Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΚΑΝΕΠΕ-Απορίες-Παρατηρήσεις


 

Recommended Posts

Γιατί ? Ποιος δεν βάλει κατά του ΚΑΝΕΠΕ ... ?!

 

Όποιος έχει πάει να εφαρμόσει Ευρωκώδικα 8 Μέρος 3 και έχει συνειδητοποιήσει πόσο ελλιπής είναι (στο κομμάτι της διαστασιολόγησης). Αλλά ξέχασα αυτά είναι όλα λυμμένα.

 

Επίσης σε ποιον κανονισμό όταν πρωτοβγήκε δεν υπήρχαν «βολές» εναντίον του; Λίγο το ξεβόλεμα, λίγο η άγνοια, λίγο η έλλειψη προγραμμάτων που να υποστηρίζουν το νέο κανονισμό και να η γκρίνια γεννήθηκε.

 

Αυτό δε σημαίνει φυσικά οτι ο ΚΑΝΕΠΕ είναι τέλειος. Αντιθέτως. Αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

 

Εν πάση περιπτώσει, και για να έρθω στην ουσία του θέματος, είναι ανεπίτρεπτο να γίνονται σχόλια και να αφήνονται υπόνοιες για ανθρώπους όπως ο ΚΥΡΙΟΣ Ροδόπουλος, ο οποίος με τόση ανιδιοτέλεια και τόση αυταπάρνηση έχει βαλθεί να μας ξεστραβώσει και να μας κάνει ανθρώπους μηχανικούς. Ναι, ναι γιατί μόνο έτσι γινόμαστε ανθρώποι μηχανικοί. Διαβάζοντας Ροδόπουλο.

 

Αλήθεια φίλε takistakis13, ξέρεις εσύ πολλούς άλλους Καθηγητές Πανεπιστημίων (sic) να τρώνε τη μισή τους μέρα στα forum? Εγώ κανέναν. Υπάρχει τρανότερη απόδειξη από αυτό; Τι άλλο θες δηλαδή για να παραδεχτείς το μεγαλείο του ανδρός;

 

Μήπως η πληθώρα των συναδέλφων, οι οποίοι μπόρεσαν να ενημερωθούν για τις υπηρεσίες που μόνο αυτός προσφέρει χάρη στην παρουσία του εδώ ανάμεσα μας και οι οποίοι, στη συνέχεια, είχαν την τιμή να λάβουν απάντηση στο pm που του έστειλαν δεν αποτελούν απόδειξη της μοναδικότητας της περίπτωσης του;

 

Φίλε takistakis13 βλέπω ότι είσαι νέο μέλος στην μεγάλη διαδικτυακή μας συντροφιά. Στη μεγάλη μας οικογένεια θα έπρεπε να γράψω κανονικά. Θα σου πρότεινα λοιπόν να αφιερώσεις λίγο περισσότερο χρόνο προκειμένου να αντιληφθείς το μέγεθος της, ανιδιοτελούς επαναλαμβάνω, προσφοράς του και είμαι σίγουρος ότι πολύ σύντομα θα αλλάξεις γνώμη και θα κάνεις ότι περνάει από το χέρι σου προκειμένου να βρει την έμπρακτη αναγνώρισή που του αξίζει.

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

ανυπόστατα πράγματα και μη τεκμηριωμένα (όπως πχ ότι είναι προς κατάργηση)

 

  Και όμως σε αυτό , παραδόξως , ο Ροδόπουλος έχει  ένα δίκιο. Το έχω ακούσει και από άλλους παλιότερους συνάδελφους ότι με την εφαρμογή των Ευρωκωδίκων στα κτίρια από σκυρόδεμα , ο ΕC8 θα αντικαταστήσει τον ΚΑΝΕΠΕ.

  Δε γίνεται να είναι σε παράλληλη ισχύ.

 Το πιο πιθανό είναι να εφαρμόζεται ο EC8 σε επίπεδο ανάλυσης και στην περίπτωση ενισχύσεων ο ΚΑΝΕΠΕ , ή κάποια άρθρα του , μια και στις ενισχύσεις ο ΚΑΝΕΠΕ είναι αναλυτικότερος.

