Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χρήσεις γης και τακτοποίηση: Ερώτημα


Recommended Posts

Αν και ειμαι σχεδον σιγουρος για την απαντηση, θελω να θεσω το εξης ερωτημα, για μια περιπτωση που μου βγηκε τωρα το σβκ.

 

Εχουμε αυθαιρετη κατοικια (με εκθεση αυτοψιας και προστιμα) στην περιοχη της Καλλικρατειας (Νεα Ηρακλεια), οπου το αγροτεμαχιο στο οποιο εχει χτιστει εμπιπτει συμφωνα με χαρτι του δημου (και το ΦΕΚ 700Δ 29/9/88) στη ΖΩΝΗ 5 της ΖΟΕ, η οποια χαρακτηριζεται ως Περιοχη προοριζομενη για ΠΕΡΙΑΣΤΙΚΟ ΠΡΑΣΙΝΟ και ΚΟΙΝΩΦΕΛΕΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ !!!

 

Η ερωτηση, οπως θα καταλαβατε, ειναι:

ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ (με τον 4014 ή τον νεο) ή ΟΧΙ ???

 

Η δικη μου απαντηση ειναι οτι ΔΕΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΕΙΤΑΙ , διοτι δεν επιτρεπεται στην περιοχη του αυθαιρετου η χρηση κατοικιας.

 

Κανω ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος ή εχω δικαιο???

 

ΥΓ: Συγγνωμη για τους τονους, αλλα γραφω απο το κινητο.

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

Αν το αυθαίρετο κτίσθηκε και η χρήση κατοικίας εγκαταστάθηκε πριν την θέσπιση της ΖΟΕ, και εφόσον κατά τον χρόνο ανέγερσης/εγκατάστασης δεν ίσχυαν άλλες απαγορευτικές διατάξεις για την εγκατάσταση κατοικίας, τότε μπορεί να υπαχθεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια απο τις περιπτωσεις της παραγραφου 3, του αρθρου 23, του 4014 αναφερεσαι armenopoulos?
Μηπως υπαρχει καποια ερωτοαπαντηση?

Λιγο θολο το πεδιο των ΖΟΕ για τα τμηματα που υπαρχει πληρη απαγορευση 

 

edit: Εγω θεωρω πως ανεξαρτητα απο την χρονικη συγκριση εναρξης ΖΟΕ με χρονο κατασκευης, μπορουμε να δηλωσουμε με 4014 

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

Οπως τα λέει ο Αρμενοπουλος και αναφέρεται στο άρθρο 24 παρ 1 του 4014:

 

1.α. Αναστέλλεται για τριάντα (30) χρόνια η επιβολή κυρώσεων μετά την καταβολή ενιαίου ειδικού προστίμου, το ύψος και η διαδικασία καταβολής του οποίου καθορίζεται στο παρόν άρθρο, ανάλογα με την κατηγορία παράβασης, για κτίρια των οποίων έχει ολοκληρωθεί ο φέρων οργανισμός και χρήσεων, που έχουν εγκατασταθεί, μέχρι την ημερομηνία κατάθεσης του παρόντος στη Βουλή 28-7-2011, και έχουν ανεγερθεί καθ' υπέρβαση είτε της οικοδομικής άδειας είτε των όρων ή περιορισμών δόμησης του ακινήτου είτε χωρίς οικοδομική άδεια, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν στην περιοχή του ακινήτου ή δεν απαγορευόταν κατά το χρόνο έκδοσης της οικοδομικής άδειας η κατά το χρόνο κατασκευής ή εγκατάστασης της αυθαίρετης χρήσης και εφόσον το ακίνητο, η αυθαίρετη κατασκευή ή η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης δεν εμπίπτουν στις περιπτώσεις της παρ.3 του προηγούμενου άρθρου.

Η με οποιονδήποτε τρόπο μεταβολή των χρήσεων γης δεν επιδρά στο κύρος της υπαγωγής, σύμφωνα με τα προηγούμενα εδάφια.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απολυτο δικιο συναδελφε αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορεις να κανεις δηλωση αυθαιρετου (αντιθετως μαλιστα, εγω πιστευω πως ο 4014 σε παροτρυνει να το δηλωσεις!).

Απο κει και περα, και στα επομενα 10 χρονια,  ειναι θεμα σχεδιασμου για το αν θα σου πουν γκρεμιστο ή κρατα το.

Εξακολουθω να πιστευω πως μπορεις να το δηλωσεις στον 4014 _duth

Link to comment
Share on other sites

Η ΖΟΕ και ο χαρακτηρισμος ως ζωνη 5 εγινε με το ΠΔ του 1988.

