Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πως θέλουμε να είναι το ΤΕΕ


Recommended Posts

Εγώ θέλω να είναι παραλιακό, να έχει τσάμπα καφέ και μπυρίτσα το απόγευμα, να με πληρώνει με την ώρα και όποτε το χρειάζομαι να έρχεται όπου θέλω εγώ.

Θέλω να υποβάλω ερώτημα ηλεκτρονικά και σε 5 λεπτά να μου έχουν απαντήσει. Να μου φέρουν κληρωτίδα με ψηφοδέλτια σπίτι μου, να τους κόψουν την εισφορά (περίπου) 2% και να μου την δίνουν εμένα.

-

Α

 

Ψήθηκα θα το προτείνω για επίσημη θέση !!  8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 85
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ θέλω να είναι παραλιακό, να έχει τσάμπα καφέ και μπυρίτσα το απόγευμα, να με πληρώνει με την ώρα και όποτε το χρειάζομαι να έρχεται όπου θέλω εγώ.

Θέλω να υποβάλω ερώτημα ηλεκτρονικά και σε 5 λεπτά να μου έχουν απαντήσει. Να μου φέρουν κληρωτίδα με ψηφοδέλτια σπίτι μου, να τους κόψουν την εισφορά (περίπου) 2% και να μου την δίνουν εμένα.

-

Α

θα κατέβεις?  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Άσχετα με το πως θέλει ο καθένας το ΤΕΕ, κάποια στιγμή θα πρέπει επιλεγεί ένας από τους δύο αντικρουόμενους ρόλους του.

 

Επιμελητήριο ΟΛΩΝ των Τεχνικών και Τεχν. σύμβουλος του κράτους ή συνδικαλιστικό όργανο εξυπηρέτησης των Μηχανικών ΠΕ;;

 

Εγώ πάντως θα ήθελα είτε να μην υποχρεώνομαι να το πληρώνω (από τη στιγμή που με πολεμάει) είτε να με δεχτεί ως ενεργό μέλος του (αν ποτέ αποκτήσει ουσιαστικά δημοκρατικό χαρακτήρα και ανοιχτεί προς την κοινωνία).

 

Όσο συνεχίζει ως συντεχνία, να το χαιρόμαστε ότι μορφή κι αν έχει!

Link to comment
Share on other sites

θα ήθελα να καταργηθεί το ΤΕΕ και στη θέση να δημιουργηθεί ενας επιστημονικός φορέας που θα εκπροσωπει όλο το τεχνικό κόσμο οχι μόνο τους διπλωματούχους μηχανικούς, θα συμπριφέρεται ισότιμα σε όλα τα μελη του και θα βοηθά τους νέους μηχανικούς στα πρωτα βήματα και θα προαγει την επιστημη του μηχανικού με ουσιαστικά σεμιναρια και με ανταλλάγη εμπειριας....και οχι ενα φερεφωνο της κυβερνησης και τον μεγαλοεργολαβων και κατασκευαστών που είναι σημερα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα με μία μικρή παρέμβαση!

 

Μόλις διάβασα κάτι στο blog της "Δημοκρατικής" Συμπαράταξης Μηχανικών για το ΤΕΕ, αρχηγός της οποίας είναι ο πρόεδρος, και  που θα ήθελα να παραθέσω αυτούσιο:  

 

ΔΕΝ ΕΞΑΓΓΕΛΟΥΜΕ – ΥΛΟΠΟΙΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΜΑΣ
ΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΥΛΟΠΟΙΗΣΕΙ:

 

  • Προβλέψεις για Εξαρτημένα Τοπογραφικά (2011)

 

Οφείλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στη κατά τα άλλα "Δημοκρατική" Συμπαράταξη Μηχανικών για το ΤΕΕ, που ετσιθελικά και παράνομα ο πρόεδρός της απέκλεισε τόσους συναδέλφους από το ανέβασμα εξαρτημένων τοπογραφικών στο σύστημα των αυθαιρέτων.. ΑΜ, και ΠΜ Τ.Ε. Ειδικότητες που για ολόκληρες δεκαετίες εκπονούσαν τοπογραφικά διαγράμματα. Αυτές ήταν οι "προβλέψεις" των κυρίων αυτών. Να ορίζουν αυθαίρετα ΕΔ, δίχως να λογαριάζουν ΦΕΚ. Αλλά, "back έχει η αχλάδα την ουρά".. Το δικαστήριο είναι κοντά και κάποιοι θα λογοδοτήσουν για κέρδη διαφυγόντα.  Συνάδελφοι, δεν θα παρέμβαινα εάν εφαρμοζόταν το ίδιο σε όλες τις ειδικότητες πέραν των ΑΤΜ και ΤΜ Τ.Ε. Η Δημοκρατικότητά τους, φροντίζει να έχει με κάποιους ιδιαίτερα θερμές σχέσεις (βλέπετε Σ.Π.Μ.Ε.).

