Μετάβαση στο περιεχόμενο

LINUX - Το ελεύθερο λειτουργικό...


Recommended Posts

Ολο και περισσότερο με απασχολεί το θέμα του linux. Λόγω αναδουλειάς, δοκίμασα 3-4 διανομές και πράγματι δεν υστερεί σε τίποτα από τα Windows... Τεράστια γκάμα εφαρμογών και με μεγάλο αριθμό δωρεάν... 

Εφαρμογές όπως LibreOffice, GIMP, Blender, TeamViewer, Skype και πολλές άλλες είναι κοινές...

 

Μόνο οι κόπανοι της Autodesk δεν γράφουν για linux... 

 

Υπάρχουν συνάδελφοι που ασχολούνται;;;

 

Σίγουρα θέλει και κάποιο διάβασμα αλλά από το να τεμπελιάζω προτιμώ να ασχοληθώ με κάτι τέτοιο...

 

Πρέπει να ομολογήσω ότι είναι πειρασμός η δυνατότητα ενός ελεύθερου λειτουργικού, με μεγάλη ποικιλία εκδόσεων (διανομών) που μου δίνουν τη δυνατότητα να έχω κοινή πλατφόρμα μεταξύ μηχανημάτων πολλών γενεών αφού υπάρχουν και light διανομές που τρέχουν 100% στη RAM με 256MB !!!

 

Πειρασμός επίσης είναι και η ταχύτητα στο internet αλλά σημαντικότερο και η ασφάλεια από τους ιους!

 

Εσείς τί λέτε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μέγιστος πειρασμός φίλε μου…. Αλλά όπως σωστά είπες οι κόπανοι (που δεν είναι κόπανοι) της Autodesk….

Οπότε…. Πρόβλημα …

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν για οικιακή χρήση είναι κορυφαίο. Εγώ τώρα έχω το mint maya 13.

Δυστυχώς στο γραφείο λόγω έλλειψης εφαρμογών μηχανικού σε λογικές τιμές δουλεύω με win xp.

(Για 2d-cad ξεχώρισα το ARES, που είναι και φτηνό, γύρω στα 500 € αν θυμάμαι καλά, αλλά στατικά κ.λ.π. άστο καλύτερα...call me Tekla)

Η αλήθεια είναι ότι χρειάζεται λίγο ψάξιμο για κάποια περιφερειακά, που μπορεί να μην αναγνωρίζονται, αλλά πλέον στο διαδίκτυο βρίσκεις λύση για τα πάντα, κι ας μην έχεις ιδέα από εντολές του linux.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Έχει περισσότερες δυνατότητες από το draftsight, για επαγγελματική δουλειά και απ' ότι βλέπω το έχουν αναβαθμίσει αρκετά,  αν και η τιμή του πλησιάζει τα 800 €, όπως βλέπω. Τεσπά το draftsight δε με βόλεψε για επαγγελματική δουλειά. Όχι ότι αγόρασα και το άλλο, με trial το δούλεψα και μου άρεσε περισσότερο. Καθαρά προσωπική άποψη.

Link to comment
Share on other sites

....εννοείς εσκεμμένα δεν προχωράνε στο linux;

Ε και βέβαια εσκεμμένα…

Αλλά μη ξεχνάς και κάτι άλλο, το Linux είναι δωρεάν… κάποιες ειδικές εφαρμογές όμως για αυτό που κατέκτησαν την αγορά έχουν από τα μεγαλύτερα κοστολόγια…

Παράδειγμα στους σερβερ Linux που έχουν κυριαρχήσει παγκόσμια εδώ και χρόνια το WHM με το cpanel τo χρεώνουν χρυσάφι..

Μέχρι πακέτα με τον μήνα υπάρχουν για να είναι εύπεπτο …

 

Όπου υπάρχει υψηλό επαγγελματικό ενδιαφέρον υψηλών εσόδων το υπολογίζουν και κόβουν την αναλογούσα ποσοστιαία ταρίφα….

 

(τίποτα τσάμπα στο τέλος... )

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Καλό το Linux αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει μηχανικός που να μπορεί να βρει όλα τα προγράμματα που θέλει σε Linux.

 

Υπάρχουν προγράμματα που χρειαζόμαστε που μας δεσμεύουν σε windows.

 

Ως μηχανολόγος, χρειάζομαι τα windows επειδή δεν υπάρχει λογισμικό για Η/Μ μελέτες σε άλλο λειτουργικό.

Οι Π/Μ χρειάζονται τα windows επειδή δεν υπάρχει λογισμικό για στατικά και αντισεισμικό βασισμένο στην Ελληνική νομοθεσία.

Οι ενεργειακοί επιθεωρητές χρειάζονται τα windows επειδή το λογισμικό του ΤΕΕ για τον ΚΕΝΑΚ λειτουργεί σε windows.

Σίγουρα και στις άλλες ειδικότητες υπάρχουν αντίστοιχα λογισμικά.

 

Επιπλέον στο linux υπάρχει πρόβλημα ασφαλείας καθώς ελάχιστοι χομπίστες είναι πλήρων ενημερωμένοι για τα κενά ασφαλείας και πως να προστατευτούν. Στα windows εγκαθιστάς ένα antivirus και κλείνεις τις περισσότερες τρύπες.

 

Για οικιακή χρήση, για μαθητές και φοιτητές, το linux είναι μια χαρά.

Για επαγγελματική χρήση όμως δεν μας καλύπτει.

 

Το θετικό είναι πως πολλές εφαρμογές που ξεκκίνησαν στο linux περάσαν και στα windows, όπως π.χ. οι σουίτες γραφείου (επεξεργαστής κειμένου, υπολογιστικών φύλλων, κτλ).

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι μεγάλος ανασταλτικός παράγοντας είναι και οι άδειες, γιατί αν η autodesk το γυρίσει και στο linux, κάποιος κώδικας θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον στην LGPL ή και στην GPL και σίγουρα δεν το επιθυμούν.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω εχω Linux εδω και 10 χρονια. Ειναι η αληθεια οτι προγραμματα δεν υπαρχουν για μηχανικους αλλα μπορεις να τρεξεις οτι θες μεσω vrtualization (virtualbox, crossfire) εχεις εικονικα windows εγκατεστημενα και τρεχεις τις εφαρμογες που θες.

 

Δεν εινια οτι καλυτερο αλλα ειναι μια λυση

 

Παντως ολοι πιεζουν τις εταιριες να αρχιζουν να γραφουν τις εφαρμογες τους και για  Linux αλλα ειναι πολλα τα λεφτα Αρη στην Microsoft!!

 

Το ιδιο προβλημα ισχυει και με MAC υπολογιστης που ειναι κλασεις ανωτεροι και απο  Windows και απο Linux (και πανακριβοι)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.