Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταχειρισμένα panel


AMHxaNos

Recommended Posts

Μεταχειρισμένα πάνελ  Φ/Β.

 

Ενα παλιό αφεντικό μου πρότεινε να με εξοφλήσει με Φ/Β πάνελ. Το σκέφτομαι και είμαι σε δίλημμα.
Τα πάνελ στην καλύτερη περίπτωση είναι απο δεύτερο χέρι έως scrap στην χειρότερη.

1. Τι ελέγχους και μετρήσεις μπορούμε να κάνουμε σε Φ/Β πάνελ για να βρούμε:
   α. Αν επισκευάζονται έστω και με κανιβαλισμό και αν αξίζει.
   β. την μέση απόδοσή τους σε συνθήκες σταθερού φωτισμού. Προφανώς αν η απόδοση είναι το 10% της ονομαστικής τότε αυτό θα έχει και αντικτυπο στην τιμή.
   γ. πόση ζωή τους μένει ώστε να εγγυηθούμε και κάτι στον αγοραστή.

2. Με την (αυθαίρετη ?) παραδοχή οτι η επένδυση σε Φ/Β έχει ακόμα νόημα, υπάρχει ενδιαφέρον στην αγορά για panel φωτοβολταϊκών απο δεύτερο χέρι ή "refurbished", "reworked" κλπ;

 

Την γνώμη σας παρακαλώ.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά μετρήσεις, μπορείς να κάνεις δύο πράγματα: 1) flash test όπου τεστάρεται το πάνελ σε συνθήκες STC (ακριβή λύση και δύσκολο να βρεις test bed, νομίζω το ΚΑΠΕ έχει) ή 2) να βρεις/νοικιάσεις μετρητικό μηχάνημα που βγάζει την καμπύλη I-V και την ανάγει σε STC. Από τα αποτελέσματα των μετρήσεων συγκρίνεις με ονομαστική ισχύ.

 

Για επισκευή με κανιβαλισμό ξέχασέ το, το πολύ-πολύ να αντικατασταθεί κανένα junction box και αυτό δύσκολα.

 

Εγώ θα έκανα σίγουρα οπτικό έλεγχο στα πάνελ ένα-ένα, επίσης μεγάλη σημασία έχει και ποιας εταιρίας είναι γιατί εδώ που φτάσαμε κανείς δεν ξέρει ποιες θα έχουν επιβιώσει σε ένα εξάμηνο, τι εγγυήσεις εξοπλισμού και παραγωγής υπάρχουν κλπ.

 

Τώρα για αξία μεταπώλησης, τι να σου πω..Εννοείς πάνελ μεταχειρισμένα με την έννοια πως έχουν χρησιμοποιηθεί σε εγκατάσταση; Αν ναι δύσκολα τα πράγματα..Αν πάλι είναι αχρησιμοποίητα κάτι γίνεται.

 

Στη θέση σου πάντως θα προσπαθούσα να εξαντλήσω κάθε άλλο μέσο για να πληρωθώ.

 

Καλή τύχη!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ θα ήθελα (και θα έπρεπε) να ακολουθήσω την συμβουλή σου, δυστυχώς όμως αποκλείεται για καθαρά οικονομικούς και πρακτικούς λόγους.

Τα πάνελ δεν τα έχω δει, δεν έχουν έρθει ακόμη στην Ελλάδα. Είναι μάλλον απο απόσυρση απο κάποια χώρα της κεντρικής Ευρώπης. (Τσεχοσλοβακία, Γερμανία etc. έχουν ήλιο για Φ/Β εκεί πάνω?). Ελπίζω λόγω ISO, RoHS, ή κάτι ανάλογο που μπορεί να ισχύει στα Φ/Β, βαθμού απόδοσης κλπ.

Σκέφτηκα ένα γρήγορο τρόπο (έστω και μπακάλικο) για πρώτο έλεγχο στα πάνελ:
Εάν συγκρίνω την έξοδο του μεταχειρισμένου με ένα καλό Φ/Β πάνελ, θα βγάλω άκρη? (εννοείται κάτω απο τις ίδιες συνθήκες, πχ ώρα 12:00-14:00, προσανατολισμός κλπ.)

Εκτός απο σπασίματα και ρωγμές τι άλλο να πρωτοκοιτάξω στα πάνελ?
 

 

Με αυτό πάντως με ζώνουν φίδια... και με φοβίζει.

...

Στη θέση σου πάντως θα προσπαθούσα να εξαντλήσω κάθε άλλο μέσο για να πληρωθώ.

 

Καλή τύχη!

Πάντως φαίνεται σαν ευκαιρία αλλά...

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

 

Σκέφτηκα ένα γρήγορο τρόπο (έστω και μπακάλικο) για πρώτο έλεγχο στα πάνελ:

Εάν συγκρίνω την έξοδο του μεταχειρισμένου με ένα καλό Φ/Β πάνελ, θα βγάλω άκρη? (εννοείται κάτω απο τις ίδιες συνθήκες, πχ ώρα 12:00-14:00, προσανατολισμός κλπ.)

 

 

Το θέμα είναι πως αν μετρήσεις την έξοδο με ένα απλό πολύμετρο θα δεις μόνο τάση ανοιχτού κυκλώματος. Για να δεις σημείο λειτουργίας πρέπει να υπάρχει φορτίο, κι αυτό είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις σε μη εγκατεστημένα πάνελ. Πρέπει να συνδεθεί σε όργανο που βγάζει Ι-V καμπύλη.

Link to comment
Share on other sites

@ AMHxaNos

 

 

είναι πολύ συμαντικό να μάθεισ  - τι μάρκα είναι τα πάνελ

                                                    - γερμανικά/κινέζικα/..

