Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κισσός και γειτονικά κτήρια


Recommended Posts

Για αρχή, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας και τις απαντήσεις σας!

 

Didonis, πρέπει να παραδεχτώ ότι αυτό έχει ήδη γίνει! δηλαδή ήδη γίνει μία φορά χρήση καυστικού υγρού!

 

Ότι έχει γίνει ΟΛΟΚΛΗΡΟ θέμα είναι επίσης αλήθεια! ΚΥΡΙΩΣ όταν μιλάμε δεύτερη καταγγελία στην πολεοδομία, ύστερα από 20 χρόνια.

Στην πρώτη, με γνωμάτευση μηχανικού και γεωπόνου, το φυτό θεωρήθηκε αθώο!

 

Επίσης στο γειτονικό οικόπεδο διαμένουν οι πελάτες μου, γεγονός που καθιστά δύσκολη μια 2η χρήση υγρού!

 

Ο κισσός επίσης καλύπτει και δικός τους τοίχο.

 

Ενημερωτικά να προσθέσω... ότι ποντίκια και κατσαρίδες (περισσότερες από τις αναμενόμενες δηλαδή) δεν υπάρχουν... βέβαια ο κήπος είναι εξαιρετικά καθαρός και πολύ περιποιημένος.

Το φυτό είναι φυτεμένο 4-5 μέτρα από τις μάντρες και του γειτονικού και του διαγώνιου οικοπέδου.

Ύστερα από το οικειοθελές κλάδεμα του κισσού (πριν καν την αναμενόμενη "ετυμηγορία" μηχανικού της πολεοδομίας) διαπιστώνεται ότι ο τοίχος δε φέρει καμία ζημιά!

 

Δύο γεωπόνοι επίσης υποστηρίζουν ότι το φυτό δεν ευθύνεται για όσα του καταλογίζουμε! ;;;;;;;;

Δηλαδή αν ο τοίχος δεν έχει ήδη ζημιά.... αυτό δε θα κάνει καμία εκ νέου. 

Επίσης πρόσθεσαν πως απορροφά την υγρασία και λειτουργεί θερμομονωτικά. Ενώ το καλοκαίρι το κλάδεμα "αραίωσης" βοηθά ώστε να διατηρείται στο εσωτερικό η κατάλληλη θερμοκρασία, με τις ακτίνες του ηλίου να διαπερνούν πιο εύκολα!

 

Υπογραφή δε βάζω γιατί δεν ζητήθηκε 2η γνωμάτευση μηχανικού! Εξάλλου οι πληροφορίες για το ριζικό σύστημα κλπ κλπ του κισσού αφορούν το γεωπόνο και όχι το μηχανικό!

 

Η δική μου η δουλειά είναι, να ενημερώσω τους πελάτες

1. αν είναι νόμιμο να ακουμπά στον τοίχο των γειτόνων, δεδομένου ότι ο κισσός βρίσκεται σε ανεξάρτητο οικόπεδο όπως έχω ήδη αναφέρει

2. ποια επιπλέον μέτρα θα πρέπει να παρθούν, αν η πολεοδομία το θεωρήσει σκόπιμο

 

και επειδή τα βρήκα δύσκολα με το ερώτημα 1. είπα να χρησιμοποιήσω τις εμπειρίες συναδέρφων!!!

Link to comment
Share on other sites

Ο κισσός δεν λειτουργεί θερμομονωτικά αλλά σας σκιά για την επιφάνεια του τοίχου, να μην πυρώνει το καλοκαίρι. Αν είναι να τον κρατήσεις το αραίωμα το θέλεις το χειμώνα για να περνάει ο ήλιος και όχι το καλοκαίρι. Δεν θα μπω στα χωράφια των γεωπόνων,αλλά αν κάποιο φυτό έχει πρόβλημα να αναπτυχθεί σε βραχώδες έδαφος, δεν θα ενοχλήσει και το μπετό. Επίσης υπάρχει και αντίστοιχο υγρό που ρίχνεις στα φύλλα και πάει στις ρίζες. Θα μπορούσες να το βαφτίσεις καθαίρεση βλάστησης από τον τοίχο σου.

 

Ζημιά θα σου κάνει βασικά το πότισμα του κισσού αν οι ρίζες του είναι κοντά στα θεμέλιά σου, για τον ίδιο λόγο που δεν βάζουμε βόθρους κοντά σε αυτά ή σε κάποια απόσταση από το όριο του οικοπέδου από το γείτονα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σε ανεξάρτητο οικόπεδο (μη οικοδομημένο) έχει φυτευτεί κισσός που ακουμπάει τον τοίχο του γειτονικού σπιτιού 2 ορόφων.

