Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευκολότερα η έκδοση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

πότε θα γίνεται τουλάχιστον η έγκριση δόμησης επιτέλους ηλεκτρονικά, σύμφωνα με το Νόμο? Αυτό μας ενδιαφέρει...

Όταν ετοιμαστεί η αντίστοιχη ηλεκτρονική εφαρμογή από το ΤΕΕ (ναι κι αυτή από το ΤΕΕ θα γίνει).

Χρήματα όμως δεν υπάρχουν για να φτιαχθεί.

Άρα έχει πολύ δρόμο ακόμα η .....βαλίτσα!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 80
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε χρειαζεται autocad ουτε σε free εκδοση

Δεν υπαρχει περιπτωση να δινεις τις μελετες σε dwg για τον απλουστατο λογο οτι ειναι αρχεια που μπορουν να υποστουν επεξεργασια

Σιγουρα μιλαμε για pdf ή για εικονες. Οποτε θεμα λογισμικου δεν υφισταται

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η προεδράρα πάντως δήλωνε ανερυθρίαστα ότι, τον Ιανουάριο που πέρασε θα ήταν έτοιμο!!!!!

Φτάσαμε στο Μάιο κι ακόμα το ψάχνουμε...... 

Για του λόγου το αληθές http://www.michanikos.gr/topic/32100-%CE%A4%CE%BF%CE%BD-%CE%99%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B8%CE%B1-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%A4%CE%95%CE%95-%CF%84%CE%BF-%CE%BD%CE%AD%CE%BF-%CE%B7%CE%BB/

Link to comment
Share on other sites

Ο Προεδρος με το γελαδισιο βλεμα καλα θα κανει μη λεει μλκς, γιατι τον ακουνε και μηχανικοι που κοβει λιγακι το μυαλο  τους.

 

Η προκηρυξη βγηκε το Φεβρουαριου του 2013 με χρονοδιαγραμμα ενα ετος.

 

 

Πως θα το ειχε ετοιμο απο το Γεναρη του 2013, μονο αυτος ξερει.

Μηπως μιλαγε για το 2015??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε......

 

Το άλλο με το Τοτό το ξέρεις;;;;;

1.800.000 ευρώ (και option 500.000 extra) ζητάνε για το λογισμικό και τον εξοπλισμό της εφαρμογής της ηλεκτρονικής ταυτότητας!!!!!

Πάνε να βγάλουν τα σπασμένα....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται autocad ουτε σε free εκδοση

Δεν υπαρχει περιπτωση να δινεις τις μελετες σε dwg για τον απλουστατο λογο οτι ειναι αρχεια που μπορουν να υποστουν επεξεργασια

Σιγουρα μιλαμε για pdf ή για εικονες. Οποτε θεμα λογισμικου δεν υφισταται

γιατί όχι και στους δυο τύπους ? και dwg και pdf ή εικόνα ώστε να είναι άμεσα εκμεταλλεύσιμα  τα στοιχεία 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

για ποιό λόγο να είναι εκμεταλλεύσιμα τα αρχεία της δικής σου μελέτης;;

και απο ποιόν να είναι εκμεταλλεύσιμα;

και ποιός θα σε διασφαλίσει εσένα οτι δε θα πειραχθούν, έστω και κατα λάθος, τα dwg αρχεία σου;

και ποιός θα αναλάβει την ευθύνη για τις αυθαιρεσίες που θα έχουν "προκύψει" μετά το πείραγμα των αρχε'ιων σου;

 

οι μελέτες σου είναι πνευματική σου ιδιοκτησία. δεν θα πρέπει να είναι εκμεταλλεύσιμες απο κανέναν. κανένας δε θα πρέπει να έχει δικαίωμα να πειράξει έστω και μια γραμμή επάνω τους

 

γιαυτό και θεωρώ εγκληματικό να επιτρέψουν dwg αρχεία

 

και για να μη παρεξηγηθώ, είναι η θέση μου απέναντι στο υπουργείο, όχι απέναντι σε εσένα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γράφω να είναι και στις δυο μορφές , ώστε να εξασφαλιστεί το ότι δεν θα πειραχτούν Εγώ είμαι βασικά αντίθετος με το να θεωρούνται οι μελέτες μου πνευματική ιδιοκτησία για αυτό και στους πελάτες μου κάνω γνωστό ότι τα αρχεία μου είναι ελεύθερα και διαθέσιμα σε όποιον τα θέλει Και φυσικά πάντοτε  δίνω ειδικά σε συναδέλφους ότι μου ζητήσουν εννοείται χωρίς κανένα κόστος  κυρίως τοπογραφικά ή διαγράμματα  κάλυψης που μου ζητούν πιο συχνά  Αν και η σκέψη μου ήταν στην αξιοποίησή τους για το Εθνικό κτηματολόγιο πχ  τα τοπογραφικά των αδειών Δόμησης και για την ταυτότητα κτιρίου τα υπόλοιπα

 

Αλλά και όταν χρειάζεται να βγάλεις μια άδεια προσθήκης ή μια νέα άδεια γιατί να μην έχεις ψηφιακά τα αρχεία ώστε να μειώσεις το κόστος στο πελάτη αφού θα χρειαστεί λιγότερος χρόνος εργασίας εφόσον δεν θα χρειάζεται ψηφιοποίηση των σχεδίων από χαρτί ή μέτρηση επί του πεδίου στο βαθμό που θα απαιτούσε αν δεν είχες ψηφιακά στοιχεία Ενώ υπάρχει δυνατότητα για καλύτερο έλεγχο τόσο της δικιά μας δουλειάς όσο και της δουλειάς που έγινε στο παρελθόν χωρίς σφάλματα που μπορεί να δημιουργήσει η ύπαρξη του σχεδίου μόνο σε χαρτί που ξέρουμε τι προβλήματα σημαίνει αυτό είτε από καταστροφές από φυσικά αίτια ή από διαστολές και αλλοίωσης  λόγο του χρόνου Ενώ το ψηφιακό αρχείο μπορεί εύκολα να αποθηκευτεί σε πολλές μορφές και αξιόπιστα χωρίς να κινδυνεύει από καταστροφές ειδικά να αποθηκευτεί πολλαπλά και κυρίως με μικρότερο κόστος αποθήκευσης 

 

Με τα pdf διατηρείται το αξιόπιστο των μελετών και με το  dwg δίνεται η δυνατότητα αξιοποίησή τους από συναδέλφους ή και από εμένα αν χάσω τα στοιχεία  και από το κράτος 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε. Δεν γίνονται πουθενά αυτά τα πράγματα. Σαφέστατα θα είναι απλά pdf αρχεία προκαθορισμένου "μεγέθους" και τίποτα περισσότερο για "πρακτικούς" (αλλά όχι μόνον) κυρίως λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.