Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι ορίζεται ως Στέγη


Recommended Posts

το μέγιστο ύψος περιοχής είναι 17,25 και το κτίριο μαζι με τη στέγη φτάνει στα 9.20 , για τον ΑΗΧ έχετε δίκιο αν και ο ελεγκτής (ούτε και εγώ για να είμαι ειλικρινής) αντιληφθήκαμε το λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως @killertomato, για το θέμα της σοφίτας :

1. με τους περιορισμούς "έδραση" και "εντός ύψους" στέγης, προσωπικά δεν θα θεωρούσα σοφίτα που δεν μετράει στο ΣΔ την όλη κατασκευή,

2. την έννοια της "υψίκορμης στήριξης" τη θεωρώ ακροβατισμό των Τ.Ο. που, νομίζω ότι, θα οδηγήσει και σε κατασκευαστικούς ακροβατισμούς,

3. δεν θα έβαζα ΑΗΧ με πρόσβαση μέσα από χώρο "υποδεέστερο και του βοηθητικού" και χωρίς καθόλου ΣΔ στη στάθμη αυτή,

4. δεν θα είχα πρόβλημα με το wc εφόσον οριοθετείται σε περιοχή με ύψος μεγαλύτερο του 2,2 μ.

5. θα υπολόγιζα το μέσο ελεύθερο ύψος με όγκο/εμβαδόν γιατί αναφερόμαστε σε χώρο.

 

Με το "κενό στέγης" τι εννοείς, δώμα ;

Link to comment
Share on other sites

για το κατασκευαστικό κομμάτι συμφωνώ οτι με ξενίζει αν και με ανεστραμμένο δοκάρι απο την κάτω πλάκα και δοκάρι απο τη στέγη πλησιάζουμε στο τελικό αποτέλεσμα...

για τον ΑΗΧ  ο ελεγκτής το δέχθηκε στηριζόμενος οτι η σοφίτα μπορεί να βγαίνει σε δώμα και εκτός των 'αλλων το ύψος του ΑΗΧ είναι πάνω απο 2.20. η επόμενη πρόταση θα ήταν να έλειπε το κομμάτι πλάκας πανω απο τον ΑΗΧ οπότε θα μιλούσαμε για δώμα ή να είχαμε μπετονένια πέργολα για επικάλυψη στο κομμάτι του ΑΗΧ.

το wc είναι σε περιοχή >2.20 αλλά ο ελεγκτής ακόμα δεν έχει αποφασίσει αν περνάει η' όχι

για το θέμα ύψους είχαμε σχετική κουβέντα και βλέποντας το τεύχος ΤΟ αποφάσισε οτί αυτός ο τρόπος είναι οκ , 

 

κενό στέγης (που μάλλον θα γραφτεί κλειστό τμήμα στέγης) εννοούμε τον χώρο ανάμεσα στη στέγη και την πλάκα που ούτε μετράει στο ΣΔ ούτε είναι σοφίτα...και αυτό είναι λίγο μετέωρο και υπάρχει μια σκέψη να γραφτεί ως κλειστό πατάρι με ψευδοροφή στο 1.20. το παράθυρο στο κενό στέγης έχει μπεί για τον αερισμό του χώρου και δεν ξέρω αν θα το δεχθεί

 

για ΣΔ στη σοφίτα μου το απαγόρευσαν κατηγορηματικά εκτός αν ανεβάσω τα μέτρα με ξεχωριστή σκάλα . 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Κύριοι καλησπέρα , δείτε λίγο και το δικό μου και πείτε μου σας παρακαλώ . Εγώ έχω περίπτωση που κάνω προσθήκη στέγης και σοφίτας με το  

50 %.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα , δείτε λίγο και το δικό μου και πείτε μου σας παρακαλώ . Εγώ έχω περίπτωση που κάνω προσθήκη στέγης και σοφίτας με το  

50 %.

Edited by dukie
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

καλημερα.........

σε περιοχη οπου δεν απαιτειται η στεγη και το υψος τησ οικοδομης μου φτανει τα 7,50μ οσο μου δινει η περιοχη.εαν κανω στεγη θα προσμετραται αυτη στο υψος;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.........

σε περιοχη οπου δεν απαιτειται η στεγη και το υψος τησ οικοδομης μου φτανει τα 7,50μ οσο μου δινει η περιοχη.εαν κανω στεγη θα προσμετραται αυτη στο υψος;;;;;;;;

μηπως υπαρχει καποια απαντηση συναδελφοι......................

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.