Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φορολόγηση Ελεύθερων Επαγγελματιών 2013


Recommended Posts

Σημειώσεις ενημερωτικού σεμιναρίου Φορολογία Μηχανικών Ε.Ε. - Δήλωση φόρου εισοδήματος Οικονομικού έτους 2013,

από τον Κύριο Κολυδά.

 

Επίσης, ένα πολύ ωραίο εργαλείο για τον υπολογισμό του φόρου εδώ.

 

Μη ξεχάσετε να πάρετε κανά χαπάκι.

Τουλάχιστον να το έχετε κοντά.

 

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, εκτός από το υπογλώσσιο μου κάνει εντύπωση ότι βγάζει προκαταβολή φόρου για του χρόνου.

 Τι διάβασα μόλις τώρα;... Αυξάνεται η προκαταβολή φόρου για όλες τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις και τους ελεύθερους επαγγελματίες από το 55% στο 90% του κύριου φόρου εισοδήματος. ΜΑ ΠΑΤΕ ΚΑΛΑ ΩΡΕ ΚΛΕΦΤΟΠΟΥΛΑ; (Σκέτοι κλέφτες μαλλον)

 

http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=27686&subid=2&pubid=113044920

 

(Κάποιο σχόλιο λέει ότι το δημοσίευμα είναι αναληθές. Τι να πω. Νομίζω ότι το περνάνε σαν φήμη αρχικά και θα το υλοποιήσουν τελικά.)

Μα 90% προκαταβολή φόρου;;; Για εισοδήματα που όλο και μειώνονται;

 

Τι άλλο πια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά η φορολόγηση στο τεκμαρτό είναι όταν αυτό είναι μεγαλύτερο από το φορολογητέο ή από το ακαθάριστο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η φορολόγηση στο τεκμαρτό είναι όταν αυτό είναι μεγαλύτερο από το φορολογητέο ή από το ακαθάριστο;

 

 

Oταν το τεκμαρτό είναι μεγαλύτερο από το δηλούμενο εισόδημα και επιπλέον η διαφορά δεν μπορεί (ή δεν θέλουμε ) να καλυφθεί από ανάλωση κεφαλαίων προηγούμενων ετών.

Αλλά και ανάλωση να κάνουμε πάλι θα φορολογηθεί το τεκμαρτό για την έκατκτη εισφορά αλληλεγγύης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η φορολόγηση στο τεκμαρτό είναι όταν αυτό είναι μεγαλύτερο από το φορολογητέο ή από το ακαθάριστο;

 

Φορολογητεο = max {καθαρό, τεκμαρτό}

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους


Επειδή θα φορολογηθώ για πρώτη φορά σαν ελεύθερος επαγγελματίας θελω μερικές επιβεβαιώσεις:


Για τη δήλωση τωρα του 2012


  1. Οι εισφορές ΤΣΜΕΔΕ δηλώνονται κανονικά.
  2. Εχω αγοράσει το 2012 έναν υπολογιστή και εχω αφαιρέσει το ΦΠΑ από το Ε3 και επομένως και από το Ε1?
  3. Όλα τα εξοδα που περνανε στο Ε1?
  4. Η  απαλλαγή επιτηδεύματος για τα 5  πρώτα χρόνια από την έναρξη του ελεύθερου επαγγελματία δηλώνεται καπου στο Ε3 ‘Η ΣΤΟ Ε1?

Για τη δήλωση τώρα του 2013 ( του χρόνου)


Από την στιγμή που δουλεύω για ένα εργοδότη (100%) θα φορολογηθώ σαν μισθωτός .Θα πρέπει να εκπίπτω το ΦΠΑ των εξόδων μου . Ηδη έχω πληρώσει την 1η περιοδική για το 2013 και εχω αφαιρέσει το ΦΠΑ? Είναι λάθος.


Πως θα ξέρω εάν θα εχω μονο ένα εργοδότη και όχι περισσότερους για να φορολογηθώ  σαν μισθωτός?


Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σε όλους

Επειδή θα φορολογηθώ για πρώτη φορά σαν ελεύθερος επαγγελματίας θελω μερικές επιβεβαιώσεις:

Για τη δήλωση τωρα του 2012

  1. Οι εισφορές ΤΣΜΕΔΕ δηλώνονται κανονικά.(ΝΑΙ ΚΩΔ.053)
  2. Εχω αγοράσει το 2012 έναν υπολογιστή και εχω αφαιρέσει το ΦΠΑ από το Ε3 και επομένως και από το Ε1? (ΣΤΑ ΕΝΤΥΠΑ Ε1, Ε3 ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΤ ΑΠΟΦΟΡΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΠΟΣΑ, ΧΩΡΙΣ ΦΠΑ. ΤΟ ΦΠΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ, ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ)
  3. Όλα τα εξοδα που περνανε στο Ε1? (ΤΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΠΟΥΘΕΝΑ, ΓΙΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΙΝΕ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ ΓΙΑΤΙ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ)
  4. Η  απαλλαγή επιτηδεύματος για τα 5  πρώτα χρόνια από την έναρξη του ελεύθερου επαγγελματία δηλώνεται καπου στο Ε3 ‘Η ΣΤΟ Ε1? (ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ, ΕΠΙΦΥΛΑΣΟΜΑΙ)

     

Για τη δήλωση τώρα του 2013 ( του χρόνου)

Από την στιγμή που δουλεύω για ένα εργοδότη (100%) θα φορολογηθώ σαν μισθωτός .Θα πρέπει να εκπίπτω το ΦΠΑ των εξόδων μου . Ηδη έχω πληρώσει την 1η περιοδική για το 2013 και εχω αφαιρέσει το ΦΠΑ? Είναι λάθος.

Πως θα ξέρω εάν θα εχω μονο ένα εργοδότη και όχι περισσότερους για να φορολογηθώ  σαν μισθωτός?

(ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ –ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΕΙΣΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ—ΕΤΣΙ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙΣ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΟΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ)

 

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.