Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
Sign in to follow this  
petros222

Ζεστό Νερό Χρήσης (ΖΝΧ) σε νέο κτήριο γραφείων

Recommended Posts

Ετοιμάζω τις μελέτες Η/Μ για νέο κτήριο γραφείων, και ο ιδιοκτήτης μου ζήτησε να μην προβλέψω καθόλου ΖΝΧ (για να μην υποχρεωθεί να βάλει ηλιακούς).

 

Το κτήριο θα έχει 5 WC με λεκάνες και νιπτήρες (δεν προβλέπονται ντουσιέρες ή νεροχύτες κουζίνας).

 

Ξέρει κανείς αν είναι υποχρεωτική η πρόβλεψη εγκατάστασης ΖΝΧ σε μελέτη νέου κτηρίου?

Η σχετική ΤΟΤΕΕ του ΚΕΝΑΚ (παρ. 2.5) αναφέρει ότι για γραφείο υπολογίζουμε 5lt/άτομο/μέρα, αλλά δε λέει αν είναι υποχρεωτική η εγκατάσταση. Υπάρχει κάποιος άλλος σχετικός κανονισμός?

Share this post


Link to post
Share on other sites

σύμφωνα με την Β' έκδοση της 20701-1 (σελίδα 31 - 32 πίνακας 2.5) στη κατανάλωση ΖΝΧ για γραφεία έχει κάτι ωραιότατες παύλες :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Συνεπώς και να έχεις εγκατάσταστη ΖΝΧ δεν είσαι υποχρεωμένος να βάλεις ηλιακό (Ν.4122 άρθρο 6 παρ. 4γ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.