Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

DCAD 1.0 Πρόγραμμα απόδοσης τοπογραφικών σχεδίων


texter

Recommended Posts

Το DCAD είναι τοπογραφικό πρόγραμμα που δίνει λύσεις στα βασικά προβλήματα απόδοσης-σχεδίασης τοπογραφικών διαγραμμάτων και όχι μόνο. Αποτελεί αυτόνομη εφαρμογή που συνεργάζεται με το AutoCAD και μπορεί να εκτελέσει μία σειρά από ρουτίνες απλουστεύοντας και συντομεύοντας την σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων. Επίσης παρέχει χρήσιμα εργαλεία όπως αυτόματη εισαγωγή γεοαναφερμένων εικόνων στο ΕΓΣΑ 87' από κτηματολόγιο –google maps – bing maps, δημιουργία τρισδιάστατων επιφανειών, σχεδίαση υψομετρικών καμπύλων και υπολογισμό όγκου ανάμεσα σε δύο επιφάνειες με τη μέθοδο των διατομών.

 

Τα βασικά χαρακτηριστικά του είναι τα εξής:

  • Εισαγωγή σημείων

  • εξαγωγή σημείων

  • σχεδίαση καννάβου

  • εισαγωγή ονομασίας στις κορυφές ιδιοκτησίας

  • εισαγωγή διαστάσεων στις πλευρές ιδιοκτησίας

  • πίνακας συντεταγμένων κορυφών ιδιοκτησίας

  • εισαγωγή χάρτη από κτηματολόγιο – google maps – bing maps γεωαναφερμένο στο ΕΓΣΑ 87' σε επιλεγμένη περιοχή

  • δημιουργία τρισδιάστατης επιφάνειας τριγώνων (3d faces)

  • δημιουργία ισοϋψών καμπύλων

  • ογκομέτρηση μεταξύ επιφανειών με χρήση διατομών

  • αντιστροφή φορά γραμμής

  • εισαγωγή κειμένου αυτόματα

  • εξαγωγή συντεταγμένων κορυφών γραμμής σε αρχείο txt

 

Μπορείτε να κατεβάσετε την δοκιμαστική έκδοση (πλήρως λειτουργική για 15 μέρες) από εδώ

 

 

Περισσότερες πληροφορίες στο www.dcad.gr

Edited by texter
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

nice

 

texter είσαι κούκλος, κατ αρχήν για τη δωρεάν έκδοση του dcad, κατά δεύτερον για την τωρινή, διότι δεν υπάρχουν και πολλά οικονομικά προγράμματα για ισοϋψείς και εισαγωγή ορθοφωτοχαρτών. Πολύ χρήσιμο το νέο σου προγραμματάκι για τις νέες απαιτήσεις των τοπογραφικών. 

 

keep up the good work. Αξίζει τα λεφτά του.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο και απο μενα.

Ειχα δοκιμασει και μια παλιοτερη εκδοση.

 

Ερωτηση.

Υπαρχει η δυνατοτητα εισαγωγης/εξαγωγης σημειων απο/προς excel ??

 

Ερωτηση 2

Η ενεργοποιηση γινεται μονο σε ενα υπολογιστη?

Αν υπαρχουν 2-3 κτλ ??

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Terry δεν υπάρχει δυνατότητα άμεσης εισαγωγής – εξαγωγής σημείων στο Excel. Μπορεί να γίνει έμμεσα με χρήση txt αρχείου.

Η ενεργοποίηση αφορά έναν υπολογιστή γιατί το πρόγραμμα χρησιμοποιεί για κλείδωμα soft key και όχι usb key

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω.

 

Σε περιπτωση κατοχης παραπανω του ενος Η/Υ μπορει να ενεργοποιηθει και στους υπολοιπους Η/Υ με την αγορα μιας αδειας?

 

Επειδη ειναι ελκυστικη η τιμη, θα μας πεις τι προβλεψεις μελλοντικων προσθηκων υπαρχουν?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί σε παραπάνω του ενός υπολογιστή. Κάθε υπολογιστής παράγει διαφορετικό license key

 

Για περισσότερες ενεργοποιήσεις μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου.

 

 

Μελλοντικές προσθήκες:

  • Αυτόματη εισαγωγή δηλώσεων (651/77 1337/83 κ.λ.π)

  • Αυτόματη δημιουργία προκαθορισμένων layer

  • δημιουργία υπομνήματος

  • βιβλιοθήκη συμβόλων

  • linetypes

Τέλος ίσως διαφορετική διαχείριση των σημείων. Όχι ως point entities αλλά ως blocks (έχει τα θετικά του αλλά και τα αρνητικά του)

Επίσης είμαι ανοιχτός σε προτάσεις και παρατηρήσεις – διορθώσεις

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα,

καταρχήν πολλά συγχαρητήρια για το πρόγραμμα.είναι απίστευτα λειτουργικό και έχει τα βασικά που θέλει ένας τοπογραφος που ασχολείται με τοπογραφικά.

