Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μελέτη ανεμογεννήτριας


Acident

Recommended Posts

Είμαι φοιτητής ΤΕΙ του τμήματος μηχανολογίας και έχω αναλάβει πτυχιακή εργασία με θέμα τη μελέτη ανεμογεννήτριας. Βρίσκομαι στο σημείο της εκτίμησης του αιολικού δυναμικού και κατάφερα να βρω ένα αρχείο με ανεμολογικά δεδομένα της περιοχής, πιο συγκεκριμένα τις τιμές της ταχύτητας του ανέμου ανά ώρα για ένα ολόκληρο έτος. Το θέμα είναι ότι για να εκτιμήσω το αιολικό δυναμικό πρέπει να καταλήξω στο σχεδιασμό της καμπύλης Weibull (απ ότι αναφέρει το γνωστό βιβλίο του Καλδέλη διαχείριση της αιολικής ενέργειας). Απ ότι παρατήρησα θα χρειαστώ ένα ακόμη δεδομένο, την πειραματική συχνότητα πυκνότητας πιθανότητας f% για τις αντίστοιχες τιμές της ταχύτητας του ανέμου, το οποίο δεν έχω καταλάβει πως υπολογίζεται. Υπάρχει κανείς που να έχει ασχοληθεί με ένα παρόμοιο θέμα να με κατατοπίσει;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα σας,

 

Ειμαι φοιτητρια στο ΤΕΙ Πειραια και τωρα ειμαι στο εξωτερικο με το προγραμμα Ερασμους!

Θα πρεπει να κανω μια εργασια η οποια ειναι η εξής

 

Απο μια ανεμογεννητρια(πτυχιακη ενος παιδιου)να μπορεσω να φορτισω το κινητο μου....το θεμα ειναι οτι θελω ενα ολοκληρωμενο οπου να εχει τα εξης χαρακτηριστικα

 

Vin=2V-7V

Iin=145mA

Vout=5V

Iout=0,7A

 

dcdc converter ,λογικα θα χρειαστω step up/step down....Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ελένη ποια είναι ακριβώς η απορία σου? θα χρειαστείς dc-dc μετατροπέα υποβιβασμού τάσης...μπορείς να ανατρέξεις στην βιβλιογραφία να βρεις το πώς υπολογίζεται ο συντελεστής φόρτισης και τα άλλα τεχνικά χαρακτηριστικά του με βάση το αν βρισκόμαστε στην περιοχή συνέχειας ή ασυνέχειας του ρεύματος...Ένα βιβλίο που έχω χρησιμοποιήσει και περιλαμβάνει αυτούς τους τύπους είναι τα "Ηλεκτρονικά Ισχύος-Ανάλυση και Σχεδίαση" των Mohan, Undeland και Robbins(Κεφ.7)...Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με διορθώσει...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τελικά έβγαλα άκρη με το θέμα του αιολικού δυναμικού και μετά από την ηλεκτρονική αλληλογραφία μου με τον υπεύθυνο καθηγητή, μου ανατέθηκε το επόμενο βήμα της εργασίας το οποίο είναι η εκτίμηση της παραγόμενης ενέργειας. Γνωρίζει κανείς τίποτα επί του θέματος να με βοηθήσει; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.