 Κάποια άρθρα του ΚΑΝΕΠΕ μάλλον θα περάσουν ως Εθνικό Προσάρτημα.

 Θα δούμε γιατί βλέπω να αργεί η υποχρεωτική εφαρμογή των ΕC2-8.

 

Καθηγητές Πανεπιστημίων (sic) να τρώνε τη μισή τους μέρα στα forum?

;)    Όσο υπάρχουν ΄΄μαθητές'' θα υπάρχουν και ΄΄δάσκαλοι''.

Edited by spy1551
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι κατασκευές απο χώρα σε χώρα διαφέρουν, η ποιότητα τών υικών διαφέρει, ο τρόπος κατασκευής διαφέρει και φυσικά οι συνθήκες σχεδιασμού.Πώς λοιπόν ο EC8 θα καλύψει τίς @@@ του κυρ Μπάμπη με το μαύρο νύχι , όταν σκυροδετούσε με το κουβά και πετούσε το κεσεδάκι τής Amstel κάπου ανάμεσα απο υποστύλωμα και δοκό;.Η έρευνα που έγινε για να βγάλουν τούς συντελεστές ασφαλείας στηρίχθηκε σε τέτοιες κατασκευές, το ίδιο και η ποιότητα τών υλικών.Αν έρθει ο Γερμανός να εφαρμόσει EC8 σε παραθαλάσσιο, μπορεί να ενθουσιαστεί το πολύ πολύ απο το κοχύλι που θα βρεί και ώς γνήσιος φιλελλην θα ειδοποιήσει τη υπηρεσία αρχαιοτήτων.Για τη κυρα Σούλα που θα υποχρεωθεί να πληρώσει για μελέτη στατικής επάρκειας, θα κοιτάξει να διαλέξει φυσικά ότι καλύτερο υπάρχει στη πιάτσα και αυτό είναι ότι είναι ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ.

 

Σε επιστημονικό επίπεδο και με μεγάλη ανάλυση θα ακουστούν διάφορα, ο καθένας μας έχει τη κρίση του μηχανικού και τη παιδεία να αντιμετωπίσει την όποια κατάσταση.Παρατήρησα ΔΕ πώς μέχρι στιγμής ο ΚΑΝΕΠΕ αποτέλεσε στοιχείο εκμετάλευσης κυρίως για ακαδημαϊκούς και εταιρίες, οι οποίες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο προσπαθούν να μπερδεψουν το κόσμο με @@,ισχυριζόμενοι το γράμμα του Νόμου λέξη-λέξη.Διαπίστωσα όμως οτι ο Τάσιος είναι μεγάλο αλάνι και άν προσέξεις λίγο περισσότερο θα δείς οτι σου δίνει "παραθυράκια" για να κάνεις τη δουλειά σου όμορφα και ωραία.

 

Θα ήθελα να δώ αν υπήρχαν οι ίδιες απορίες αν η ονομασία του ήταν για την ανάλυση "Κανονισμός Ελαστοπλαστικής Ανάλυσης Κτιρίων"

 

 

Επίσης θέλω να προσθέσω οτι πάγια τακτική στην επιστήμη μας (προσωπική άποψη), είναι να προσπαθούμε να περιγράψουμε με το πιο δύσκολο τρόπο και τη πιο δύσκολη ορολογία ένα απλό πράγμα.Συμφωνώ οτι ο ΚΑΝΕΠΕ είναι κακογραμμένος και είναι φυσικό αποτέλεσμα του εγωισμού τού κάθε εμπλεκόμενου για τη συγγραφή του.Αυτό είναι το λιγότερο, ακόμα χειρότερο είναι κάποιοι να χρησιμοποιούν την αδυναμία αυτή του κανονισμού και να εμφανίζονται ώς σωτήρες και παντογνώστες.Λογικό είναι ο κάθε ένας απο εμάς να ψαρώνει και φυσικά συμβάνει γιατί υπάρχει άγνοια - δέν υπάρχει βιβλιογραφία -αν ψάξεις στο internet θα διαπιστώσεις οτι κανένας ΔΕΝ εξηγεί τι ακριβώς κάνει, απλά αναλύει γενικά.Αποτέλεσμα αυτού είναι να δημιουργείται το "συνδρομο τής Στοκχόλμης" ανάμεσα σε εμάς τους ανίδεους και τους παντογνώστες,το οποίο είναι και η αιτία τών συνεχόμενων σεμιναρίων και ξανά γιατί δεν κατάλαβες κατι στο πρώτο και ξανά γιατί μπερδεύτηκες με το δεύτερο και ξανά γιατι κάποιος ηλίθιος αποφάσισε να το προσεγγίσει με διαφορετική ορολογία.

