Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βελτίωση κατά παρέκκλιση αρτιότητας


Recommended Posts

Σε αγροτεμαχιο κατα παρεκλιση αρτιο που εχει εξαντλησει δομηση μπορουμε να κανουμε συνενωση για βελτιωση της αρτιοτητας κατα παρεκλιση και να αποκτηαουμε δικαωμα δομησιμων μετρων? Χρηση επαγγελματικη

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Ισχύει το ίδιο και σε οικόπεδα? Έχω πελάτη με οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως, άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση (από τίτλο, προ των όρων δόμησης, με επιφάνεια 40τμ).

Θέλει να αγοράσει άλλα 40τμ από όμορο. Ο όμορος, (χωρίς να έχω μελετήσει συμβόλαια και τοπογραφικό) φαίνεται να έχει τώρα 200τμ οικόπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα. Ο κανόνας στην περιοχή είναι 100τμ. Οπότε και μετά την αγοραπωλησία θα έχει την αρτιότητα κατά κανόνα.

Μετά την αγορά ο πελάτης μου θα έχει άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση, χάριν βελτίωσης της κατά παρέκκλισης αρτιότητας?

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου, όσο το οικόπεδο από το οποίο αποκόπτεται το τμήμα, παραμένει κατά κανόνα άρτιο και δεν δημιουργούνται αυθαίρετα (δόμηση, κάλυψη, πλάγιες αποστάσεις κ.λ.π.) ισχύει η βελτίωση της παρέκκλισης.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Στη ΖΟΕ Μεσογείων που ισχύει όριο αρτιότητας στον κανόνα 20 στρ., υφίσταται άρτιο κατά παρέκκλιση γήπεδο εμβαδού 4 στρ. το οποίο είναι οικοδομήσιμο ως υφιστάμενο προ 7-7-1983. Μπορεί να αγορασθεί όμορο μη άρτιο γήπεδο προς συνένωση και βελτίωση της οικοδομησιμότητας ή πρέπει το νέο γήπεδο να πληροί την αρτιότητα στον κανόνα ;

Link to comment
Share on other sites

Το αρθρο 33 παρ. 6 του 4759, δεν θετει κανεναν όρο ή εξαίρεση ή περιορισμό για την συνενωση ενος αρτιου με ενα διπλανό, αρκει να προκυπτει γηπεδο πανω απο 4 στρ.[το εχεις ήδη]

και να ειναι  πρίν  από την συνένωση

 το ενα αρτιο και οικοδομησιμο [το εχεις]

Το ερωτημα ειναι οτι, αφου αυτη η συνενωση παντοτε επιτρεπονταν,

 μήπως εννοει οτι προστιθεται και ο σδ του μη αρτιου [τον οποιον ομως δεν εχει μονο του]

Μηπως να περιμενες  να δεις τί θα κάνουν τελικα με ολες αυτες τις εκκρεμοτητες του 4759?

εδω, ολα συμμαζεμενα

https://www.michanikos.gr/forums/topic/62360-συνένωση-αγροτεμαχίων-και-αρτιότητα/?tab=comments#comment-1109454

 https://www.michanikos.gr/forums/topic/43050-συνένωση-μη-άρτιου-με-κατά-παρέκκλιση-άρτιο-οικόπεδο/?tab=comments#comment-782619

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.