Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ηλεκτρολογος,μηχανολογος μηχανικος μπερδεμα!


podilatis fenomeno

Recommended Posts

Γεια σας νέος στο forum μετά από ένα μηνα που μπαίνω στο site σας...

Φέτος τελειώνω ως ηλεκτρολόγος από ένα των μεγαλυτερων και καλυτερων επαλ τις αθηνας και γραψω πανελλήνιες...όμως είμαι μπερδεμένος για την μετέπειτα πορεία όπως και πολλοί άλλοι τις ηλικίας μου...

 

Έχοντας δηλώσει πως θέλω να μπω σε τει εξετάζομαι σε έκθεση μαθηματικά και ηλεκτροτεχνία ηλεκτρικές μηχανές (σε 11 μέρες γράφω τις ειδικότητας) η απορίες μου είναι οι παρακατω:

 

Τι διαφορες έχουν ο

Ηλεκτρολόγος

Με τον ηλεκτρολόγο μηχανικό

Και με τον μηχανολόγος ηλεκτρολόγος μηχανικός

Απότι διάβασα ο ηλεκτρολόγος μηχανικός είναι το ίδιο με τον μηχανολόγο από θέμα άδειας τουλάχιστον οποτε δεν ρωτάω και για αυτον...

 

Που θα με συμβουλεύατε να παω?

Στον εργασιακό μου τομέα θα ήθελα να ασχοληθώ αρχικά με την εσωτερική εγκατάσταση και στην συνεχεια να εργαστώ πάνω στην ειδικότητα μου σε κάποιο επαλ η σε δευτεροβαθμια ως εκπαιδεντικος υπολογιστών μιας και χορηγείται η άδεια στους ηλεκτρολόγους...

 

 

Υ.Γ γνωρίζω για τον ένα χρόνο επιπλέον στην ασπαιτε για την άδεια εκπαιδεντικου

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολογος και ηλεκτρολογος μηχανικος ειναι το ιδιο, απλα το γραφουν ετσι για οικονομια λεξεων. Εκτος βεβαια εαν εννοεις ηλεκτρολογος εγκαταστατης, αλλα δεν νομιζω μιας και μιλας για τει.

Μηχανολογος ηλεκτρολογος δεν υπαρχει εδω και περιπου 40 χρονια.

Εφοσον σε ενδιαφερει οπως λες να εργαστεις σε εσωτερικες εγκαταστασεις και στην ειδικοτητα σου, τοτε δινεις την απαντηση σου απο μονος σου. Θα πρεπει να πας σε τει ηλεκτρολογιας. Αμα σε ενδιαφερει το κομματι της εκπαιδευσης τοτε ειναι μονοδρομος τα τμηματα εκπαιδευτικων της ασπαιτε.

Βεβαια το αν και κατα ποσον θα τα καταφερεις τελικα να ασχοληθεις με αυτο που θα τελειωσεις ειναι αλλουνουν παπα ευαγγελιο.

Link to comment
Share on other sites

Η ασπαιτε δεν εντασεται στα αει της χωρας?εγω εχω προσβαση μονο στα τει..και επισης μπορω απο ασπαιτε να κανω ηλ.εγκαταστασεις? Η μονο ως εκπαιδευτικος θα μπορω να ειμαι?για εκτος του εκπαιδευτικου θελω πρωτα εγκαταστασεις που ειναι και το "ονειρο" μου

Link to comment
Share on other sites

Η ασπαιτε δεν εντασεται στα αει της χωρας?εγω εχω προσβαση μονο στα τει..και επισης μπορω απο ασπαιτε να κανω ηλ.εγκαταστασεις? Η μονο ως εκπαιδευτικος θα μπορω να ειμαι?για εκτος του εκπαιδευτικου θελω πρωτα εγκαταστασεις που ειναι και το "ονειρο" μου

Η ΑΣΠΑΙΤΕ όπως και τα ΤΕΙ είναι ΑΕΙ (Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα).Τα ΑΕΙ χωρίζονται σε αυτά της Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΤΕ) και τα Πανεπιστήμια (ΠΕ).Η ΑΣΠΑΙΤΕ ανήκει στην Τεχνολογική Εκπαίδευση όπως και τα ΤΕΙ.Καλή επιτυχία σε ό,τι και να επιλέξεις

Link to comment
Share on other sites

H ασπαιτε ειναι τει. Με 4 χρονια γινεσαι εκπαιδευτικος και με 5 αποκτας ισοτιμια με το τει ηλεκτρολογιας (ή οποιο αλλο επιλεξεις)

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια θα μπει και αυτο στο μηχανογραφικο μαζι με δυο τρεις σχολες που θελω να κοιταξω ακομη...υπαρχει κατι αλλο που θελετε να πειτε πανω στο θεμα αυτο?και του ηλεκτρολογικου τομεα..καποια συμβουλη...ειναι ευκολη η σχολη ηλκτρολογιας?δεν ειμαι καλος στα μαθηματικα οποτε ισως κανω φροντιστηριο αλλα ξερω τους τυπους εχω γνωσεις απο τα εργαστιρια και αλλες ατυπες των βιβλιων οι οποιες θα με βοηθησουν αρκετα τον πρωτο καιρο τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Αμα στρωσεις τον κωλο σου και διαβασεις τοτε ολες οι σχολες ειναι πανευκολες. Αμα ομως εισαι μονιμος κατοικος καφετεριων, μπουζουκιων και παρτυ, τοτε ολες οι σχολες ειναι πανδυσκολες. Απλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι....

Και επιπλέον, στη σχολή που επιλέγεις δεν το κάνεις από αγγαρεία ή άρπακόλα..Το κάνεις πάνω από όλα γιατί σου αρέσει και θες να μάθεις 5 πράγματα που θα σου χρησιμεύσουν αύριο. Οπότε το εύκολο ή το φυγόπονο όπως το επιζητούν πολλοί φοιτητές (και εγώ το είχα μην κάνω τον έξυπνο) δεν είναι καλό αργότερα....Θα με θυμηθείς...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.