 

Είτε έρθει ο EC8 είτε ο KANEΠΕ η λογική αυτή δέν θα αλλάξει.

 

 

Πόσες φορές διαπιστώσατε όταν κατανοήσατε ένα θέμα οτι θα μπορούσε να προσεγγιστεί με πολύ απλό τρόπο και να γίνει άμεσα κατανοητό;

Edited by terry
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεδιαλύνω λίγο την θέση μου διότι παρατηρώ οτι υπάρχει σύγκρουση.

 

1. Εχω υποστηρίξει την προσπάθεια του ΚΑΝΕΠΕ και της συντακτικής ομάδας και πραγματικά θεωρώ οτι έχει γίνει μια πολύ καλή δουλειά.

2. Εχω εκφράσει και δημοσίως κάποιες απόψεις όσον αφορά τον δικό μου χώρο (ελέγχων, προστασίας) και εδω ήμουν επικριτικός. Ημουν επικριτικός με τον τρόπο που καταλήγει κάποιος στις ΣΑΔ σε σχέση με τις επιτελεστικότητες, των ενεργών δυσκαμψιών καταλήγοντας σε χρήση ή οχι συντελεστών μονολιθικότητας, ήμουν επικριτικός στο γεγονός οτι δεν αντιμετωπίζει σωστά το πρόβλημα της διάβρωσης (που δυστυχώς είναι μέγιστο στις κατασκευές) και ήμουν επικριτικός που δεν προσπάθησε να μπει στα βασικά των υλικών ενισχύσεων και να εξηγήσει στον μηχανικό τους λόγους και τις απαιτήσεις.

3. Ξαφνικά ο μηχανικός βρίσκετε μπροστά σε 2 νέους χώρους. Υλικά ενισχύσεων/αποκατάσταση + ΚΑΝΕΠΕ. Ενα τυπικό παράδειγμα του προβλήματος είναι οτι πολλές εμπορικές εταιρίες πλησίασαν το θέμα δίνοντας αυτές λογισμικό/εξισώσεις/βιβλιογραφία. Προφανώς και δεν είναι κακό και μπράβο τους αλλα υπάρχει το παράδοξο οτι κατάλαβαν το κενό γνώσης που υπήρχε και πήγαν να το καλύψουν. 

4. Στον χώρο όμως των ΠΜ αλλα και απο ανθρώπους στην συντακτική επιτροπή του ΚΑΝΕΠΕ ακούω συνέχεια οτι δημιουργούνται προβλήματα και πολλοί ΠΜ ιδιαίτερα οι πιο παλιοί δεν μπορούν καν να πλησιάσουν την φιλοσοφία του.  

 

Εν μέρη είναι λογικό κάποιος να πει οτι η επιστήμη προχωράει και άρα κάποιοι εκ των πραγμάτων θα μείνουν πίσω. Το ερώτημα όμως είναι, για μένα τουλάχιστον κάτι διαφορετικό, "Μήπως αυτή η νέα προσέγγιση/φιλοσοφία απαιτεί εκ των πραγμάτων διδασκαλία και όχι απλά σεμινάρια? "

 

Ερωτώ το παρακάτω διότι εαν θεωρήσουμε οτι ο ΚΑΝΕΠΕ είναι η πόρτα προς το Model Code τότε εαν δεν καλύψουμε τα κενά που δημιουργεί ο ΚΑΝΕΠΕ το πρόβλημα θα αυξηθεί εκθετικά με την είσοδο του Model Code.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα πιστέψω οτι ονόματα όπως ο Τάσιος -Φαρδής-Κάππος-Δρίτσος κτλ δέν γνωρίζουν!!!!!!.Υποθέτω οτι είναι παράδοξο η ίδια συντακτική επιτροπή να κάνει κριτική στο ΚΑΝΕΠΕ για ελλέιψεις.

