Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1


Recommended Posts

Μπορείς να κάνεις εξ'ολοκλήρου σπουδές στην Αγγλία (βασικό πτυχίο, μεταπτυχιακό) και μάλιστα θα είσαι κοντά στα πράγματα. Επίσης στην Αγγλία έχουν την τάση να βοηθύν πολύ οι σχολές τους φοιτητές τους ως προς την όποια επαγγελματική τους αποκατάσταση.....

Το ερώτημα όμως του Didonis παραμένει. Η δική μου προτροπή είναι με την προυπόθεση ότι ξεκινάς από το μηδέν, άνευ πτυχίου δηλαδή

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε είχα ρωτήσει και στην αρχή ποια είναι η ηλικία σου?

(βασικά το ρωτώ για να υπάρχει η εικόνα σε ποιο στάδιο σπουδών είσαι τώρα )

 

Γυμνάσιο? Λύκειο? Κάποια σχολή?

Τι?

 

Παρά πολλά από το τι και πως πρέπει να κάνεις είναι συναρτούμενα από αυτή την λεπτομέρεια.

Είμαι 3η Γυμνασίου.15 χρονών.Στο σχολείο τώρα όπως προϋπολογίζω τον βαθμό μου θα είναι γύρω στο 19,5.

Link to comment
Share on other sites

Παλίκαρε ΟΡΜΑ! Αν το έχεις βάλει όντως στόχο και το θέλεις, θα το πετύχεις....Τα χρήματα βέβαια είναι ένα εμπόδιο αλλά υπάρχουν λύσεις. Καταρχήν, δεν χρειάζεται να ξοδέψεις μια περιουσία στα φροντιστήρια του Λυκείου, αν είσαι κατασταλαγμένος ότι θα φύγεις έξω. Δεύτερον, οι σπουδές στην Ελλάδα κοστίζουν επίσης ακριβά (παρόλο που δεν υπάρχουν δίδακτρα...). Τρίτον, μπορείς να δουλεύεις τα καλοκαίρια και να συμπληρώνεις τα όσα θα τσοντάρουν οι γονείς σου. Μπράβο που το ψάχνεις από τώρα. Πείσμα και επιμονή θέλει...

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη , μπράβο και καλή επιτυχία .

 

Προσπάθησε για αυτό που σ' αρέσει τόσο πολύ . Αξίζει φίλε μου . Το μόνο βέβαιο είναι ότι κάποιες φορές δεν θα καταλαβαίνεις από κούραση ακριβώς γιατή η προσπάθειά σου θα επικεντρώνεται σε αυτό που σ' αρέσει κι' αγαπάς να κάνεις.

 

Όπως λέει και ο συνάδελφος παραπάνω , ΜΗΝ σπαταλήσεις χρήματα για φροντιστήρια στην Ελλάδα . Καλλιέργησε το ταλέντο σου στο σχέδιο , διάβασε για να έχεις σωστές βάσεις σε μαθηματικά , φυσική κλπ και τα παραπέρα θα έρθουν μόνα τους .

Link to comment
Share on other sites

Κατά αρχήν μπράβο σου που έχεις ένα συγκεκριμένο πάθος….

Έχεις αρκετό χρόνο μπροστά σου οπότε φρόντιζε να μαζεύεις γνώσεις στο αντικείμενο που σου αρέσει και με μια πιο σφαιρικότητα…

Να ξέρεις όμως ότι ο τομέας αυτός είναι ιδιαίτερος και με μια ειδική παράμετρο. Ελάχιστοι (σε παγκόσμιο επίπεδο) μπαίνουν….

Είναι σαν να λέει κάποιος θέλω να γίνω σταρ του Χόλυγουντ επειδή μ αρέσει… ναι μεν αλλά ελάχιστοι μπαίνουν.

Μη ψαρώνεις όμως εσύ μάζεψε γνώσεις για αυτό… ακόμα κι το συγκεκριμένο να μη πετυχεις (διότι είπαμε το κανάτι χωρεί μόνο ένα λίτρο νερό και όχι όσο νερό υπάρχει) τα εφόδια που θα έχεις μαζέψει θα αξίζουν…

 

Οπότε καλά σου λέει και ο Γιάννης, όρμα…..

Και συμπληρώνω κι εγώ, κράτα και μπόλικες πισινές για τις τούμπες…

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.