Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΔΕΛΤΙΟ ΣΤΑΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ


 
asteria skondra

Recommended Posts

Άδεια λειτουργίας πρέπει να βγάλει? Ψάξε στα downloads για έκθεση στατικής επάρκειας ή δήλωση αντοχής ή κάτι τέτοιο. Είχα ανεβάσει κι εγώ ένα παλαιότερα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα.

 

Στο site του ΕΟΠΠΕΠ υπάρχει υπόδειγμα σχετικό, το οποίο τιτλοφορείται "ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΑΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ" και αναφέρει στην ουσία πως "οι χώροι... πληρούν την αντοχή των φορτίων του φέροντος οργανισμού ως προς το μέγιστο προβλεπόμενο πληθυσμό.".

 

Να φανταστώ πως αρκεί να γίνει έλεγχος της μελέτης. Στην περίπτωση όμως που το κτίριο είναι του 1956 και δεν κατέστη δυνατόν να εντοπιστεί η στατική μελέτη, τι κάνουμε;

 

Το έγγραφο του ΕΟΠΠΕΠ εδώ.

 

Μήπως πρέπει να γίνει συνένωση με αυτό το θέμα;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα υπέγραφα ποτέ ένα χαρτί που γράφει :

"οι χώροι ... πληρούν την αντοχή των φορτίων του φέροντος οργανισμού"

κανενός ΕΟΠΠΕΠ ... ειδικά δε αν πάνω-πάνω γράφει ΔΗΛΩΣΗ ΣΤΑΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ !

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

To θέμα έχει ξανασυζητηθεί στο φόρουμ.

Κυκλοφορούν διάφορα βλακώδη πρότυπα δηλώσεων, σχετικά με έναν επίσης βλακώδη νόμο.

 

Την άποψη μου την έχω εκφράσει εκτενώς εδώ.

Μια πιο σωστή διατύπωση του κείμενου νομίζω ότι είναι:

 
"Βεβαιώνεται ότι υπάρχει επάρκεια έναντι των φορτίων λειτουργίας που προκύπτουν από την εγκατάσταση σχολικής χρήσης στην υπόψη κτιριολογική μονάδα (όροφος ??), σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς και την §3.γ αρ.2 της ΥΑ 151668/ΙΑ/3-12-2012."

 

Επισημαινω οτι προκειται περι ενος νομου (Ν.4093/2012) που τροποποιείται εν μέρει από υπουργική απόφαση (ΥΑ151668/ΙΑ/3-12-2012). Υπάρχει σαφής προθυμία του νομοθέτη να μοιράσει ευθύνες σε ανύποπτους μηχανικούς...

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

μου ζητησαν να δωσω δελτιο στατικης επαρκειας για ενα φροντιστηριο μπορει καποιος να με βοηθησει?τι ειναι?πως το φτιαχνω κ.τ.λ.????ευχαριστωωωω.....

Δε φτιάχνεις τίποτε, και μη ρωτάς πολλά, θα σε πουν και θρασύ. Σαν σωστή μηχανικός πήγαινε στον ενδιαφερόμενο ιδιοκτήτη της επιχείρησης, αυτός ξέρει και θα σου εξηγήσει τι πρέπει να κάνεις. Θα σου δώσει ένα ετοιματζίδικο έντυπο που πρέπει να υπογράψεις. Βλέπεις, δεν μιλάς, ακούς και υπογράφεις.  Βάλε και μια φίλη σου για συμπαράσταση σαν 2η μηχανικό να υπογράψει.Σε καμία περίπτωση δεν ζητάς αμοιβή (πιθανόν να λάβεις διαβεβαίωση ότι θα σ' έχει υπόψη για ενεργειακά) ουάου!!!

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.