Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΝΑΘΕΩΡΗΣΗΣ ΠΤΥΧΙΟΥ ΜΕΕΠ ΑΠΟ Α1 ΣΕ 1η ΤΑΞΗ


dkoropoulis

Recommended Posts

Φίλε varxo είναι και θέμα κόστους.

Kane δες το συνημμένο και το πίνακα που έχω στο post #7

post-2272-0-17848100-1375510064.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ είπα ότι παίρνει ένα ΜΕΚ Γ ή Δ ανάλογα τι θέλει ;

Εγώ στην θέση του θα έκανα μια ατομική με το δικό μου ΜΕΚ πχ

Και μια εταιρεία με το ΜΕΚ που θα νοίκιαζα και ανάλογα την δημοπρασία θα κατέβαζα και το ανάλογο πτυχίο

Επίσης μπορεί να το ατομικό του  ΜΕΕΠ  να το στελεχώσει με κάποιον άλλο ΜΕΚ χωρίς να κάνει εταιρεία  

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλά τα ΜΕΚ Γ Δ, αλλά αυτά θέλουν και χρήματα. Αφήστε που όπως έχω ξαναπεί, θέλω να έχω κάποιου γνωστού-φίλου για να μην έχουμε διάφορα θέματα με την αμοιβή/συμφωνητικά...Καταλαβαίνετε τι εννοώ.

 

Ενώ το ΜΕΚ Α το βρίσκεις τζάμπα πλέον. Κυριολεκτικά τζάμπα...διότι δε το πληρώνει και κανείς. Λέω φέτος, να μην πληρώσω και το ΤΠΕΔΕ του ΜΕΚ που θα πάρω, βασιζόμενος σε αυτά που γράφουμε κατα καιρούς. Προτιμώ να δώσω του συναδέλφου τα 330ε παρά σε αυτούς.

 

Ηθελα να ρωτήσω κάτι ακόμη. Εχω εκτελέσει εργασίες να το πώ, έργα να το πώ, λίγο συγκεχυμένη έννοια, σε υπηρεσίες που δεν έχουν καμμία σχεση με ΥΠΕΧΩΔΕ κτλ. Αντε θα τους ετοιμάσω εντυπα ΑΒ. Με τα διαβιαστικά όμως της υπηρεσίας προς το Δ15 τι γίνεται;;;

Μόλις το ανέφερα, δε κατάλαβαν κάν τι ειναι αυτά. Και το θέμα ειναι πως τα χρειάζομαι αυτά γιατί αλλιως δε "πιάνω" τα 90.000.

Link to comment
Share on other sites

Ε δε γίνεται...Σε ενα μήνα κλείνει η τριετία.

 

Μετά προφανώς περιμένω άλλα τρία χρόνια, ή μπορώ να το αναβαθμίσω νωρίτερα;

 

Μιλάμε για τη περίπτωση να μην πάρω κανενός το ΜΕΚ, παρα να αναβαθμίσω το δικό μου μόνον. Με λιγα λόγια, δεν εχω καταλάβει αν όλες οι αλλαγές πρέπει να γίνονται με τη ληξη στη τριετία, (οκ η αναβάθμιση θέλει τριετία ή διετία με πλεονάζουσα εμπειρία) ή νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το ΜΕΕΠ σου ποτέ λήγει πρέπει να έχει διάφορα κάποιους μήνες με το ΜΕΚ

Αν για παράδειγμα σου λείπουν περίπου 20000 ευρώ λέμε εάν εκτελείς ένα έργο αυτή την στιγμή για εμπειρία δεν χρειάζεται να έχει τελειώσει το έργο παίρνεις εμπειρία για όσο έργο έχεις πιστοποιημένες εργασίες  

Σχετικά με το ποιο πάνω θέμα μου είπα επί τόπου μηχανικός σε αναβάθμιση ΜΕΚ από Α σε Β ίσως να μην ισχύει 

Διετία δύσκολα δίνουν πρέπει να έχει τρελή εμπειρία μαζεμένη 

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ε δε γίνεται...Σε ενα μήνα κλείνει η τριετία.

 

Μετά προφανώς περιμένω άλλα τρία χρόνια, ή μπορώ να το αναβαθμίσω νωρίτερα;

 

Μιλάμε για τη περίπτωση να μην πάρω κανενός το ΜΕΚ, παρα να αναβαθμίσω το δικό μου μόνον. Με λιγα λόγια, δεν εχω καταλάβει αν όλες οι αλλαγές πρέπει να γίνονται με τη ληξη στη τριετία, (οκ η αναβάθμιση θέλει τριετία ή διετία με πλεονάζουσα εμπειρία) ή νωρίτερα.

 

 

πολύ καλή ερώτηση. Εαν περάσει η 3ετια και δεν γινει αναβαθμιση και γινει μονο αναθεωρηση, μπορουμε μετα απο 1 χρονο, στα 4 χρονια συνολικα δηλαδη στην ιδια κατηγορια, να κανουμε αναβαθμιση ή οι αναβαθμισεις γινονται μονο καθε 3 χρονια?

Δηλαδη εαν χασουμε την αναβαθμιση στα 3 χρονια, μετα θα περιμενουμε στα 6, στα 9 κοκ ?

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Τώρα έχω ΜΕΚ Α σε ΟΔΟ - ΥΔΡ.