                                                    - για ποιο λόγο είναι μεταχειρισμένα και τα παίρνεισ; έγιναν απλά έλεγχει από την TÜV ή έχουν σταλθεί πίσω στην εταιρεία διότι η απόδοση έπαισε μετά από 1-2 χρόνια

                                                    - είσαι σίγουροσ ότι θα πάρεισ εγγύηση σε μεταχειρισμένα πάνελ; δεν νόμιζω!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που στο λεω, αλλα δεν θα επαιρνα σε καμια περιπτωση μεταχειρισμενα πανελ αντι πληρωμης.

Τι ετος κατασκευης?

Χρονος λειτουργιας?

Σε τι συνδεσμολογιες και στριγκ δουλευαν?

Γουρουνι στο σακι ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεσαι ακριβείς μετρήσεις για να ξέρεις σε τι κατάσταση είναι τα πάνελ, όπως προανάφεραν οι συνάδελφοι.

Στην Ελλάδα ελάχιστοι έχουν πρόσβαση στον εξοπλισμό που απαιτείται για τις μετρήσεις αυτές και ακόμα λιγότεροι έχουν τις γνώσεις για να τις αξιοποιήσουν σωστά.

 

Επιπλέον δεν ξέρεις πως είχαν χρησιμοποιηθεί, πως έγινε η εγκατάστασή τους, πως έγινε η απεγκατάσταση και η μεταφορά τους στον χώρο αποθήκευσης.

 

Τα βύσματα είναι σε καλή κατάσταση;

Τα πάνελ είναι λειτουργικά;

Ήταν σωστά τοποθετημένα;

Η συνδεσμολογία ήταν σωστή; Μπορεί π.χ. το πάνελ να έχει ονομαστική αντοχή κάποια Ampere αλλά στην εγκατάσταση να διαρρεόταν από μεγαλύτερο ρεύμα, άρα θα έχει καταπονηθεί και θα έχει λιγότερα χρόνια ζωής ακόμα.

Θα είναι όλα τα πάνελ ίδια; Αν όχι, θα σου είναι ουσιαστικά άχρηστα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας.

θανο80:
Δεν ξέρω ούτε τον κατασκευαστή ούτε το τύπο των πάνελ. Υποθέτω οτι θα είναι απο διάφορους κατασκευαστές. Αυτή την στιγμή τα πάνελ πρέπει να είναι στοιβιασμένα σε κάποιες αποθήκες στην κεντρική Ευρώπη. (Γερμανία, Τσεχία κλπ.)
Μέσα στην παρτίδα θα υπάρχουν και μεταχειρισμένα ή και απο απόσυρση (για διάφορους λόγους) αλλά και κατεστραμένα, καμένα, σπασμένα (πχ τα πάτησε το κλάρκ) ή και απλώς με πεσμένη απόδοση.

Off topic: Τι είναι πεσμένη απόδοση σε Φ/Β πάνελ? Οταν είναι στο 99% ή στο 1% της ονομαστικής?

Δεν θα πάρω εγγύηση για κανένα πάνελ, απλώς θα έχω την ευκαιρία όταν έρθουν οι νταλίκες απο Γερμανία να διαλέξω πάνελ. Απο τώρα δεν ξέρω πόσα θα καταφέρω να ελέγξω και πόσα απο αυτά θα έχουν ακόμα κάποια αξία. Το σκεπτικό είναι οτι απο τα 500(?) που θα έρθουν σαν περίπου scrap να περάσουν τον οπτικό έλεγχο τα 100 και απο αυτά τα 40 να είναι λειτουργήσιμα, πχ με 75% απόδοση.


kusta80:
Εχεις δίκιο και περίπου συμφωνούμε.
Απο 0 AD εως 2012.
Αγνωστος.
Αγνωστες, αγνωστο.
Γουρούνι στο σακί αλλά περίπου τζάμπα. Κάποια απο τα 500 δεν θα αξίζουν?


sdim:
Δεν έχω ούτε εξοπλισμό ούτε και τις γνώσεις για τέτοιες μετρήσεις. Ισως δε ούτε και τον χρόνο.
Δεν μπορω να απαντήσω σε καμία απο τις ερωτησεις, ας υποθέσουμε οτι το χειρότερο έχει συμβεί.
Η ιδέα είναι ότο απο το 100% που έρχεται σαν scrap θα καταφέρω να ξεχωρίσω το 5% που θα είναι ακόμη σε καλή κατάσταση.

Το 5% είναι αυθαίρετο νούμερο, μπορει να είναι και 0%, διότι σίγουρα θα υπήρξαν και άλλοι που έψαξαν στα σκουπίδια πρίν απο μένα. Τα πάνελ θα μου κοστίσουν σχεδόν τίποτα.

Εσυ θα αγόραζες μεταχειρισμένο πανελ στο 70% της απόδοσης και στο 1/3 της τιμής?
 

 

και αντε τα πήρες....τι θα τα κανεις?

Τώρα μου βάζεις δύσκολα...
Υποθέτω οτι η αγορα Φ/Β είναι ζωντανή και οτι η επένδυση αξίζει αλλά ας μην εμβαθύνουμε ομως εδω...

Θα τα αγόραζε ο συνεργάτης που μου χρωστάει λ7 όταν θα έκανε μελέτη & εγκατάσταση κάποια στιγμή στο μέλλον. Αισιόδοξος ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε ελέγχους (θερμογραφικούς κλπ) τους οποίους ποιος θα πληρώσει? Δεύτερον, πρέπει γενικά να εξετάσεις την ποιότητα και τα στοιχεία των πάνελς σαν να θέλεις να τα αγοράσεις ανεξαρτήτως. Κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει κανένας λόγος να κάνεις μια τέτοια συμφωνία. Σου χρειάζονται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.