Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τα νέα κόλπα του ΝΟΚ : Πατάρια και Σοφίτες.


Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι , 

έχω οικοδομή με πραγματοποιούμενη δόμηση 1.064,72 τμ κι επιτρεπόμενη 1.064,80 τμ. και θέλω να κάνω προσθήκη παταριού σε ένα κατάστημα 53,48 τμ (πληροί το ύψος). Όλο το ισόγειο είναι καταστήματα 343,00 τμ. και οι υπόλοιποι όροφοι γραφεία.

1. έχω υπόλοιπο δόμησης 0,08 τμ , άρα μπορώ να βγάλω Ο.Α. για προσθήκη παταριού

2. 25% *1.064,72 = 266,18 τμ αυτά τα τετραγωνικά μπορούν να γίνουν πατάρια χωρίς να μετράνε στο σ.δ. Επειδή όμως μόνο τα καταστήματα δικαιούνται πατάρια (λόγω ύψους) παίρνω 70%*343 = 240,10 τμ, Επειδή 240,10<266,18 όλα τα καταστήματα μπορούν να κατασκευάσουν πατάρια , άρα  μπορώ να κάνω το πατάρι που μου αναλογεί. (70%*53,48=37,44τμ).

3. η αρχική μου σκέψη ότι εφόσον έχω 53,62 %0 ,ποσοστό συνιδιοκτησίας και άρα δικαιούμαι 53,62 %0 * 266,18=14,27 τμ λάθος δεν είναι;

Σωστά τα γράφω;

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το θεωρώ λάθος. Δομείς βασει του ποσοστού συνιδιοκτησίας σου. Το ότι δεν μπορούν να το κατασκευάσουν οι υπόλοιποι δε σημαίνει ότι δεν τους ανήκει το ποσοστό...  Άρα θεωρώ οτι με το 14,27 μπορείς να προχωρήσεις.

Άσε που αμφιβάλλω και για το υπόλοιπο του συντελεστή δόμησης.... για 10τμ ξερω οτι λογίζεται ως "υπολοιπο"

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Στο μεταξύ πήρα και την πολεοδομία,

για το 1. υπόλοιπο δόμησης μου είπε δεν χρειάζεται και

συμφωνεί με το 2. δηλαδή για πατάρια μόνο στα καταστήματα.

4 ώρες πριν, jbosdas said:

 Το ότι δεν μπορούν να το κατασκευάσουν οι υπόλοιποι δε σημαίνει ότι δεν τους ανήκει το ποσοστό... 

Σωστό κι αυτό , χαραμίζονται όμως πολλά τετραγωνικά έτσι ...

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι άλλο,

τα καταστήματα που θέλουν πατάρι είναι 2 ανεξάρτητες ιδιοκτησίες (του ίδιου ιδιοκτήτη).

Μπορώ να κάνω λειτουργική συνένωση με ΕΕΔΜΚ , ανοίγοντας μόνο μία πόρτα και μετά να θεωρήσω τα δύο καταστήματα ως έναν υποκείμενο όροφο για να γίνει πατάρι με Ο.Α.; Δεν θα φαίνεται ενιαίο το πατάρι γιατί ο ενδιάμεσος τοίχος δεν θα καθαιρεθεί,  μόνο το άνοιγμα της πόρτας θα γίνει στο ισόγειο.

Κι αυτό για να μπορέσω να επεκτείνω το πατάρι περισσότερο από το 70 % στο "ένα" κατάστημα.

Για παράδειγμα το πατάρι στο "ένα" κατάστημα να καλύπτει όλο το κατάστημα , αλλά στο σύνολο των δύο καταστημάτων (ένα πλέον) να έχω το 70%.

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά μπορείς, αρκεί όταν κλείσει η πόρτα του ισογείου και διαχωρισθούν τα ισόγεια, να καθαιρεθούν τα παραπάνω τμ του παταριού του "ενός" καταστήματος (και φυσικά κατασκευαστεί κλίμακα ανόδου προς το πατάρι του "δευτέρου".

Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως πάτε και μπλέκετε με τέτοιες πατέντες και τραβάτε στο όριο τους ιδιοκτήτες που δεν κατανοούν το μέγεθος των επεμβάσεων αυτών. Εκτός βέβαια, αν τεχνο-οικονομικά πραγματικά αξίζει...

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Αν γίνει λειτουργική συνένωση με μία μόνο πόρτα ισογείου , τότε το "ενιαίο" πατάρι θα έχει ενδιάμεσα τοίχο (τον τοίχο που χώριζε τα καταστήματα). Επιτρέπεται;

Στο άρθρο 2,(28) του  ΝΟΚ γράφει "Το πατάρι δύναται ....και να φέρει κλειστούς χώρους σε οποιοδήποτε σημείο της επιφάνειάς του και σε απόσταση ενός (1) τουλάχιστον μέτρου από τα ανοικτά όρια". Με καλύπτει αυτό;

18 ώρες πριν, jbosdas said:

Αλλά πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως πάτε και μπλέκετε με τέτοιες πατέντες και τραβάτε στο όριο τους ιδιοκτήτες που δεν κατανοούν το μέγεθος των επεμβάσεων αυτών. Εκτός βέβαια, αν τεχνο-οικονομικά πραγματικά αξίζει...

Η επιλογή της συνένωσης είναι επιλογή του ιδιοκτήτη , για να μπορέσει να κλείσει εντελώς με πατάρι τον χώρο του ενός καταστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Το 1μ από το πέρας του δαπέδου του παταριού θα πρέπει να υφίσταται σε όλο το μήκος του (ή και περίγραμμα του) και μετά να ξεκινάνε οι κλειστοί χώροι.  Άρα έχεις ένα διάδρομο στο πατάρι ο οποίος πρέπει να'ναι ανοιχτός προς τον υποκείμενο χώρο. 

Στο σκίτσο εγκάρσια τομή, με πράσινο το υφιστάμενο με κόκκινο οι επεμβάσεις.

εικόνα_Viber_2022-12-01_10-10-57-272.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το βλεπα να ρχεται! 😊  Δες την εγκάρσια τομή που σου έφτιαξα... Ο άξονας τομής βρίσκεται στην πόρτα σου. 

Στο αριστερό τμήμα του παταριού δεν υπάρχει ο διάδρομος με το 1μ που πρέπει να είναι ανοιχτός προς το ισόγειο... Άρα όχι, δε γίνεται. Το ότι δεν είναι ενοποιημένα τα παταρια δεν το θεωρώ σωστό.. Δεν προβλέπεται κάπου απότι ξέρω.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.