 

Ευχαριστούμε  "Δ"Σ.Μ.!! 

 

Πηγή

 

Θέλω ένα ΤΕΕ επιμελητήριο όλων των Μηχανικών, Σύμβουλο της Πολιτείας, χωρίς πελατειακές σχέσεις, κομματικά συμφέροντα, βολεψάκιδες και τα συναφή. 

Edited by Earl
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως το ΤΕΕ μου στάθηκε.....Μου τηλεφώνησε κάποια από μία παράταξη για να μου υπενθυμίσει ότι έχουμε εκλογές στο κοπηλατοδρόμιο του ΟΑΚΑ....

Το ΤΕΕ είναι κοντά μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει φαίνεται ακόμα περίσσευμα Ίκαρε από το αλλοτινό 2%.. Ε θα τελειώσει και αυτό, που θα πάει.. Γιατί αν περιμένουν από το τέλος υπέρ ΤΕΕ στις εντολές πληρωμής, μάλλον είναι γελασμένοι οι εφευρετικοί αυτοί άνθρωποι (εφευρετικοί ως προς τους πόρους αλλά... και τις "προβλέψεις")..!  

Link to comment
Share on other sites

Προβλέψεις για Εξαρτημένα Τοπογραφικά (2011)

 

Οφείλω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στη κατά τα άλλα "Δημοκρατική" Συμπαράταξη Μηχανικών για το ΤΕΕ, που ετσιθελικά και παράνομα ο πρόεδρός της απέκλεισε τόσους συναδέλφους από το ανέβασμα εξαρτημένων τοπογραφικών στο σύστημα των αυθαιρέτων.. ΑΜ, και ΠΜ Τ.Ε. Ειδικότητες που για ολόκληρες δεκαετίες εκπονούσαν τοπογραφικά διαγράμματα. Αυτές ήταν οι "προβλέψεις" των κυρίων αυτών. Να ορίζουν αυθαίρετα ΕΔ, δίχως να λογαριάζουν ΦΕΚ. Αλλά, "back έχει η αχλάδα την ουρά".. Το δικαστήριο είναι κοντά και κάποιοι θα λογοδοτήσουν για κέρδη διαφυγόντα.  Συνάδελφοι, δεν θα παρέμβαινα εάν εφαρμοζόταν το ίδιο σε όλες τις ειδικότητες πέραν των ΑΤΜ και ΤΜ Τ.Ε. Η Δημοκρατικότητά τους, φροντίζει να έχει με κάποιους ιδιαίτερα θερμές σχέσεις (βλέπετε Σ.Π.Μ.Ε.).

 

      

Έχεις σπουδάσει Τοπογράφος Μηχανικός ή Τεχνολόγος Τοπογράφος;

Έχεις αποφοιτήσει από σχολή Τοπογράφων Μηχανικών  ή Τεχνολόγων Τοπογράφων;

Έχεις παρακολουθήσει μαθήματα Τοπογραφίας, Γεωδαισίας, Ανωτέρας Γεωδαισίας,  Ειδικά θέματα Γεωδαισίας, Τεχνική Γεωδαισία, Θεωρεία Σφαλμάτων και Συνορθώσεις, Μεγάλες Γεωδαιτικές Ασκήσεις και άλλα πολλά μαθήματα;

Γνωρίζεις τι σημαίνει και πως συντάσσεται ένα τοπογραφικό διάγραμμα, από το απλούστερο ως το δυσκολότερο; Την μεθοδολογία, τις προδιαγραφές, τους ελέγχους; Την ευθύνη, τα προβλήματα , τους κινδύνους;

Γνωρίζεις ότι η νομοθεσία και το νομοθετικό πλαίσιο ορίζει με σαφήνεια ποιος έχει το δικαίωμα να συντάσσει τοπογραφικά διαγράμματα και με ποιες προϋποθέσεις αποκτά αυτό το δικαίωμα;

 

Ο οποιοσδήποτε, προφανώς δεν έχει και δεν γνωρίζει τίποτα από όλα τα παραπάνω. Αν δεν έχει αποφοιτήσει από τις δύο σχολές που απαιτείται να έχει αποφοιτήσει. Στην καλύτερη περίπτωση γνωρίζει μερικά πράγματα από την εμπειρική ενασχόληση του με το αντικείμενο.

Η εποχή των εμπειροτεχνών όμως έχει περάσει εδώ και δεκάδες χρόνια και όχι μόνο στο αντικείμενο των μηχανικών αλλά και στα υπόλοιπα επαγγέλματα.

