Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Ισόγειο κατάστημα 100μ2 με άδεια του 1978 έχει νόμιμο πατάρι από Ο.Σ. 50μ2.

Εντός του περιγράμματος του παταριού υπάρχει μεταλλική σκάλα πολύ μικρή και άβολη η οποία θέλουμε να καθαιρεθεί.

Μπορούμε να προσθέσουμε εξωτερικά του περιγράμματος του παταριού νέα μεταλλική σκάλα με ΕΕΜΚ ? Η ΕΕΜΚ βγαίνει έτσι και αλλιώς και για άλλες εργασίες. Η οπή της τωρινής σκάλας μάλλον θα παραμείνει με κάποιο στηθαίο.

Drawing1-Model.jpg.0cf8ccd0af4d44dddbef06443a3cc053.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2021 at 11:39 ΠΜ, jbosdas said:

Κλειστό πατάρι στο κενό του ανοιχτού παταριού με ψευδοροφή για το ύψος του 1.80 μπορεί να κατασκευαστεί;

Στην ουσία θα είναι ομοεπίπεδο και κατεπέκταση του ανοιχτού παταριού με μία εσωτερική ψευδοροφή...

1186527025_Regioncapture2.thumb.png.0e55281af62e94077cb218a73ed8de58.png

Έχουμε κάτι νεότερο σχετικά με το ερώτημα; Έκλεισα ραντεβού με πολεοδομία και ακόμα περιμένω.

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, jbosdas said:

Δεν το τόλμησα. Θεωρώ ότι είναι πολύ τραβηγμένο.  Δεν έχω το κενό του 30%...

ε) Επιτρέπεται η κατασκευή κλειστών εξωστών σε προέκταση σοφίτας ή και εσωτερικού εξώστη. Δεν επιτρέπεται η κατασκευή ανοιχτών εξωστών σε προέκταση κλειστών εξωστών. Είναι δυνατή όμως η κατασκευή κλειστών εξωστών δίπλα (σε επαφή ή σε απόσταση) από ανοικτούς εξώστες ή και από στοιχεία της παρ.1Α. Η πρόσβαση στους ανοικτούς εξώστες μπορεί να γίνεται μέσω ανοιγμάτων, στις κλειστές πλευρές των κλειστών εξωστών, που είναι δίπλα στους ανοικτούς εξώστες.
 

Μόλις μου το προώθησαν. Είναι ο ΝΟΚ με τις αλλαγές του ν.4821/21 (ΦΕΚ 134Α/31.7.2021)

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση με το επισυναπτόμενο. Μιλούσα για κλειστό παταρι. 

Ανοικτός Εξώστης = μπαλκόνι

Κλειστοί εξώστες = έρκερ

Εσωτερικός εξώστης = πατάρι

Κλειστός εσωτερικός εξώστης = κλειστό πατάρι  (ελεύθερο ύψος έως 1,80μ)

Link to comment
Share on other sites

32 λεπτά πριν, jbosdas said:

Καμία σχέση με το επισυναπτόμενο. Μιλούσα για κλειστό παταρι. 

Ανοικτός Εξώστης = μπαλκόνι

Κλειστοί εξώστες = έρκερ

Εσωτερικός εξώστης = πατάρι

Κλειστός εσωτερικός εξώστης = κλειστό πατάρι  (ελεύθερο ύψος έως 1,80μ)

Ότι να ναι διάβαζα απ΄την χαρά μου μάλλον. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σε εκτός σχεδίου κατοικία, δεδομένου ότι το ύψος για ισόγεια κατοικία είναι 4,00 + 1,20 για στέγη.

Επειδή θέλω να κάνω και πατάρι κρίνω ότι πρέπει να κάνω βύθιση το ισόγειο 1,00 μ. ώστε:

(α) αφενός μεν να μην ξεπερνάω το 5,20 από την αφετηρία μέτρησης υψών

(β) αφετέρου δε να έχω ικανά ύψη σττους χώρους.

 

Τι λέτε, συμφωνείτε?

Υπάρχει περίπτωση να μου πει η πολεοδομία ότι το θεωρεί διώροφο και να το μετρήσει στη δόμηση?

 

Ευχαριστώ.

εκτός σχεδίου πατάρι.PNG

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία δεν πρόκειται να στο πει επειδή το πατάρι σε καμία περίπτωση δεν είναι όροφος. Την βύθιση θα μπορούσες να την κάνεις. Προσοχή στην επικοινωνία του υποβαθμισμένου με τον εξωτερικό χώρο... Δεν έχεις κατάλληλα ύψη (2μ). Και εκτός αυτού προσοχή και στον δημιουργούμενο χώρο... μην υποβαθμιστεί αισθητικά και λειτουργικά. Σκάλες σκαλάκια, ΑΜΕΑ κοίταξε τα. Το 1μ θεωρώ ότι είναι πολύ για ενιαίο ισόγειο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. 

Θεωρείτε ότι μπορεί να υπάρξει πατάρι στον τελευταίο όροφο, τηρώντας το 70% του υποκείμενου, όταν λόγω ιδεατού πρέπει το πατάρι να μαζευτεί πιο μέσα ? δηλαδή εάν πληρείται το 70% του υποκείμενου, πρέπει να πληρείται και το 30% της οπής ?? να υπάρχει δηλαδή τόση οπή ? επισυνάπτω σκίτσο.

δε βλέπω να προκύπτει από τον ορισμό κάτι τέτοιο αλλά θα ήθελα τις απόψεις όσων ασχολούνται συστηματικά με ΝΟΚ.

Scan.jpg

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.