 

.....

Επίσης στο γειτονικό οικόπεδο διαμένουν οι πελάτες μου, γεγονός που καθιστά δύσκολη μια 2η χρήση υγρού!

 

Ο κισσός επίσης καλύπτει και δικός τους τοίχο.

.......

Καλησπέρα Μαρία.

Κατ αρχήν κάτι δεν διατυπώθηκε σωστά ή κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Είχα ως δεδομένο ότι το οικόπεδο με τον κισσό ήταν μη οικοδομημένο. Δηλαδή οικόπεδο χωρίς κτίριο, χωρίς ανθρώπους και έναν κισσό να σουλατσάρει όπου βρει.

Οπότε ότι έγραψα ισχύει για εκείνη την συνθήκη και όχι για συνθήκη που σε οικόπεδο ιδιοκτησίας που διαμένουν τι θα κάνουν με τον κισσό τους που δεν αρέσει στους γείτονες.

 

Είναι διαφορά μέρα με την νύχτα.

Και φυσικά σε καμια περίπτωση δεν είναι ανεκτό να πετάξει ο οποιοσδήποτε υγρά ή οτιδήποτε άλλο σε κατοικημένη ιδιοκτησία. Είναι απαράδεκτο.

 

Στην περίπτωση λοιπόν που εκεί μένουν οι πελάτες σου, και έχουν τον κήπο τους και τον κισσό τους πολεοδομικά (σε ότι αφορά) τον κισσό καλά κάνουν με τον κήπο τους και η πολεοδομία δεν έχει καμια αρμοδιότητα.

Αρμοδιότητα θα είχε μόνο αν υπήρχε συνθήκη επικινδυνότητας. Τέτοια δεν υπαρχει.

Αν σε ένα κτίριο κινδυνεύουν να χαλάσουν τα θεμέλια του από το πότισμα φυτών ας αλλάξουν θεμέλια, είναι σαθρά για άλλους λόγους.

 

Το ότι ο κισσός σαν φυτό οι ρίζες του και οι επεκτάσεις τους θα χωθούν όπου βρουν κενό κι αυτό ισχύει. Είναι θέμα διείσδυσης και αποσάθρωσης που ενδέχεται να κάνει σε βάθος χρόνου και υπό συνθήκες και υπό εγκατάλειψη καταστάσεις και όχι θέμα υγρασίας σαν τα πηγάδια που πρέπει να είναι μακριά από τα θεμέλια. (άσχετο το ένα από το άλλο).

Άλλο υπόγεια υγρασία και δημιουργία υποσκαφου και κενού εδάφους.

Αν ήταν έτσι θα είχαμε απαγορέψει το φύτευμα και στις τριανταφυλλιές.

Οπότε πολεοδομικά οι γείτονες ατυχήσαν με τον κισσό.

Σε ότι αφόρα ποντίκια και φιδάκια με κισσό, ναι τον αγαπούν. Αλλά αν είσαι ας πούμε Παγκράτι που να βρεθούν εκεί φιδάκια? Που να κάνουν διαδρομή από Υμηττό μεχρι Παγκράτι και να γίνει στέκι τους ο κισσός…

 

(πάραυτα πολύ φασαρία για το τίποτα… υπάρχουν μερικά υπέροχα αναρριχητικά με λεπτό φύλλωμα και διαφορετικά χρώματα αν θελουν να κάνουν παιχνιδάκια με την φύση)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι!

 

Ο κισσός δε λειτουργεί θερμομονωτικά αλλά σα σκιά για την επιφάνεια του τοίχου, να μην πυρώνει το καλοκαίρι. Αν είναι να τον κρατήσεις το αραίωμα το θέλεις το χειμώνα για να περνάει ο ήλιος και όχι το καλοκαίρι. 

(...)

 

πολύ σωστά! δικό μου το λάθος!

 

Didonis, εγώ τα λέω μπερδεμένα, συμβαίνει συνέχεια!!!

 

Οι πελάτες μου έχουν δύο γειτονικά οικόπεδα ανεξάρτητα το ένα από το άλλο. Στο ένα διαμένουν και είναι 2όροφη οικοδομή και στο άλλο (που είναι φυτεμένος ο κισσός μεταξύ άλλων) είναι μόνο κήπος.

Για αυτό το λόγο αναφέρθηκε και στις προηγούμενες αναρτήσεις το άρθρο περί φύτευσης οικοπέδων και όχι ακάλυπτων χώρων.

 

Αθήνα βρίσκονται σε αστικό περιβάλλον, που δεν έχει φίδια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.