Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Συμπλήρωση Φορολογικής Δήλωσης Χρήσης 2012 (Οικ. έτος 2013)


Recommended Posts

Οι τόκοι από τις καταθέσεις δηλώνονται ως εξής:

στον κωδικό 659 (ή 660 για τη σύζυγο) το καθαρό ποσό,

στον κωδικό 433 (ή 434) το ποσό που παρακρατήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Οι τόκοι από τις καταθέσεις δηλώνονται ως εξής:

στον κωδικό 659 (ή 660 για τη σύζυγο) το καθαρό ποσό,

στον κωδικό 433 (ή 434) το ποσό που παρακρατήθηκε.

 

Σωστά , σε κάθε περίπτωση δηλώεται το μεικτό ποσό  (εισόδημα + παρακρατηθείς φόρος ).

Link to comment
Share on other sites

Η προκαταβολή προηγούμενου έτους στους κωδικούς 901 και 902 θα συμπληρωθεί αυτόματα,

μετά  την οριστική υποβολή της φορολογικής δήλωσης.
 

Οπότε μην τρομάξει κανείς που δε θα το δει συμπληρωμένο κατά την επεξεργασία.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Υπεβαλλε ο λογιστης μου το Ε1, Ε2, Ε3 αλλα δεν μου εμφανιζει στο συστημα της gsis να εχω προσβαση στο εκκαθαριστικο. Θα γινει αργοτερα αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι και γω συνάδελφοι σχετικά με το νέο φορολογικό.Είμαι εργαζόμενος με μπλοκάκι και το 100% των εσόδων μου προέρχονται από έναν εργοδότη.Για να φορολογηθώ ως μισθωτός του χρόνου θα πρέπει να μην έχω κανένα εξοδο εκτός απο τις ασφαλιστίκες μου εισφορές.Εγώ που στις αρχές του έτους αγόρασα ένα notebook 300 ευρώ και το περασα στα βιβλια και στην περιοδικη ,χανω την δυνατότητα να φορολογηθώ ως μισθωτός?ευχαριστώ. 

Edited by a.k.topo
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κάτι και γω συνάδελφοι σχετικά με το νέο φορολογικό.Είμαι εργαζόμενος με μπλοκάκι και το 100% των εσόδων μου προέρχονται από έναν εργοδότη.Για να φορολογηθώ ως μισθωτός του χρόνου θα πρέπει να μην έχω κανένα εξοδο εκτός απο τις ασφαλιστίκες μου εισφορές OXI .Εγώ που στις αρχές του έτους αγόρασα ένα notebook 300 ευρώ και το περασα στα βιβλια και στην περιοδικη ,χανω την δυνατότητα να φορολογηθώ ως μισθωτός? OXI 

 

ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Υπεβαλλε ο λογιστης μου το Ε1, Ε2, Ε3 αλλα δεν μου εμφανιζει στο συστημα της gsis να εχω προσβαση στο εκκαθαριστικο. Θα γινει αργοτερα αυτο?

Το εκκαθαριστικό θα βγει αφού προσκομίσεις στη ΔΟΥ τα δικαιολογητικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.