Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ερώτηση για σύσταση ΟΙ


Recommended Posts

Ερώτηση συμβολαιογραφικής φύσης. Σε περίπτωση που γίνεται τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας και χρειαστεί να αλλάξουν τα τ.μ. των κοινοχρήστων που αντιστοιχούν σε κάθε διαμέρισμα χρειάζεται βεβαίωση μη ύπαρξης αυθαιρεσιών και για τα κοινόχρηστα της οικοδομής ή αρκεί η βεβαίωση για το κάθε διαμέρισμα; Σε περίπτωση που γίνουν συμβόλαια χωρίς την βεβαίωση για τα κοινόχρηστα ποιες οι επιπτώσεις; Επιπλέον εάν υπάρχουν αυθαιρεσίες στα κοινόχρηστα χωρίς να  εκδοθεί βεβαίωση, αυθαιρεσίες που αλλάζουν τα νόμιμα (π.χ. ξεμπάζωμα υπογείου, όλα τα μέτρα του κοινόχρηστου χώρου του υπογείου από νόμιμα γίνονται αυθαίρετα) στην καινούργια σύσταση γράφουμε τα νόμιμα τ.μ. των κοινοχρήστων βάσει άδειας ή βάσει πραγματικής κατάστασης (προσοχή χωρίς έκδοση βεβαίωσης κοινοχρήστων, αφού δεν ζητήθηκε).

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να πεις ....

 

εχω μια οικοδομη...αποτελουμενη απο.....

ανηκει σε διαφορους αγοραστες...

εχει τις εξης αυθαιρεσιες...

Στο υπογειο......το οποίο ανήκει στ...

Στα διαμερισματα

Στα κοινοχρηστα...

Εχει γινει τακτοποιηση σε...και σε...δεν εγινε...εκει...και εκει...

Θελουν να τροποποιησουν την συσταση ολης της οικοδομης [???]

 

[σε μπελαδες θελετε νε μπείτε???]

Link to comment
Share on other sites

Δες, είχε σύσταση η οικοδομή. Αλλαγή δεν γίνεται για τα χιλιοστά αλλά μόνο για τα μέτρα. Για τις ιδιοκτησίες για καθεμία ξεχωριστά βγήκε βεβαίωση. Μέχρι εδώ όλα καλά. Για τα κοινόχρηστα της οικοδομής δεν βγήκε βεβαίωση. Εφόσον αλλάζουν τα τ.μ. των διαμερισμάτων αλλάζουν και τα τ.μ. των κοινοχρήστων που αντιστοιχούν στο κάθε διαμέρισμα. Στον πίνακα της καινούργιας σύστασης εφόσον δεν υπάρχει βεβαίωση για κοινόχρηστα οικοδομής λογικά αναφέρονται τ.μ. κοινοχρήστων βάσει αδείας και αυτά κατανέμονται στα διαμερίσματα. Στην πραγματικότητα όμως υπάρχουν και αυθαιρεσίες στα κοινόχρηστα (΄΄νόμιμοι΄΄ χώροι στο υπόγειο που έγιναν αυθαίρετοι λόγω ξεμπαζώματος. Δεν το βεβαιώνει αυτό κανείς όμως αφού δεν υπάρχει βεβαίωση και δεν ζητείται βεβαίωση. Θα πάω με τα τ.μ. βάσει της αδείας όπως άλλωστε γίνονταν  και παλιά πριν τις βεβαιώσεις με τον 4014, αφού δεν ζητείται (καλώς ή κακώς) βεβαίωση για τα κοινόχρηστα της οικοδομής, προκειμένου να αλλάξει η σύσταση. Να σου πω δεν μπορώ να πω αν έχει αυθαιρεσίες η οικοδομή στα κοινόχρηστα αφού δεν υπάρχει βεβαίωση για τα κοινόχρηστα. Δεν είναι δική μου δουλειά. Εγώ κάνω τον πίνακα της σύστασης με βάση τα χαρτιά της άδειας και τις βεβαιώσεις που έχω στα χέρια μου. Τα τ.μ. των κοινοχρήστων της οικοδομής τα δηλώνω στον πίνακα της σύστασης βάσει των σχεδίων της αδείας θεωρώντας πως εφόσον δεν έχει γίνει ή δεν χρειάζεται να γίνει εκ νέου αυτοψία (έκδοση βεβαίωσης) όλα έγιναν σύμφωνα με την άδεια. Πρόβλημα βέβαια αλλά έχω παρόμοια περίπτωση υπόψη μου που μεταγράφηκε και στο υποθηκοφυλακείο. Κατά παράβαση φυσικά του 4014/2011 που αναφέρει για ακυρότητα δικαιοπραξίας εφόσον δεν επισυνάπτεται βεβαίωση μηχανικού. Φυσικά μιλάμε για λίγα μέτρα εφόσον κατανέμονται στα διαμερίσματα, αλλά στις εποχές μας ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος και για κανέναν.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς,  αν υπαρχουν αυθαιρεσιες στα κοινοχρηστα, απαιτειται ξεχωριστη βεβαιωση και για αυτα.

