Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

LINUX - Το ελεύθερο λειτουργικό...


JTB

Recommended Posts

JTB παλιοτερα το RAM, ειχε βγαλει εναν οδηγο για το linux, που ειναι πολυ καλος για αρχαριους χρηστες. Το εχω δει να κυκλοφορει ακομη στα περιιπτερα. Αν το βρεις ειναι καλο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Γιατί Kubuntu και όχι Ubuntu ή Xubuntu?

Οπου και να διαβάσω άρθρα τύπου Ubuntu vs Xubuntu vs Kubuntu vs Lubuntu vs ... όλα καλά τα βγάζουν και τελικά συμπέρασμα μηδέν!

Είναι καθαρά θέμα γούστου του desktop; Γιατί το Unity τώρα πια θεωρείται σταθερό.

 

Θα ήθελα  επίσης όποιος καταλαβαίνει κάτι παραπάνω από εμένα - που είμαι πανάσχετος - να μου πεί γι αυτό :

 

http://blog.linuxmint.com/?p=2346

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια εμβόλιμη ερώτηση.

Έχω ένα παλιό μηχάνημα (AMD Sempron) με μνήμη 512kb.

Μπορεί να δεχθεί linux;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να ρωτήσω κάτι; Γιατί Kubuntu και όχι Ubuntu ή Xubuntu?

Οπου και να διαβάσω άρθρα τύπου Ubuntu vs Xubuntu vs Kubuntu vs Lubuntu vs ... όλα καλά τα βγάζουν και τελικά συμπέρασμα μηδέν!

Είναι καθαρά θέμα γούστου του desktop; Γιατί το Unity τώρα πια θεωρείται σταθερό.

Aκριβως...

Ειναι μεν το ιδιο πραγμα, αλλα την ιδια στιγμη, προσφερουν κατι πολυ διαφορετικο.

Κοιτα, τα Linux ειναι open source, πραγμα που σημαινει πως αν εχεις τις γνωσεις, μπορεις να κανεις ο,τι γουσταρεις σε αυτα.

Δες ας πουμε εδω αλλαγες στα mint.

Ετσι, τα Κ-Χ-L-Ubuntu αλλα και mint, εχουν τον ιδιο πυρηνα, απλά αλλάζουν καποια πραγματα στη γραφικη απόδοση.

Αλλο το Gnome, αλλο το mate, αλλο το KDE κτλ.

Γι'αυτο και μπορεις να περασεις τα Ubuntu και μετα να βάλεις λχ το cinnamon ή το KDE desktop.

 

Ολα στα linux, γινονται (και) με εντολες απο το τερματικο, οπου κυριολεκτικα γραφεις εντολη και το συστημα σου την εκτελει.

Μια απο τις πιο γνωστες, είναι το "sudo apt-get upgrade", η οποια ειναι εντολη για Ubuntu.

Στα Fedora λχ, κανεις το ιδιο δίνοντας την εντολή "yum -y update"[/].

 

Στα Debian, δεν ξερω αν ειναι κατι διαφορετικο (αν και...τα Ubuntu απο τα debian προερχονται), αλλα στο λινκ που δινεις λεει:

"LMDE requires a deeper knowledge and experience with Linux, dpkg and APT.

Debian is a less user-friendly/desktop-ready base than Ubuntu. Expect some rough edges." 

...αρα καλο θα ηταν να μην ασχολεισαι (οπως ουτε κι εγω) με κατι τοσο hardcore.

 

Πάντως μου παρουσιάζει κολλήματα... έκανα 2-3 reset γιατί πάγωσε...

Το Mint15; Στο ποστ #15 λέω

θα διαφωνησω με τον φιλο που πηγε τα Maya, λέγοντας πως τα Kubuntu ειναι πολυ πιο stable και όμορφα.

Αυτο ειναι και ο λογος που δεν στεριωσαν τα Mint σε εμενα...

 

Τελος, λες για τα προγραμματα σου και ολα τα προβληματα που γνωριζουμε καλα.

Θελω να σου πω οτι πανακεια δεν υπάρχει και θεωρω πως πρεπει να το παρουμε αποφαση πως θα δουλευουμε και με τα 2 O/S.

Τα Win δεν τα μπορω πλεον. Οι γνωσεις μου σταματησαν στα XP και ο ΜΟΝΟΣ λογος που τα κρατω, ειναι λογω του Fespa.

Εχω dual boot και εχω αποφασισει πως μαλλον μια ζωη dual boot θα εχω ή θα παρω ενα λαπτοπακι για τα Παραθυρια.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

 

Να κάνω μια εμβόλιμη ερώτηση.

Έχω ένα παλιό μηχάνημα (AMD Sempron) με μνήμη 512kb.

Μπορεί να δεχθεί linux;

Νομιζω πως ναι.

Αλλα οχι και πολλα πραγματα...

Aν το προσπαθησεις, ξεκίνα απο αυτο ή τις άλλες Light διανομες.

Edited by saltapidas
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια εμβόλιμη ερώτηση.

Έχω ένα παλιό μηχάνημα (AMD Sempron) με μνήμη 512kb.

Μπορεί να δεχθεί linux;

512kb ram;;; έχεις βάλει δυο 30pin simmακια; 

το 1995 είχα βάλει σε 64Mb μηχάνημα οπότε προφανώς υπάρχουν ελαφριές διανομές για παλιά μηχανήματα πχ lubuntu

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω saltapidas&nvel. Καληνύχτα...

 

Mαλλον θα αντιμετωπισεις το ακολουθο προβλημα:

 

"This kernel requires the following features not present on the CPU: pae Unable to boot - please use a kernel appropriate for your CPU."

ή

"cmov missing".

 

Υπάρχουν λύσεις αν το ψάξεις λίγο και μια απο τις πιο ευκολες ειναι να πας σε παλαιότερες εκδόσεις (όπως σου προτεινα την 10.10 ενω η τωρινη ειναι η 13).

Καλη τυχη.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν και άλλες ελαφριές διανομές εκτός του lubuntu

Aπλα πολλες απο αυτες προσφερουν τα απολυτως απαραιτητα και τα υπολοιπα πραγματα, πρεπει να τα στησεις-βρεις μονος σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.