Το αυθαιρετο ξεκινησε το 1996 και αποπερατωθηκε το 1999, οπου και εγινε και η αυτοψια της πολεοδομιας.

 

ΣΥΝΕΠΩΣ (γνωμη μου):

 

ΔΕΝ μπορει να τακτοποιηθει ΟΥΤΕ με τον 4014, ΟΥΤΕ με το σχεδιο του νεου νομου.

 

ΣΩΣΤΟΣ???

 

tzeno

Μα οπως λενε και παραπανω οι συναδερφοι, ο 4014 λεει ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ΠΡΕΠΕΙ να επιτρεπεται η χρηση ή να το ειχες ηδη χτισει για να το δηλωσεις!!!

Edited by architect_duth
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι....

δλδ απαγορευεται

και, ναι μεν   δεν αναφέρεται αυτο   αυτό με σαφηνεια στο αρθρο  23 /1

 

το οποιο παραπεμπει  στο αρθρο 5 παρ.2 και 22 παρ. 9 του 1577/85 και απο εκει στο αρθρο 15 παρ. 2 του ν 1337/83

 

εξ ού και η διχογνωμια και το "θολο" τοπίο...

 

αλλα, οπως ορθα επεσημανε και ο αρμενοπουλος και ο μανολης [ που παρεθεσε και το σχετικο αρθρο...]

 

υπαρχει το 24 παρ. 1...

 

που "καλυπτει"  το  ερώτημα...

 

εντιτ

ο "νεος" νομος ειναι σε σχεδιο...

 

Οταν ολοκληρωθει...θα το ξαναδούμε...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και ακομη περισσοτερο για την επιβεβαιωση στην αρχικη μου σκεψη και τοποθετηση.

 

Δημητρη τον νεο νομο τον αναφερα, γιατι απ' οτι θυμαμαι (δεν τον εχω τωρα μπροστα μου) και αυτος οπως και ο 4014 λενε το ιδιο πραγμα περι των χρησεων γης.

Link to comment
Share on other sites

...

tzeno

Μα οπως λενε και παραπανω οι συναδερφοι, ο 4014 λεει ΞΕΚΑΘΑΡΑ οτι ΠΡΕΠΕΙ να επιτρεπεται η χρηση ή να το ειχες ηδη χτισει για να το δηλωσεις

Δεν θελω να παω κοντρα με ολους σας, ποσο μαλλον με νομικους! (γεια σου Δημητρη!)

 

Αλλα:

 

Στο αρθρο 23, αναμεσα σε αλλα,  λεει για ποιες περιπτωσεις δεν μπορεις να κανεις δηλωση.

Το αρθρο 24 λεει τι κερδιζεις και με ποιον τροπο εαν κανεις δηλωση.

 

Η δικη σου περιπτωση δεν εμπιπτει στο αρθρο 23 (ετσι λεω εγω).

Στο 24.1α προφανως δεν ανηκεις και αρα χανεις τα 30 χρονια (ειναι αυτο που σου λενε οι συναδελφοι)

Στο 24.1β ανηκεις ομως!!! Υπομονη για 1 εως 10 χρονια! 

Edited by tzeno
Link to comment
Share on other sites

για να αποκαταστησουμε τα πραγματα στη σωστη τους βαση...

έχει  "κατ΄ αρχάς "   δικηο ο τζενο

 

οπερ σημαινει οτι

εντος ΖΟΕ επιτρεπεται η τακτοποίηση,

[διοτι δεν περιλαμβανεται στις ζωνες απαγορευσης του 23/3]

 

Ομως,   μονον αν η χρηση τους επιτρεπεται απο την ιδια την ΖΟΕ,  όπως απο το διαταγμα  δημιουργίας της  προκύπτει...

ή κατασκευασθηκαν πριν τον ορισμο της ΖΟΕ...

 

Συμπληρωματικα,

η Λεμπεση θεωρει την Γ23 "ατελη"  ή " ασαφή"  και αναφερει οτι προκυπτει αναγκη ελεγχου κατα τις διαταξεις του 24/1α

 

Και αναφερει στις 8-11-11 στο σεμιναριο ΕΚΔΔ-Ι.Ν.ΕΠ

"ίσως πρεπει να διερευνηθούν και οι υπολοιπες περιοχες της ΖΟΕ αυτής,  όπου απαγορευθηκε ακόμα και η αποπεράτωση  νόμιμων κτιρίων

μετα απο ενα μεταβατικό σταδιο"

 

[καλησπερα τζενο]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.