 

Κι αν δεν το κανουν "σημερα" θα τους πιασει αυριο η ηλεκτρονικη ταυτοτητα...

 

Αν κανουν τροποποιηση της συστασης θες και για αυτα βεβαιωση...

 

Αρα...καποιος πρεπει να σου υπογραψει οτι η οικοδομη δεν εχει αυθαιρεσιες στο υπογειο και στα κοινοχρηστα...

 

υγ

μαλλον σε ολα όσα λες ...εχει συμφωνήσει και η συμβ/φος...

και αφου λες οτι "παρομοια περιπτωση εχει μεταγραφει στο υποθηκοφυλακειο"......

..κατι περισσοτερο ξερουν αυτοι...

 

[...Συνηθως, βεβαια, ποτέ δεν ειναι "παρόμοια" η καθε περιπτωση...αλλα αφου το λες...έτσι θα ειναι...]

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι.

 

Κάτι θα ξέρουν και αυτοί.

 

Για την ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου δεν είναι σίγουρο εάν θα τακτοποιούνται και τα κοινόχρηστα. Γιατί εάν θα τακτοποιούνται θα γίνει το έλα να δεις σε οικοδομές των 20, 30, 40 διαμερισμάτων. Μάλλον θα γίνεται ανά κτίριο χωρίς σύσταση ή ανά ιδιοκτησία με σύσταση, φυσικά για υφιστάμενα κτίρια. Αυτό μένει να το δούμε. 

 

Από ότι εγώ κατάλαβα οι συμβολαιογράφοι δεν πρόβλεψαν βεβαίωση για τα κοινόχρηστα γιατί η διάκριση σε καθαρά και μικτά δεν γίνεται στην Αθήνα. Και η Αθήνα είναι ο οδηγός σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

με την εξης διακριση...[και ανεξαρτητα  απο την ΗΛΤΑΥ]

 

αν προκειται να μεταβιβασθει διαμερισμα...δεν ασχολουμαστε με τα κοινοχρηστα   [Γ1]

 

Αν προκειται να γινει συσταση ή  τροποποιηση της ΟΙ,

υποβαλλεται δήλωση για τα κοινοχρηστα,  εάν δεν εχει εφαρμοσθει η πολεοδομικη μελετη..[Λεμπέση 2012 αριθ. 68]

 

 

δες και στο απο 23/3/1012  [παρ. 11] , εγγραφο του κτηματολογιου.  σχετικα με το όλο θεμα

 

 

 

 

ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ.pdf

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το έγγραφο δεν το είχα υπόψη μου. 

 

Για την τροποποίηση σύστασης ΟΙ λέει πως εξετάζεται κατά περίπτωση εάν θα εκδοθεί βεβαίωση και αναφέρει ως παράδειγμα το ποσοστό αναγκαστικής συγκυριότητας πάνω στα κοινά πράγματα. 

 

Στην περίπτωσή μου δεν αλλάζουν τα χιλιοστά, αλλάζουν όμως τα μέτρα, εκτιμώ πως θέλει βεβαίωση και για τα κοινόχρηστα όμως δεν είμαι εγώ που θα το κρίνω αυτό.

 

Για Λεμπέση εάν δεν έχει εφαρμοστεί η στατική μελέτη, δεν βοηθάει και πολύ. Άλλο εννοεί η Λεμπέση. Άλλος στατικός φορέας, άλλο κτίριο οπότε όλο αυθαίρετο κ.τ.λ.

 

Όπως και να έχει ήσουν κατατοπιστικότατος.

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.