Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξόφληση προστίμου τακτοποίησης αυθαιρέτου ή αναμονή νέου νόμου;


ikucic

Recommended Posts

Διαθέτω αυθαίρετη κατοικία χωρίς οικοδομική άδεια και σε μη οικοδομήσιμο (χτίστηκε το 1987) σε περιοχή της Αττικής (όχι αιγιαλό, όχι δασικό αλλά χωρίς δασικούς χάρτες).

Πριν 4 μήνες μπήκα στη ρύθμιση για την τακτοποίηση. Πλήρωσα το μηχανικό και το παράβολο (2.000€) και εκκρεμεί η έναρξη πληρωμής δόσεων ή η εφάπαξ πληρωμή (-20%). 31 Μάη η προθεσμία λήγει. Ήμουν αποφασισμένος να πληρώσω εφάπαξ να τελειώνω αλλά να σου τα περί αντισυνταγματικότητας. Ρώτησα το μηχανικό μου αλλά η απάντησή του ήταν ασαφής. Μήπως μπορεί να με συμβουλεύσει κάποιος τι να κάνω;

Να πληρώσω;

Να περιμένω το νέο νόμο;

Να πληρώσω μία δόση ή το 30% (δεν επείγομαι για κάποια μεταβίβαση);

Αν περιμένω το νέο νόμο θα δίνει τη δυνατότητα εφάπαξ εξόφλησης με έκπτωση 20%;

Υπάρχει περίπτωση με το νέο νόμο να μας ζητήσουν περισσότερα ή λιγότερα (το σπίτι είναι πλήρως αυθαίρετο);

 

Έχω πελαγώσει, η προθεσμία λήγει την Παρασκευή και το εφάπαξ ποσό δεν είναι καθόλου ευκαταφρόνητο (7.000€).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φήμες λένε πως η καλύτερη επιλογή, μιας και έχεις πληρώσει το παράβολο, είναι να εξοφλήσεις εφάπαξ και ο μηχανικός σου να πάει τη δήλωση σε οριστική υπαγωγή (κοινώς να την κλείσει - περαιώσει)

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.