Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Χαιρετώ το φόρουμ.
καινούργιος λοιπόν, με οδήγησε εδώ πιο έμπειρος συνάδελφος.

Απόφοιτος απο τμήμα Πολιτκών Έργων Υποδομής.
Έχω ολοκληρώσει στρατό και έχω δουλέψει και μια ~3ετία περίπου στην Ελλάδα. Τελευταίο χρόνο δεν δουλεύω.

Έκανα αιτήσεις για MSc και με δέχτηκαν σε Southampton, Newcastle και TUMünchen

και τα 3 είναι παραπλήσια προγράμματα, ~Environmental Engineering.

___________________

Μόναχο -> 2 χρόνια,
Αγγλόφωνο,
και ελάχιστα Δίδακτρα/εξάμηνο
φτηνή εστία
___________________
UK -> 1 χρόνος
-6,000 Λίρες
-καθημερινά εξοδα+νοίκι στο UK > Γερμανία

Το πρόγραμμα είναι ενδιαφέρον σε όλα τα ιδρύματα και δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο.
Ο στόχος είναι η εργασία εξωτερικό μετά την αποφοίτηση. Γερμανικά δεν γνωρίζω, θα πρέπει να τα μάθω σε πολυ καλό επίπεδο αν θέλω να εργαστώ Γερμανία.
Αν είναι να ψάχνω εργασία μετα την Γερμανία σε Αγγλόφωνες χώρες, θα ήταν καλύτερα να πάω απο την αρχή UK. Τι λέτε πάνω σε αυτό?

Οποιαδήποτε άποψη ή εμπειρία θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Edited by JafalcosEng
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ το φόρουμ.

καινούργιος λοιπόν, με οδήγησε εδώ πιο έμπειρος συνάδελφος.

Απόφοιτος απο τμήμα Πολιτκών Έργων Υποδομής.

Έχω ολοκληρώσει στρατό και έχω δουλέψει και μια ~3ετία περίπου στην Ελλάδα. Τελευταίο χρόνο δεν δουλεύω.

 

Έκανα αιτήσεις για MSc και με δέχτηκαν σε Southampton, Newcastle και TUMünchen

και τα 3 είναι παραπλήσια προγράμματα, ~Environmental Engineering.

___________________

Μόναχο -> 2 χρόνια,

Αγγλόφωνο,

και ελάχιστα Δίδακτρα/εξάμηνο

φτηνή εστία

___________________

UK -> 1 χρόνος

-6,000 Λίρες

-καθημερινά εξοδα+νοίκι στο UK > Γερμανία

 

Το πρόγραμμα είναι ενδιαφέρον σε όλα τα ιδρύματα και δεν μπορώ να ξεχωρίσω κάποιο.

Ο στόχος είναι η εργασία εξωτερικό μετά την αποφοίτηση. Γερμανικά δεν γνωρίζω, θα πρέπει να τα μάθω σε πολυ καλό επίπεδο αν θέλω να εργαστώ Γερμανία.

Αν είναι να ψάχνω εργασία μετα την Γερμανία σε Αγγλόφωνες χώρες, θα ήταν καλύτερα να πάω απο την αρχή UK. Τι λέτε πάνω σε αυτό?

Οποιαδήποτε άποψη ή εμπειρία θα ήταν ευπρόσδεκτη.

 

 

εφυγες γερμανια αδερφε...απλα περιμενε λιγο γιατι μαλλον θα ρθω και γω..

 

και θα κανουμε γερμανικα μαζι να μας βγει και πιο φθηνα...

 

περα απο την πλακα το TUMunchen ειναι πολυ καλο πολυτεχνειο, καλυτερο απο τα αλλα δυο..

 

και επισης σε 2 χρονια θα μαθεις γερμανικα σε καποιο απο τα πολλα σχολεια που εχει εκει..

 

νομιζω οτι εχει καλυτερη προοπτικη..

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει μαθήματα Γλώσσας 1 ή 2 φορές την βδομάδα, μέσα στο Πανεπιστήμιο

ότι καλύτερο..μη το σκέφτεσαι..εγώ είμαι 27 και το σκέφτομαι..κάποιες φορές σκέφτομαι ότι είμαι και μεγάλος για μτχ αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα δε γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Σπούδασα και στις δύο χώρες. Στη Αγγλία δε γίνεσαι επιστήμονας όπως γίνεσαι σε Ελλαδα και Γερμανία. Ετσι είναι η πολιτική της χώρας, δυστυχώς.

