Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Fespa 7 - Μέταλλο και Σκυρόδεμα σε ένα πρόγραμμα


tsitsikos

Recommended Posts

Χρησιμοποιεί κανείς το Fespa για μεταλλικές κατασκευές;

 

Τι γνώμη έχετε;

 

Η συνεργασία σκυροδέματος βάσης με το μεταλλικό κτίριο αντιμετωπίζεται ικανοποιητικά;

 

 

 

Υγ: Έκανα χωριστό θέμα για τον λόγο που εξηγώ εδώ και δεν μου απάντησε κανείς υπεύθυνος. :(

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, πολύ χαίρομαι που άνοιξε αυτό το θέμα, είναι κάτι που ετοιμαζόμουνα να κάνω κι εγώ καθώς με ενδιαφέρει πολύ αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω πληροφορίες στο forum!

 

Είμαι νέος μηχανικός και βρίσκομαι στο στάδιο επιλογής λογισμικού για μελέτες στατικών, με το FESPA να έχει τραβήξει την προσοχή μου κυρίως λόγω της ενσωμάτωσης μεταλλικών και οπλισμένου σκυροδέματος!

 

Έχω συζητήσει λίγο το θέμα με μηχανικούς που δουλεύουν FESPA για σκυρόδεμα και μου έχουν αναφέρει ότι δεν έμειναν και πολύ ευχαριστημένοι με το κομμάτι του μεταλλικού, ότι είχε στην αρχή κάποια προβλήματα άλλα ίσως να έχουν διορθωθεί τώρα. Αυτοί προτιμούν πάντως να χρησιμοποιούν άλλο λογισμικό περισσότερο προσανατολισμένο για μεταλλικά.

 

Όμως για κάποιον ο οποίος θέλει να δουλεύει λίγο μεταλλικά κτίρια, μέσου μεγέθους και σχετικά απλής γεωμετρίας, αλλά και κτίρια από Ο/Σ που όμως ίσως να διαθέτουν μερικά μεταλλικά δομικά στοιχεία επειδή ο αρχιτέκτωνας π.χ. το επιθυμεί, τί το κακό έχει το FESPA μεταλλικά; Ποιό το μειονέκτημά του;

 

Προσωπικά με ελκύει πάντως, 2 σε 1 και με σχετικά προσιτή τιμή (μακάρι να είχα την οικονομική δυνατότητα για Robot) και τεύχη για την πολεοδομία, και επίσης αξιόλογο manual.

 

Όποιος έχει προσωπική εμπειρία χρήσης του FESPA μεταλλικά ας μας διαφωτίσει παρακαλώ λιγάκι για τα καλά & κακά χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου προγράμματος...

 

 

Σας ευχαριστώ,

Leonardo

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στο STAAD (http://www.strusoft.eu) για μεταλλικά. Έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος και σε προσιτή τιμή σε σχέση με τα ελληνικά που κατά την ταπεινή μου άποψη όσον αφορά τα μεταλλικά δεν έχουν μεγάλη επιτυχία. Θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πας σε ξένο πρόγραμμα. Καλό και το ROBOT αλλά σαφώς πιο αργό από STAAD. Είναι άλλωστε του ίδιου επιπέδου προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

Το Fespa είναι αξιόπιστο για συνήθεις μεταλλικές κατασκευές δηλ. απλά βιομηχανικά κτήρια και απλές μεταλλικές κατασκευές όπως προσθήκες σε υφιστάμενη κατασκευή οπλ.σκυρ. Για επίλυση δικτυωμάτων χωροδικτυωμάτων και ειδικά μεταλλικά έργα πρέπει να αναζητήσετε κάτι πιο επαγγελματικό. [Robot (A+), Scia Engineer (A+), Staad Pro (B), Etabs (A)] (προσωπική βαθμολογία)].

Τώρα επειδή όπως κατάλαβα είστε νέοι μηχανικοί και δύσκολα έργα θα μελετήσετε στο βαθύ μέλλον (σας εύχομαι στο εγγύς) εάν κάνετε αγορά στατικού πακέτου οπλισμένου σκυροδέματος καλό είναι να εμπεριέχει και ελέγχους μεταλλικών διατομών όπως στη περίπτωση του Fespa. Εξάλλου θα σας δοθεί η ευκαιρία εξοικείωσης με τα μεταλλικά καθώς επίσης και των ιδιαιτεροτήτων των συνδέσεων. Στο manual περιέχονται παραδείγματα και θεωρία. Δεν κάνει όμως ελέγχους σύμμικτων διατομών. Αυτό είναι ένα σοβαρό μειονέκτημα.

Ομως να ξέρετε ότι δεν υπάρχει το λογισμικό που τα κάνει όλα. Ολα έχουν σοβαρά πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Για απλές και μέσου μεγέθους κατασκευές ο βαθμός που του δίνω σε σχέση με τα προαναφερθέντα λογισμικά είναι [C-]

Υπάρχουν και άλλα προγράμματα μεταλλικών όπως το Instant, Steel Cubus, Advance Steel και το κατά γενική ομολογία Ferrari των μελετητών SOFISTIC που δεν εκφέρω άποψη λόγω μη προσωπικής επαφής. Ομως πιστεύω πριν την αγορά κάποιου λογισμικού μόνο για μεταλλικά πιστεύω προέχει η κατανόηση της θεωρίας και της συμπεριφοράς των μεταλλικών που πιστέψτε με είναι διανοητικά κουραστική και επίπονη άρα η τριβή με οποιοδήποτε λογισμικό στην αρχή είναι πέρα για πέρα επικοδομητική.

Πρώτα μαθαίνουμε ποδήλατο και μετά καβαλάμε την enduro.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στο STAAD...

 

Ευχαριστώ πολύ & ειλικρινά για την πρόταση/επισήμανση τον maximos75, όμως για τη συνέχεια ας μείνουμε παρακαλώ σε απαντήσεις σχετικές με το λογισμικό FESPA μεταλλικά και σε συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (όπως η απάντηση του giorgosk) γιατί διαφορετικά ίσως βγούμε από το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα είπε ο συνάδελφος. Διαφωνώ ως προς την βαθμολογία σε κάποια εξ'αυτών.

 

Εαν στο staad μπορείς να κάνεις έλεγχο με ec3 για μεταλλικές συνδέσεις τότε η βαθμολογία του γίνεται Α+ δια αποφυγήν παρερμηνειών

Link to comment
Share on other sites

Εμένα , από την άλλη , μου φάνηκε πολύ μπερδεμένο το εγχειρίδιο του FESPA :confused: . Ίσως , πάλι , να είδα κάποια παλιότερη έκδοση ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα ένα παλιότερο thread για το FESPA μεταλλικά οπότε ίσως είναι καλύτερο να μεταφερθεί εκεί η όλη παραπάνω συζήτηση! Ζητάω συγνώμη που δεν το εντόπισα νωρίτερα!

 

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3689

Link to comment
Share on other sites

Για να κάνω κάτι τέτοιο θα πρέπει να εγκαταλείψω τη δουλεά μου , την κοινωνία , τους φίλους μου και ότι άλλο υπάρχει , και να αφωσιωθώ στον επαγγελματικό πογραματισμό !

 

Όμως δεν καταλαβαίνω κάτι : είναι τελικά τόσο άβολο το ότι στο fespa σχεδιάζεις στην κάτοψη ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.