 

Το πρόβλημα δέν είναι ο κανονισμός, είναι ο τρόπος που γράφηκε.Εάν θα πάρω 9 καρώτα αντί για 3 και αν τα γm είναι διαφορετικά στον Ευρωκώδικα ούτε κάν με αγγίζει.

 

Απο τη στιγμή που κάποιοι προσπαθούν να ξεκινήσουν μία δουλειά σε ΚΑΝΕΠΕ και βλέπουν ή ακούνε τη γνώμη (ανεπίσημη) του καθενός , ειδικά στο φόρουμ και μιλάω προσωπικά οτι πολλές φορές με έχετε μπερδέψει σε κάποια θέματα.Βασικά να μου πείς ποιός κανονισμός ισχύει για πυρηνοληψία, ας ξεκινήσουμε απο εκεί (Ε7;) (ΕΛΟΤ 344).Εδώ έχουμε μπλέξει με ένα σκασμό κανονισμούς και έχουμε χαθεί στη μετάφραση.Είδα οτι ανέβασες σετ πυρήνων με κάποιες τιμές πάρα πολυ μακριά απο το μέσο.Αυτά τα αφαίρεσες απο το δείγμα σου; πήρες νέο σετ; πώς κατέληξες σε κατηγορία; με ποιό κανονισμό βρήκες την αντοχή;

 

Δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, τουλάχιστον με έχεις βοηθήσει σε ότι σε ρώτησα το ξέρω και το ξέρεις.Όταν πλατειάζει το θέμα με πολύ ανάλυση, χάνουμε την ουσία.Ο κανονισμός είναι ο ΚΑΝΕΠΕ και ΟΤΑΝ με το καλό θα βγεί κάτι καινούργιο θα το δούμε ξανά.

 

Για να φτάσεις στο ΚΑΝΕΠΕ και να διαφωνείς προϋποθέτει οτι σε καλύπτουν και όλοι οι υπόλοιποι κανονισμοί για την αποτίμηση σου με μη και ημι καταστρεπτικούς ελέγχους.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν 3 κανονισμοί αποτίμησης πυρήνων αλλα και οι τρεις βασίζονται σε κοινή μια στατιστική βάση. Δεν το πλατειάζω διότι γνωρίζεις οτι αυτό απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις που δυστυχώς δεν τηρήθηκαν στην Ελλάδα σε μεγάλο ποσοστό. Απο εκεί και πέρα θεωρώ, προσωπικά οτι η πυρηνοληψία δεν πρέπει να προηγείται της μελέτης αλλα να είναι σε 2ο στάδιο. Με λίγα λόγια θέλω ο ΠΜ να μου ορίζει αυτός απο που θα πρέπει να πάρουμε καρώτα ώστε να μπορούμε να αποτιμήσουμε οχι την αντοχή σαν αντοχή αλλα την αντοχή σαν συνάρτηση του συγκεκριμένου κτηρίου.

 

Στο θέμα των τιμών που ανέφερες χρησιμοποιήθηκαν και οι τρείς και δόθηκαν στάθμες αξιοπιστίας του κάθε αποτελέσματος (αντοχής). Αυτό δεν το ορίζει ο κανονισμός αλλα πιστεύω οτι κάθε μηχανικός μπορεί να το κάνει. Απο εκεί και πέρα είναι στην κρίση του να επιλέξει την στάθμη που θα δουλέψει.

 

Ο ΚΑΝΕΠΕ, το έχω ξαναπεί βασίζετε στο 8% απόκλιση που καλύπτεται απο το target value της αντοχής. Δεν είναι κανονισμός αποτίμησης καταστροφικών και μη ελέγχων. Το οτι βασίζετε σε αυτούς χωρίς να τους "υποστηρίζει" είναι θέμα σοβαρότατο για μένα ιδιαίτερα όταν μιλάει για υψηλές ΣΑΔ.

