Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή λίθινου κτίσματος εντός Δ


Recommended Posts

Φίλοι και συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

 

λίθινο αγροτικό κτίσμα, μισογκρεμισμένο, προυφιστάμενο του 1955 σε εκτός σχεδίου περιοχή, βρίσκεται εντός των πλαγίων ορίων των 15μ και σε οικόπεδο άρτιο και οικοδομίσημο.

Μπορεί να εκδοθεί άδεια επισκευής και αλλαγής χρήσης?

Αν ναι σύμφωνα με ποιο νόμο και ποιές διατάξεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είναι νόμιμο και το επισκευάζεις. Ίσως χρειαστείς να πάρεις νόμιμο περίγραμμα από την ΥΔΟΜ (το αναφέρανε σε άλλο θέμα στο φόρουμ, δεν θυμάμαι ποιο). Αλλά και για λόγους υγιεινής και χρήσεως πρέπει να πάιρνεις άδεια για επισκευή. Για αλλαγή χρήσης δεν είμαι σίγουρος, καθώς επίσης και για το μισογκρεμισμένο τι γίνεται ακριβώς, ανάλογα την κατάσταση υποθέτω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συνάδελφοι επανέρχομαι στο ίδιο θέμα. από την τοπική ΥΔΟΜ μου λένε πως δεν πληρεί τις προυποθέσεις έκδοσης άδειας (εντός 15 μέτρων). Το έψαξα το θέμα και πράγματι το όριο το 15 μέτρων στα εκτός σχεδίου υπάρχει από το 1929 (αν θυμάμαι καλά). Άρα για να επισκευαστεί θα πρέπει να προυφίσταται της ημερομηνίας αυτής (φαντάζομαι). Στο υποθυκοφυλάκιο υπάρχουν συμβόλαια μέχρι το 1936. Δεν ξέρω εάν με βεναίωση του Δήμου και ΥΔ ιδιοκτήτη μπορεί να γίνει κάτι. Τι γνώμη έχετε; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.