Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

@Aggelos.k.m έχεις δίκιο για την σκάλα. Ελεύθερο ύψος 2.20. Το 2.50 της κουζίνας από τον ΝΟΚ. Για 2,40 δεν γνωρίζω κατι (περαν του οτι αυξηθηκε απο 240 σε 265 και μετα σε 250).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χριστός Ανέστη, χρόνια πολλά. Αν έχουμε οικοδομή με 6 διαμερίσματα ψηλοταβανα, μπορούμε με κάνουμε σε κάθε διαμέρισμα πατάρι; (προσθήκη πλέον. Η άδεια είναι 4 ετών) 

Link to comment
Share on other sites

Αν πληρούνται οι προυποθέσεις όπου μια ειναι το ύψος για πατάρι στο πάνω επίπεδο και στο κάτω όσο μείνει να είναι το λιγότερο που απαιτείται για χώρο κύριας χρήσης, θα έλεγα αρχικά ναι. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.Καποιες ερωτήσεις και από εμένα...και αν μπορείτε μου απαντάτε..Έχω ένα οικόπεδο εντός σχεδίου 115 τ.μ. με σ.δ 1 και σ.κ 0,8 με μέγιστο ύψος οικοδομής τα 11 μέτρα.Μπορω να κάνω ισόγειο κατάστημα 60 τ.μ. με πατάρι 30τ.μ. και ύψος 5 μέτρα?Καθώς και όροφο 50τ.μ. με πατάρι 30τ.μ. και περίπου 5 μέτρα και αυτό; Υπολογίζεται το πατάρι στην δόμηση; Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αρθ11, παρ6 ιδ

Εσωτερικοί εξώστες (πατάρια) με συνολικό καθαρό εμβαδόν (χωρίς να συμπεριλαμβάνονται οι εξωτερικοί τοίχοι τους) μικρότερο ή ίσο του 25% της δόμησης του κτιρίου, χωρίς να αποτελούν ανεξάρτητο όροφο, χωρίς να δημιουργούν ανεξάρτητη ιδιοκτησία και εφόσον ο χώρος κάτω από αυτόν διασφαλίζει προϋποθέσεις ύψους χώρου κύριας χρήσης.

Θα πρέπει να ρίξεις και μια ματιά ... 😁

πιστευα οτι ήσουν μηχανικός...

Ναι γινεται, αλλά είνα τοοοοσα πολλά ακόμα που πρεπει να συνυπολογίσεις....

Edited by jbosdas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλημέρα, καλή εβδομάδα

Μια ερώτηση όσον αφορά τις σοφίτες. Αναφέρεται στον ΓΟΚ ότι δεν υφίσταται ελάχιστος ή μέγιστος περιορισμός ως προς το ύψος της σοφίτας.  Σε σχέση με το επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου όμως δεν υπάρχει περιορισμός; Επίσης το +2,00 μέτρα για στέγη ισχύει, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, CHRISTINE_VAS said:

καλημέρα, καλή εβδομάδα

Μια ερώτηση όσον αφορά τις σοφίτες. Αναφέρεται στον ΓΟΚ ότι δεν υφίσταται ελάχιστος ή μέγιστος περιορισμός ως προς το ύψος της σοφίτας.  Σε σχέση με το επιτρεπόμενο ύψος κτιρίου όμως δεν υπάρχει περιορισμός; Επίσης το +2,00 μέτρα για στέγη ισχύει, σωστά;

Πάντα υπάρχει ο περιορισμός του μεγίστου ύψους του κτιρίου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, 

μέχρι τώρα υπολόγιζα το κλιμακοστάσιο στον εσωτερικό εξώστη, και μου είπαν από πολεοδομία των Βορείων Προαστείων ότι το κλιμακοστάσιο εξαιρείται του υπολογισμού του εσωτερικού εξώστη. Ξαναρωτάω την ίδια υπάλληλο και μου το επιβεβαίωσε (δε ρωτάω παραπάνω γιατί αυτό θεωρητικά είναι υπέρ μου) αλλά θα ήθελα να μου απαντήσει κάποιος αν μπορεί καθαρά.

1) Το κλιμακοστάσιο υπολογίζεται ή δεν υπολογίζεται στον εσωτερικό εξώστη καινούριου κτιρίου;

 

Έχω όμως κι άλλα θέματα. Θέλω (σε άλλο έργο) να προσθέσω εσωτερικό εξώστη σε υπάρχον διαμέρισμα, το οποίο έχει την αποκλειστική χρήση του κοινόχρηστου κλιμακοστασίου.

2) Μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το κλιμακοστάσιο αποκλειστικής χρήσης για να αποφύγω οπή στο διαμέρισμα; 

Link to comment
Share on other sites

για το "2"...

τι σημαινει "κοινοχρηστο"κλιμακοστασιο, οπου ο οροφος εχει την αποκλειστικη χρηση;

Αρα δεν ειναι κοινοχρηστο.

Τί εχεις στο ισογειο και τί στον οροφο;

Δες την συσταση

 

Link to comment
Share on other sites

1.  Αναλογα σε τι αναφερεσαι...  Για τον υπολογισμό του 70% την προσμετράς (ορισμός παταριού).  Για το 25% (σδ) όχι.

2. Κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο με αποκλειστική χρήση; ! δες τι μπορείς να κανεις με αυτό..."

"Εσωτερικός εξώστης (πατάρι) είναι ο προσβάσιμος χώρος που βρίσκεται εντός χώρου, όπου η υποκείμενη επιφάνεια πληροί τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης και έχει προσπέλαση από το χώρο αυτόν ή και το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο του κτιρίου ή και το κεντρικό κλιμακοστάσιο αυτοτελούς ανεξάρτητης ιδιοκτησίας."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.