συντελεστή.

καλημέρα,

χωρίσματα δεν θα έχει... αν κατάλαβα σωστά τι μου λέτε , μόνο περιμετρικά θα είναι κλειστό! Θα είναι χώρος γραφείου οπότε θέλω να είναι κλειστό για λόγους όχλησης! προφανώς ισχύει αυτό:

5. Στο συντελεστή δόμησης προσμετρώνται:
α. Οι επιφάνειες των στεγασμένων και κλειστών από όλες τις πλευρές χώρων του κτιρίου."

 

και ο περιορισμός του 70% που αναφέρεται τότε; για να μην θεωρηθεί ως όροφος?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν, zwhtsap said:

καλημέρα,

χωρίσματα δεν θα έχει... αν κατάλαβα σωστά τι μου λέτε , μόνο περιμετρικά θα είναι κλειστό! Θα είναι χώρος γραφείου οπότε θέλω να είναι κλειστό για λόγους όχλησης! προφανώς ισχύει αυτό:

5. Στο συντελεστή δόμησης προσμετρώνται:
α. Οι επιφάνειες των στεγασμένων και κλειστών από όλες τις πλευρές χώρων του κτιρίου."

 

και ο περιορισμός του 70% που αναφέρεται τότε; για να μην θεωρηθεί ως όροφος?

Το πατάρι αποτελεί εξαίρεση στο 5.α εφόσον υπάρχουν οι προϋποθέσεις παταριού και αναφέρεται στο άρθρο που λέει τι δε μετράει στο Σ.Δ. Απαγορεύεται οποιοσδήποτε τοίχος εκτός από τους εξωτερικούς τοίχους της ιδιοκτησίας, που είναι δηλαδή είτε σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα είτε σε επαφή με διπλανή ιδιοκτησία. Αν ο αέρας που κυκλοφορεί στο πατάρι σας δεν είναι σε άμεση επικοινωνία με τον υποκείμενο χώρο, τότε θα αναγκαστείτε να μετρήσετε το κλειστό τμήμα στο συντελεστή δόμησης. Πρέπει να είναι ανοιχτό δηλαδή σαν κατάστημα. Το 70% αναφέρεται ακριβώς στο ότι δε μπορείτε να σκεπάσετε με πατάρι όλη την ιδιοκτησία για να υπάρχει με απλά λόγια οπτική επαφή του πάνω και του κάτω επιπέδου.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα, τα φώτα σας παρακαλώ.

Περίπτωση κτιρίου με σοφίτα, η οποία καταλαμβάνει το 50% της κάτοψης του υποκείμενου ορόφου και ειναι εντός του περιγραμματος του (με τον οποίο συνδέονται λειτουργικά κλπ κλπ). Στον υποκείμενο όροφο, η οροφή του κλείνει στα 3μ ύψους και δημιουργεί δώμα (βατό ή μη) το οποίο έρχεται κατ'επέκταση του δαπέδου της σοφίτας ενώ παράλληλα υπάρχει εσωτερική σκάλα που ενώνει σοφίτα και υποκειμενο. Άρα εσωτερικά δεν υπάρχει το 2πλο ελεύθερο ύψος (πχ 5μ) αλλά ένας (υποκειμενος) όροφος με ύψος 3 μ. και η σοφίτα.η οποία δεν "βλέπει" εσωτερικά στον όροφο.

(Ο ΝΟΚ όπως τροποποιήθηκε πρόσφατα, έπιτρέπει, πλέον, την πρόσβαση σε βατό δωμά κλπ)

ΕΡΩΤΗΣΗ: επίτρεπεται το κλεισιμο του υποκειμενου ορόφου με πλάκα χωρίς να δημιουργείται το 2πλο εσωτερικό ύψος όπως πχ συμβαίνει στα πατάρια? Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη....

ΣΟΦΙΤΑ.JPG

Edited by skitziS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.