 

2 τα τινά:

 

α) Παίρνω το ΜΕΚ Α ενός δομικού τει και αποκτώ ΟΙΚ Α1 ΜΕΕΠ. Εντάξει μέχρις εδώ.

β) Παίρνω τα ΜΕΚ Α ενός ΠΜ, και αποκτό ΜΕΕΠ Α1 ΟΙΚ, αλλά Α2 σε ΟΔΟ ΥΔΡ ( 2 ΜΕΚ Α) και Α1 στα υπόλοιπα.

γ) ΑΝ αναβαθμίσω μονος μου το ΜΕΚ ΟΔΟ σε Β και πάρω το ΜΕΚ Α του ΠΜ σε ΟΔΟ μένει πάλι ΜΕΕΠ Α2 σε ΟΔΟ; ανεβάζει τις άλλες κατηγορίες ή όχι;

 

 

β)-γ)Σε αυτη την περιπτωση μπορεις να εχεις μακροπροθεσμα οφελη, εαν εξελιχθουν καλα τα πραγματα. Αναβαθμιζεις και το δικο σου ΜΕΚ σε Β και του ΠΜ το ΜΕΚ σε Β και μπορεις να εχεις 1ης σε ΟΔΟ ή/και ΥΔΡ (2 ΜΕΚ Β). Εαν καταφερεις να κανεις και το ΟΙΚ σε ΜΕΚ Β τοτε αντι για Α2 θα βγαλεις κι εκει 1ης ταξης. Οταν εχεις 1ης ταξης "συμπαρασυρει" τα αλλα Α2 σε 1ης.

 

εν ολιγοις, εαν παρεις το ΜΕΚ ενος ΠΜ, και καταφερεις να εχεις δυο ΜΕΚ Β σε μια κατηγορια τοτε ανεβαζει οσες κατηγοριες εχεις Α2 σε 1ης

 

πχ

 

ΟΔΟ ΜΕΚ Β + ΜΕΚ Β = 1ης

ΥΔΡ ΜΕΚ Α + ΜΕΚ Α = 1ης

ΟΙΚ ΜΕΚ Β = 1ης

 

 

ΟΔΟ ΜΕΚ Β + ΜΕΚ Β = 1ης

ΥΔΡ ΜΕΚ Α + ΜΕΚ Α = 1ης

ΟΙΚ ΜΕΚ Α = Α1

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

θα ήθελα παρακαλώ τα φώτα σας.

Συνεργάζομαι με φίλο μου μηχανικό ο οποίος έχει ΜΕΕΠ (Α2 ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ, Α2 ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ, ΑΙ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ, Α1 ΛΙΜΕΝΙΚΑ, Α1 ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ), το οποίο το έβγαλε τον Μάιο του 2013.

Εγώ διαθέτω ΜΕΚ (Γ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ, Β ΟΔΟΠΟΙΙΑ, Β ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ, Α ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ, Α ΛΙΜΕΝΙΚΑ).

Συνεργάτης έχει ΜΕΕΠ 1ης τάξης στα Ηλεκτρομηχανολογικά.

Θέλουμε να κάνουμε 1 ΜΕΕΠ 1ης τάξης σε ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ, ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΑ, ΟΔΟΠΟΙΙΑ, ΚΑΙ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ. 

Η ερώτηση είναι η εξής: συγχωνεύοντας τα 2 υπάρχοντα ΜΕΕΠ, προσθέτοντας το δικό μου ΜΕΚ, τι ΜΕΕΠ προκύπτει ανά κατηγορία και αν η 1η τάξη του ΜΕΕΠ των ΗΛΕΚΤΡΟΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ σαν βασική κατηγορία συμπαρασύρει στην 1η τις υπόλοιπες;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχουμε και λέμε:

 

Εαν ο φιλος ειναι ΠΜ και εχει τις κατηγοριες που λες σε ΜΕΕΠ λογικά εχει: Β σε ΥΔΡ και ΟΔΟ και Α στις υπολοιπες τρεις κατηγοριες. Αρα με τα τρία πτυχία μαζί που αναφέρεις και ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ή Η/Μ ως βασικη κατηγορια μπορείς να ζητήσεις:

 

ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ: Γ+Α = Γ --> 1ης (βασική κατηγορία)

ΟΔΟΠΟΙΙΑ: Β+Β = Γ --> 1ης

ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ: Β+Β=Γ --> 1ης

ΛΙΜΕΝΙΚΑ: Α+Α=Β --> 1ης (παρασύρεται απο τη βασική σου που ειναι πρώτης)

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΑ: Α+Α=Β -> 1ης (παρασύρεται απο τη βασική προς τα πάνω για τον ίδιο λόγο)

Η/Μ: Γ-->1ης

 

Είτε Η/Μ διαλέξεις ως βασική είτε ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ τα τρια πτυχία μαζι μπορείτε να ζητήσετε 1ης γενικό σε όλες τις παραπάνω κατηγορίες. Ελπίζω να βοήθησα. Αν έκανα κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Υποθέτω ότι οι φίλοι σου θα σταματήσουν τα δικά τους ΜΕΕΠ και θα βγάλετε καινούριο εταιρικό γιατί αν φτιαξεις δικό σου και κατεβαίνετε μαζι σε δημοπρασίες ως κοινοπραξία με αναβάθμιση αλλάζουν τα πράγματα.

Edited by tsouvi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.