 

Τις  απειλές για τα δικαστήρια μάλλον πρέπει να τις απευθύνει κάποιος σε αυτούς, που όπως αναφέρειται,  συντάσσουν τοπογραφικά διαγράμματα δεκαετίες τώρα. Παράνομα, αντιδεοντολογικά, αντιεπιστημονικά, κομπογιαννίτικα.

Link to comment
Share on other sites

Σου απαντώ στα ερωτήματα που επί προσωπικού μου θέτεις

 

Έχεις σπουδάσει Τοπογράφος Μηχανικός ή Τεχνολόγος Τοπογράφος; 

Όχι συνάδελφε (Έχω συμπληρωμένη την ειδικότητά μου. Προς τι αυτή η ερώτηση; ) .

Βασικά υπάρχει ειδικότητα Τεχνολόγων Τοπογράφων;

 

Έχεις αποφοιτήσει από σχολή Τοπογράφων Μηχανικών  ή Τεχνολόγων Τοπογράφων;

Όχι συνάδελφε. Υπάρχει σχολή που να λέγεται Τεχνολόγων Τοπογράφων; Στη Κύπρο είναι; 

 

Έχεις παρακολουθήσει μαθήματα Τοπογραφίας, Γεωδαισίας, Ανωτέρας Γεωδαισίας,  Ειδικά θέματα Γεωδαισίας, Τεχνική Γεωδαισία, Θεωρεία Σφαλμάτων και Συνορθώσεις, Μεγάλες Γεωδαιτικές Ασκήσεις και άλλα πολλά μαθήματα;

Ναι συνάδελφε. Έχω παρακολουθήσει υποχρεωτικά μαθήματα Τοπογραφίας, δεν σημαίνει όμως ότι αντικαθιστώ και τον Τοπογράφο! Μην τρελαθούμε τελείως, ΔΕΝ είπα αυτό! Σε απλά τοπογραφικά διαγράμματα αναφέρομαι και όχι σε "Ειδικά Θέματα" και "Μεγάλες Γεωδαιτικές Εφαρμογές"..

 

Γνωρίζεις τι σημαίνει και πως συντάσσεται ένα τοπογραφικό διάγραμμα, από το απλούστερο ως το δυσκολότερο; Την μεθοδολογία, τις προδιαγραφές, τους ελέγχους; Την ευθύνη, τα προβλήματα , τους κινδύνους;

Φυσικά και γνωρίζω και αποδέχομαι την ευθύνη της υπογραφής μου. Ειδάλλως όταν κάτι δεν το γνωρίζω ΔΕΝ υπογράφω - ΔΕΝ αναλαμβάνω! Τόσο απλό.. 

 

Γνωρίζεις ότι η νομοθεσία και το νομοθετικό πλαίσιο ορίζει με σαφήνεια ποιος έχει το δικαίωμα να συντάσσει τοπογραφικά διαγράμματα και με ποιες προϋποθέσεις αποκτά αυτό το δικαίωμα;

Βεβαίως! http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/EPAGELMATIKA_DIKAIWMATA

                και => Π.Δ 318/94 ΦΕΚ 167 Α’ / 7-10-94 <=

 

Τις  απειλές για τα δικαστήρια μάλλον πρέπει να τις απευθύνει κάποιος σε αυτούς, που όπως αναφέρειται,  συντάσσουν τοπογραφικά διαγράμματα δεκαετίες τώρα. Παράνομα, αντιδεοντολογικά, αντιεπιστημονικά, κομπογιαννίτικα.   :!:  :!: 

 

 

Συνάδελφοι, δεν θα παρέμβαινα εάν εφαρμοζόταν το ίδιο σε όλες τις ειδικότητες πέραν των ΑΤΜ και ΤΜ Τ.Ε. Η Δημοκρατικότητά τους, φροντίζει να έχει με κάποιους ιδιαίτερα θερμές σχέσεις (βλέπετε Σ.Π.Μ.Ε.).

 

Εν τοιαύτη περιπτώσει, είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν το "έκαστος στο είδος του". Υπάρχει έτσι και αλλιώς μεγάλο μπάχαλο με τα θέματα των ΕΔ διαφόρων σχολών. Όπως και της δικής σου άλλωστε αγαπητέ συνάδελφε (δικαίωμα υπογραφής σε στατικά...)Αλλά όχι και κάποιοι ετσιθελικά να αποκλείουν κόσμο και κοσμάκη εν μία νυκτί "Παράνομα, αντιδεοντολογικά, αντιεπιστημονικά, κομπογιαννίτικα"!! 

 

Τελευταίο μου ποστ αναφορικά με αυτό το θέμα, γιατί δεν θέλω η συζήτηση να βγει off-topic.. 

Καλό σαββατόβραδο!!  

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.