με το ψ.μ.ε και τις ισουψεις νομίζω ότι είναι πιο πλήρες.

 

προτάσεις για βελτίωση: αυτά που αναφέρεις πιο πάνω (ιδίως το να ετοιμάζεις πίνακες, υπομνήματα, δηλώσεις κ.τ.λ.) είναι φοβερό.πιο πολύ χρόνο χάνουμε για αυτά πολλές φορές.είναι πολύ βασικό πιστεύω για την αυτοματοποίηση της εργασίας μας. καλό θα ήταν τα κείμενα να μπορούν να αποθηκεύονται στη βάση του προγράμματος με κάποια ονομασία π.χ. περιοχή και να τα ανακαλώ σε άλλες δουλειές  δηλ. να μπορείς να κάνεις μια βάση δεδομένων για κάθε περιοχή (Ζ.Ο.Ε, Γ.Π.Σ) με έτοιμους πίνακες και διαφορετικές κλίμακες.

επίσης καλό θα ήταν για τους πίνακες να ενσωματώσεις και πίνακα πλευρών των ιδιοκτησιών διότι πολλές φορές σε πολλές ιδιοκτησίες ή απαλλοτριώσεις κ.τ.λ. το να γραφονται οι πλευρές μόνοι στο σχέδιο είναι πρόβλημα λόγω των πολλών πλευρών..

 

αν μπορέσεις και ενσωματώσεις και αρκετά Linetypes νομίζω θα έχεις ένα πρόγραμμα εφάμιλλο αυτών που κυκλοφορούν στο εμπόριο και τάχα πολυδιαφημίζονται.

τα σημεία ως blocks δεν τα βλέπω πολύ θετικό..

 

πραγματικά φίλε μου πολλά συγχαρητήρια....

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια και από εμένα..

 

Χρησιμοποιούσα μια παλαιότερη έκδοση του προγράμματος που σου έδινε μόνο τον κάνναβο, σημεία & ονομασίες..

 

Η αναβάθμιση αυτή είναι πραγματικά όλα σε ένα.. είχα καταντήσει να χρησιμοποιώ 3-4 freeware προγραμματακια για να τα κάνω όλα αυτά..

 

Ερώτηση όμως προς texter: Το Demo το κατέβασα, δεν τρέχει όμως.. μου λέει ότι δεν μπορεί να συνδεθεί με το autocad.. έχω acad 2011 64άμπιτο, το οποίο είναι installed στον φάκελο c:\program files\... ενώ το dcad εγκαθίσταται στον c:\program files (x84)\... Μήπως γιαυτό;; έκανα το DCAD install στον ίδιο φάκελο (c:\program files\...) με το acad αλλά τίποτα.. το ίδιο.. Μήπως έχει γενικώς πρόβλημα με 64άμπιτα;;

Link to comment
Share on other sites

Μου είχε δώσει ένας φίλος παλιότερα για δοκιμή το DCAD 0.6.

 

Το δοκίμασα στον υπολογιστή μου (win7/64bit/Autocad2010) αλλά δεν έπαιξε ποτέ.

 

Θα ήθελα να μάθω αν αυτό είναι "αυτόματα" αναγνωρίσιμο, αν "παίζει" με την μία ή αν έχει τέτοια προβληματάκια.

 

Υγ: Θα κατέβαζα το δοκιμαστικό, αλλά δεν συνηθίζω να επιβαρύνω τον υπολογιστή μου αν δεν είμαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπορείτε να κατεβάσετε και την έκδοση για  AutoCAD 64bit από εδώ.

 

 

 

Video με τις δυνατότητες του προγράμματος μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

 

Μου είχε δώσει ένας φίλος παλιότερα για δοκιμή το DCAD 0.6.

 

Το δοκίμασα στον υπολογιστή μου (win7/64bit/Autocad2010) αλλά δεν έπαιξε ποτέ.

 

 

 

Για την παλιότερη έκδοση (DCAD 0.7) χρειάζεται να υπάρχει στο AutoCAD εγκατεστημένη η VBA. Μετά την έκδοση 2010 δεν έρχεται προεγκατεστημένη. Θα πρέπει να την κατεβάσετε από την παρακάτω διεύθυνση:

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/item?siteID=123112&id=12715668&linkID=9240618

Edited by texter
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.