Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργασία φοιτητή για φ/β


xifias

Recommended Posts

Καλημερες!

 

Εχω ενα θεμα με την αντικεραυνικη προστασια και ηθελα να ρωτησω εαν γνωριζει κανεις ποιο ειναι το προτυπο του ΕΛΟΤ το πιο ανανεωμενο για τις αντικεραυνικες προστασιες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

Για αντικεραυνικη προστασια μου ειπανε να ακολουθησω το προτυπο της εταιριας που λεγεται καπως''DehLL ,DehL''?

 

ΜΗπως γνωριζετε το ονομα της εταιρειας,γιατι δεν μπορω να βρω το προτυπο?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ ψαχνω ψαχνω αλλα δεν το βρισκω το λεγομενο προτυπο για αλεξικεραυνα,θα μπορουσατε να μου στειλετε το λινκ απο το site της dehn?Ευχαριστω!

Edited by xifias
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να υπολογισω την συνολικη ισχυ που αποδιδει το παρκο ανα ετος,ο τροπος ειναι να παρω την μηνιαια ακτινοβολια στην κλιση των πλαισιων ανα τετραγωνικο μετρο, και την πολλαπλασιαζω επι την επιφανεια των πλαισιων και επι τον συντελεστη συνολικων απωλειων του συστηματος??

Link to comment
Share on other sites

E=P*CF*8760

 

αλλα πρωτου ρωτησεις τι ειναι ολοι αυτοι οι οροι, ανοιξε ενα βιβλιο κ διαβασε πως υπολογιζουμε την ενεργειακη παραγωγη

 

*P= εγκατεστημενη ισχυ

CF=capacity factor

8760=πολυ σωστα το σκεφτηκες ειναι οι ωρες του χρονου :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 

και για να σε προλαβω το capacity factor θα το βρεις σε οποιδηποτε βιβλιο ασχολειται με φ/β ή κ ακομα με ενα απλο googling sto internet :shock: :mrgreen:

Edited by george_RES
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Γεια χαρά,

 

Στα πλαίσια της πτυχιακής μου έχω μελετήσει ένα σύστημα με: 

68 πάνελ της SunPower E20-245, που θα μπούνε σε ταράτσα αλλά πάνω σε ενιαίο σύστημα στήριξης (τύπου στέγης δλδ)

1 αντιστροφέα SMA FLX Pro 15

 

Θέλω να προσθέσω μια ενότητα για την απόσβεση του συστήματος αλλά δεν ξέρω τι τιμές παίζουν στην αγορά για το συγκεκριμένο σύστημα.

Για τον αντιστροφέα έχω βρει τιμές απ' το εξωτερικό 2.200 έως 2.500€, αλλά δεν μπορώ να βρω για τα πάνελ και το σύστημα στήριξης...

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, ή ακόμα κι αν θέλει να δώσει στο περίπου μια ενδεικτική τιμή-προσφορά για όλο το σύστημα θα το εκτιμούσα.

 

Ευχαριστώ

 

 

 

ΥΓ: Αλήθεια τι γνώμη έχετε για την ισχύ του αντιστροφέα (15KW) συγκριτικά με την ισχύ του συστήματος (16,7KWp)? Στο PVSyst δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.