Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάγνωση καταναλισκόμενης ισχύος σε ψηφιακό μετρητή


Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

 

Στην παροχή Νο 2 της Δ.Ε.Η., η Δ.Ε.Η., εγκαθιστά αναλογικούς μετρητές ενέργειας, οπότε μπορεί κάποιος να καταλάβει αν έχει διακοπή ρεύματος ή όχι. Επιπλέον, μπορεί κάποιος να ελέγξει αν καταβάσει τον γενικό διακόπτη στον πίνακα του αν σταματάει ο μετρητής ενέργειας της Δ.Ε.Η..

 

Τι γίνεται στις περιτπώσεις που η παροχή της Δ.Ε.Η., είναι Νο 3; Στην παροχή αυτή εγκαθιστά ψηφιακούς μετρητές; Πως θα καταλάβω όταν καταβάσω τον γενικό διακόπτη στον πίνακα μου, ότι σταματάει ο μετρητής να γράφει;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοείς ¨διαρροή" και όχι "διακοπή"

Στον ψηφιακό μετρητή νομίζω υπάρχει λαμπάκι που ανάβει στιγμιαία για κάθε Wh ή 10 Wh, που "περνάει" από τον μετρητή.

Link to comment
Share on other sites

 

Τι γίνεται στις περιτπώσεις που η παροχή της Δ.Ε.Η., είναι Νο 3; Στην παροχή αυτή εγκαθιστά ψηφιακούς μετρητές; Πως θα καταλάβω όταν καταβάσω τον γενικό διακόπτη στον πίνακα μου, ότι σταματάει ο μετρητής να γράφει;

 

Ευχαριστώ.

 

 

 

Αριστερά όπως τον κοιτάμε γράφει κάποιους κωδικούς- δεν τους θυμάμαι - αλλά κάπου αναφέρει κ την στιγμιαία καταναλισκόμενη ενέργεια

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

 

Δεν είμαι και έμπειρος σχετικά με το θέμα. Εμένα με ενδιαφέρει όταν θα κόψω το ρεύμα στον γενικό πίνακα μου να δω αν σταματάει να γράφει ο μετρητής της Δ.Ε.Η., που είναι ψηφιακός (Νο 3). 

 

Να κοιτάω αν σταματήσει να αναβοσβήνει το led; Δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτοί οι κωδικοί που γράφει.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Για να βρής το σωστό led πριν κλείσεις το γενικό, άναψε το θερμοσίφωνο και δες πιό led αναβοσβήνει γρήγορα.

Μετά κλείσε το γενικό και δες αν σταμάτησε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

 

Θα ήθελα να ρωτησω επιπλέον, αν ισχύει το ίδιο και για μετρητές ενέργειας ράγας. Έχουν και αυτοί ενδεικτικό led. Αν ο μετρητής σταματήσει να μετράει την ενέργεια που καταναλώνεται, σταματάει να αναβοσβήνει και το ενδεικτικό led;

 

Και τι γίνεται για τους μετρητές ενέργειας ράγας που δεν έχουν ενδεικτικό led;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Της LEGRAND που έχω στο σπίτι μου έχει.

Πιστεύω ότι έχουν σχεδόν όλοι, αλλά καλύτερα ψάξε στο τεχν. φυλλάδιο του κατασκευαστή, αν δεν το βρίσκεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.