 

Σε άλλο νήμα βάζω ενα παράδειγμα σοβαρότατης διάβρωσης θεμελίωσης. και όμως ο ΚΑΝΕΠΕ δεν ορίζει πουθενά οτι θα πρέπει να γίνονται έλεγχοι σε αυτή την στάθμη και με ποιόν τρόπο. Απο την άλλη όμως γίνετε ιδιαίτερα συγκεντρωτικός σε θέματα όπως 45% κάλυψης για υψηλή ΣΑΔ. Είναι τραγελαφικό. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι τραγελαφικό. 

Να ηταν το μονο αγαπητε διδασκαλε, να ηταν το μονο...

 

By the way, που λενε και στην Καλαμπακα, που λεει και ο Τασιος, για το οτι ειναι υπο καταργηση θα μας πεις τιποτα; Δεν εκλεισα ματι χτες απο την αγωνια.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν φήμες για εφαρμογή μόνο ευρωκώδικα και κατ επιλογή ΚΑΝΕΠΕ. Πιστευω οτι ο Τ. Παναγιωτάκος μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Να ηταν το μονο αγαπητε διδασκαλε, να ηταν το μονο...

 

By the way, που λενε και στην Καλαμπακα, που λεει και ο Τασιος, για το οτι ειναι υπο καταργηση θα μας πεις τιποτα; Δεν εκλεισα ματι χτες απο την αγωνια.

 

Εντάξει όταν υπάρχει παράλληλη εφαρμογή ΕΚ και ΚΑΝΕΠΕ εσύ εφάρμοσε ΚΑΝΕΠΕ. Τι σε νοιάζει τι λέει ο καθένας ? Ο καθένας με ότι βολεύεται.

 

Πάντως εγώ ξέρω ότι καθηγητές πανεπιστημίου πιάνουν τον ΚΑΝΕΠΕ στα χέρια τους και δεν βγάζουν άκρη. 

 

Αυτά που αναφέρουν οι Τάσιος (περίσφηγξη, συνάφεια, τριβή , αλληλεπίδραση διεπιφανειών), Δρίτσος ( βλήτρα, αγκύρια) , Φαρδής ( ανελαστική ανάλυση) δηλαδή κυρίως τα κεφάλαια 6 - 7 -8 είναι πάρα πολύ χρήσιμα... Όλη αυτή η απίστευτη φλυαρία όμως που υπάρχει κυρίως στα πρώτα κεφάλαια μπορείς να μου πεις σε τι χρησιμεύει ?! Το 1 είναι για τον Κούγια....δεν ασχολούμαι καν. Τα κεφάλαια 2 και 3 θα μπορούσαν να είναι ένα μόνο και με μερικές σελίδες με πίνακες. Το 4 απίστευτα φλύαρο και αυτό. 

 

Βλέπε ΤΟΤΕΕ στον ΚΕΝΑΚ. Φαντάζεσαι οι ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ να γραφόντουσαν στο πνεύμα του ΚΑΝΕΠΕ πόσες σελίδες θα ήτανε ?!

Link to comment
Share on other sites

Α δηλαδή από αυτό (απόλυτη κατάφαση):

 

Δώρο άδωρο διότι είναι προς κατάργηση.

 

Πήγαμε σε αυτό (να 'χαμε να λέγαμε):

 

υπάρχουν φήμες για εφαρμογή μόνο ευρωκώδικα και κατ επιλογή ΚΑΝΕΠΕ.

 

Είδες φίλε takistakis13 καμια φορά πόσο πολύ αλλάζουν τα πράγματα σε ένα και μόνο βράδυ; Τζάμπα το έριξα το ξενύχτι χτες τελικά.

 

Πάντως ρε διδάσκαλε, έχω μείνει έκθαμβος. Εσύ που είσαι πάντα τόσο μα τόσο ακριβολόγος και τόσο συνεπής να κάνεις τέτοια μεταστροφή; Αδιανόητο. Ευτυχώς που έχεις πολύ credit δηλαδή και δεν αμφιβάλλει κανείς για εσένα.

 

Πιστευω οτι ο Τ. Παναγιωτάκος μπορεί να μας διαφωτίσει περισσότερο.

 

Το ότι ο Παναγιωτάκος ξέρει πολύ περισσότερα δεν είναι από τα θέματα που είναι προς αμφισβήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.