Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έρχεται η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου....


Recommended Posts

Ο στόχος είναι να ανοίξει η αγορά ακινήτου στους ξένους . Αυτοί δεν ενδιαφέρονται γιά παράνομα , νόμιμα , μαύρα λεφτά κλπ .

 

Αυτοί θέλουν να ξέρουν τι αγοράζουν και αυτό να είναι ξεκάθαρο .

 

Αυτό κάνει η ταυτότητα του κτιρίου .

 

Το θέμα είναι ότι σε εποχή κρίσης δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις να πληρωθούν αυτά τα πρόστιμα που ζητούνται .

 

Γιατί το πρόβλημα είναι ότι όταν ένας ΗΥ , που ζείς μέσα σε αυτόν , είχε πρόστιμο 500-1000 € , δεν μπορείς να ζητάς τα ίδια γιά ένα bbq και ένα στεγασμένο υπαίθριο πάρκινγκ .

 

Αυτά πρέπει να δηλώνονται δωρεάν .

  +1000

 

  Σε μιάμισυ σειρα  η φωνή της κοινής λογικής

 

[που εχει χαθει απο τους μαθητευόμενους μαγους του ΥΠΕΚΑ...]

 

[τις καλημέρες μου]

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά ακινήτων είναι ήδη ορθάνοιχτη (με λίγα μετρητά αγοράζεις ό,τι θέλεις).

Ο βασικός στόχος είναι η πρόκληση τριβών μεταξύ των κοινωνικών ομάδων και όχι η είσπραξη χρημάτων από το κράτος.
Η αιτία της βασικής στόχευσης ξεφεύγει από τα πλαίσια του θέματος.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιχαίρουμε για τον διαφαινόμενο εξαναγκασμό συμπατριωτών μας να πληρώσουν χρήματα για το ακίνητό τους.
Δεν χρειάζεται να πέφτουμε στην παγίδα της ανθρωποφαγίας που μας ωθούν εντέχνως τα στελέχη του υπουργείου και οι εντολείς τους.

Δεν νομίζω ότι πρέπει να μετατραπούμε σε κακής ποιότητας συντεχνία και να στρεφόμαστε ενάντια σε υποσύνολα της κοινωνίας μας.
Εάν κάποιοι παρανόμησαν και έκαναν αυθαιρεσίες, τότε ας τους βρει το κράτος και ας τους επιβάλλει τις ανάλογες ποινές.
Είμαστε επιστήμονες και επαγγελματίες μηχανικοί και όχι μηχανισμός απόδοσης ποινών.

Κατανοώ την οικονομική δυσπραγία της εποχής, θύμα της οποίας είμαι κι εγώ όπως οι περισσότεροι επαγγελματίες.
Δεν μας ταιριάζει ο ξεπεσμός του ενδόμυχου πανηγυρισμού για την οικονομική επιβάρυνση των ιδιοκτητών ακινήτων,

ούτε η αγωνιώδης προσμονή των ψίχουλων που θα τσιμπολογήσουμε ως αναγκαίο κακό (όπως μας θεωρούν) στην όλη διαδικασία.
 

Σαφώς η αμοιβή του μηχανικού δεν μπορεί να είναι λίγες εκατοντάδες ευρώ, καθώς απαιτείται υπευθυνότητα, κόπος και χρόνος.

Edited by Honor_Code
  • Upvote 11
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

+1

Κατανοώ την οικονομική δυσπραγία της εποχής, θύμα της οποίας είμαι κι εγώ όπως οι περισσότεροι επαγγελματίες.
Δεν μας ταιριάζει ο ξεπεσμός του ενδόμυχου πανηγυρισμού για την οικονομική επιβάρυνση των ιδιοκτητών ακινήτων,

ούτε η αγωνιώδης προσμονή των ψίχουλων που θα τσιμπολογήσουμε ως αναγκαίο κακό (όπως μας θεωρούν) στην όλη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι οι αληταράδες υπηρεσιακοί παράγοντες , βγάζουν 2 νόμους γιά τους Η/Υ , γιά να έχει το κάθε κόμμα τον δικό του .

 

Βγάζουν ένα νόμο γιά τα αυθαίρετα που κηρύσσεται αντισυνταγματικός , βγάζουν άλλο σε διαβούλευση , δεν παρατείνουν τους πρώτους και μετά βγάζουν ερμηνευτικές μετά την λήξη τους .

 

Τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν γιά να αναπτύξουν το επενδυτικό περιβάλλον . 

Link to comment
Share on other sites

Τι μια φωνάζουμε ότι δεν υπάρχουν δουλειές την άλλη γιατί γίνονται όλα αυτά.

Γίνονται για φοροεισπρακτικους λόγους και επίσης να έχουν δουλειά οι μηχανικοί να μην φωνάζουν. Γιατί δεν είναι έτσι;

Αν περιμένετε την ανάπτυξη, κατασκευές, μελέτες κτλ...ξεχάστε τα για πολλά χρόνια ακομη και αν..

Από δω και πέρα ο μηχανικός θα είναι ένας τεχνικός δικηγόρος-συμβολαιογράφος

Link to comment
Share on other sites

Αν είμαστε δικηγόροι - συμβολαιογράφοι, τότε το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ και τις αντίστοιχες αμοιβές με τις οποίες οι δικηγόροι - συμβολαιογράφοι δουλεύουν.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.