Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Fespa 7 - Μέταλλο και Σκυρόδεμα σε ένα πρόγραμμα


tsitsikos

Recommended Posts

Συνάδελφε κάνε αναζήτηση,υπάρχει συγκεκριμένο θέμα γι αυτό που ρωτάς...πόσταρε εκεί

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=75

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=705

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3689

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια, ενδειαφερομε για το φεσπα 7 πληρες πακετο, Ο/Σ και μεταλλικα, αν και περισσοτερο με ενδειαφερουν τα μεταλικα,8α η8ελα να ρωτησω,πρωτον οσο αναφορα τις ανεμοπιεσεις, τα σισμικα φορτια, υπολογιζονται αυτοματα? η 8ελει δουλεια στο χερι? δευτερον ειναι ικανοποιητικο για μεταλικα κτιρια (μεχρι 3 η 4 οροφους) η βιομιχανικα κτιρια με παταρια?(δυναμικη φασματικη αναληση), και τριτον εχει μεγαλο αριθμο συνδεσεων? (με αποτελεσματα αξιοπιστα?),..γενικα το χρησιμοποιουν για μεταλλικα στην αγορα?ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα σεισμικά φορτία τα υπολογίζει αυτόματα, όπως και κάθε πρόγραμμα της αγοράς. Για τα φορτία χιονιού και ανέμου δεν υπολογίζονται αυτόματα, αλλά δημιουργεί αυτόματα τους συνδυασμούς δράσεων και πρέπει με το χέρι να βάλεις μόνος σου τα φορτία.

 

Σε ένα μεταλλικό διώροφο που επίλυσα με το SCIA και το Fespa μόνο σε μία δοκό είχαν διαφορά τα προγράμματα με το Fespa να πηγαίνει σε IPE450 και το SCIA σε IPE400.

 

Τις συνδέσεις τις υπολογίζει από ξεχωριστό πρόγραμμα, που έχει γίνει σε συνεργασία με τον Βάια (ΕΜΠ). Ο αριθμός των συνδέσεων δεν είναι μεγάλος αλλά το πρόγραμμα είναι εύχρηστος και αναλυτικό στους ελέγχους του.

 

Για μεταλλικά νομίζω ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το INSTANT. Γενικά το Fespa είναι ένα αρκετά τίμιο πρόγραμμα με γρήγορη εκμάθηση. Αν έχεις απλό κτίριο χωρίς περίεργους συνδέσμους δυσκαμψίας δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά επειδή έχει δημιουργηθεί για οπλισμένο σκυρόδεμα και μετά προστέθηκα τα μεταλλικά, θα σε κουράσει σε πιο πολύπλοκες κατασκευές. Τα παραπάνω τα γράφω έχοντας χρησιμοποιήσει μόνο FESPA και SCIA.

 

Θα σου πρότεινα:

1) Να κάνεις μερικές αναζητήσεις στο forum για τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν.

2) Κατέβασε τα demo των εταιρειών και προσπάθησε να επιλύσεις έτοιμες μελέτες για να δεις πόσο εύχρηστα είναι. Αυτό πιστεύω είναι το πιο σημαντικό που πρέπει να κάνεις.

3) Να πας μια βόλτα από τις εταιρείες να σου παρουσιάσουν τα προγράμματά τους.

Link to comment
Share on other sites

@harris84firefox

"Τις συνδέσεις τις υπολογίζει από ξεχωριστό πρόγραμμα, που έχει γίνει σε συνεργασία με τον Βάια (ΕΜΠ). Ο αριθμός των συνδέσεων δεν είναι μεγάλος αλλά το πρόγραμμα είναι εύχρηστος και αναλυτικό στους ελέγχους του."

 

 

Όταν λές άλλο πρόγραμμα στην τιμή που θα μου δώσουν για τα μεταλλικά να υπολογίσω και κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην τιμή του fespa-μεταλλικά δεν είναι το πρόγραμμα "συνδέσεις". Για περισότερρες πληροφορίες μπορείς να δείς εδώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
On 4/10/2009 at 1:46 ΜΜ, harris84firefox said:

Τα σεισμικά φορτία τα υπολογίζει αυτόματα, όπως και κάθε πρόγραμμα της αγοράς. Για τα φορτία χιονιού και ανέμου δεν υπολογίζονται αυτόματα, αλλά δημιουργεί αυτόματα τους συνδυασμούς δράσεων και πρέπει με το χέρι να βάλεις μόνος σου τα φορτία.

 

Σε ένα μεταλλικό διώροφο που επίλυσα με το SCIA και το Fespa μόνο σε μία δοκό είχαν διαφορά τα προγράμματα με το Fespa να πηγαίνει σε IPE450 και το SCIA σε IPE400.

 

Τις συνδέσεις τις υπολογίζει από ξεχωριστό πρόγραμμα, που έχει γίνει σε συνεργασία με τον Βάια (ΕΜΠ). Ο αριθμός των συνδέσεων δεν είναι μεγάλος αλλά το πρόγραμμα είναι εύχρηστος και αναλυτικό στους ελέγχους του.

 

Για μεταλλικά νομίζω ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το INSTANT. Γενικά το Fespa είναι ένα αρκετά τίμιο πρόγραμμα με γρήγορη εκμάθηση. Αν έχεις απλό κτίριο χωρίς περίεργους συνδέσμους δυσκαμψίας δεν θα σου δημιουργήσει πρόβλημα, αλλά επειδή έχει δημιουργηθεί για οπλισμένο σκυρόδεμα και μετά προστέθηκα τα μεταλλικά, θα σε κουράσει σε πιο πολύπλοκες κατασκευές. Τα παραπάνω τα γράφω έχοντας χρησιμοποιήσει μόνο FESPA και SCIA.

 

Θα σου πρότεινα:

1) Να κάνεις μερικές αναζητήσεις στο forum για τα προγράμματα που σε ενδιαφέρουν.

2) Κατέβασε τα demo των εταιρειών και προσπάθησε να επιλύσεις έτοιμες μελέτες για να δεις πόσο εύχρηστα είναι. Αυτό πιστεύω είναι το πιο σημαντικό που πρέπει να κάνεις.

3) Να πας μια βόλτα από τις εταιρείες να σου παρουσιάσουν τα προγράμματά τους.

Καλημέρα.  Μπορείς να εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά πως εισάγω τα φορτία χιονιού και ανέμου; Έχω κάνει επίλυση μεταλλικού φορέα στο ROBOT και θέλω να λύσω την θεμελίωση με το FESPA. Έχω στήσει τον φορεά μου στην στάθμη θεμελίωσης (πέδιλα και συνδετήρια δοκός ) και στην στάθμη 1 έχω περάσει υποστυλώματα με ύψος ορόφου 1m. Από τους πίνακες μπορώ να εισάγω, με αντιγραφή επικόλληση από το excel τα φορτία μου στους κόμβους, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως θα κάνω τους συνδυασμούς δράσεων. Η έκδοση που χρησιμοποιώ είναι η 5.6.014 .  Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.