Στην Αγγλία σε θέλουν computer, χωρίς προσωπικότητα.

 

 

Προσωπικά, Γερμανία μόνο υπάρχει. Αν ήταν Imperial ίσως να το σκεφτόσουν κάπως.

 

 

 

 

YΓ: Έζησα στο Μόναχο. Πολύ καλή πόλη γενικά, περιβαλλοντική, δηλ. καθαρή. Mε 800 900 Ε/μήνα βγαίνεις (για νοίκι έως 500 Ε).

Edited by ergotelis
Link to comment
Share on other sites

Το επιστήμονας είναι κάπως υποκειμενικό δεν είμαι σίγουρος οτι καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς.

 

Δλδ στην Γερμανία σε θέλουν με προσωπικότητα και στην Αγγλία όχι.? στο Imperial ΘΑ έχεις προσωπικότητα και αλλου UK όχι? Εκτός αν το αναφέρεις μόνο για το reputation.
Στην εργασία σε όποια χώρα και να είσαι πάντα θέλουν σε μίνιμουμ χρόνο την μέγιστη παραγωγή.

 

Πάντως ακαδημαική καριέρα δεν με ενδιαφέρει και ίσως δεν θα μπορούσα να κάνω (έρευνα-καθηγητιλίκη κλπ) , το βλέπω ρεαλιστικά για τον εαυτό μου. Ο καθένας πρέπει να ξέρει την θέση του  :P Επίσης έχω ξεφύγει και σε ηλικία, ~27 χρονων . Συνήθισα στην δουλειά κατα κάποιο τρόπο.
Ακόμα, θεωρώ αυτην "έλξη" των Ελλήνων για τα καλά πανεπιστήμια στο εξωτερικό ουτοπική ως ένα σημείο. Επίσης μπορεί κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα να είναι πολύ καλύτερο σε κάποιο Uni με χαμηλότερο reputation.

Αλλα αυτό είναι προσωπική άποψη και ίσως για άλλο τόπικ.
_

..και όπως και στην Ελλάδα έτσι και στο εξωτερικό, η εμπειρία συχνά υπερνικάει τις σπουδές σε μια ενδεχόμενη θέση. Αυτά πολύ θεωρητικά όλα βέβαια αφου δεν έχω ζήσει παρα μόνο την Ελληνική πραγματικότητα.

απο την άλλη έχεις κάνει και στις 2 χώρες και παίρνω σοβαρά υπόψιν αυτά που γράφεις.

Edited by JafalcosEng
Link to comment
Share on other sites

1) Επιστήμονας όπως λένε και οι αμερικανοι να έχεις critical thinking, όχι ρομπότ. Αλλά, τσπ, ψιλά γράμματα. Αλλος δεν το σκέφτεται έτσι. Γιατί π.χ. σκανδιναβοί και γερμανικά έθνη δεν πληρώνεις (πολλά) για να σπουδάσεις  ενώ στην Αγγλία, Αμερική είναι επιχείρηση. Είναι κατά βάθος πως βλέπεις τη ζωή.

 

Η Aγγλία , ούτε πριν ούτε μετά που πήγα, με έπεισε για κάτι. Είναι η κουλτούρα του ότι αρπάξουμε: όλα έχουν την τιμή τους... Βέβαια τα αγγλικά είναι βολική γλώσσα προσαρμογής στη χώρα.

 

Γενικά, στην Αγγλία υπάρχει το Imperial και 1 2 ακόμα για μηχανικούς. Και στα άλλα αν βγεις, θα βρεις δουλειά. Οπότε είναι ανάλογα τον άνθρωπο. Τι ιεραρχίες βάζει.

 

2) Γερμανία ίσως να αντιμετωπίσεις εχθρότητα λόγω των γεγονότων των τελευταίων ετών. Δηλ. δεν προσλαμβάνουμε έλληνες κτλ... Η γλώσσα είναι λίγο αντιπαθητική... Εννοείτε πως για δουλειά θέλουν άριστη γνώση γερμανικών. Αλλα σε 2 χρ. μαθαίνονται...

 

 

 

ΥΓ: Πάντως, γενικά και 1000 άνθρωποι να λέγαν την άποψη τους, δεν παύει να είναι προσωπική. Απλώς ό,τι γράφτηκε πρέπει να μην παίρνετε πολύ σοβαρά υπόψη. Είναι μόνο τροφή για σκέψη.

Link to comment
Share on other sites

αν μιλουσες ηδη καποια βασικα γερμανικα θα σου ελεγα οτι δεν υπαρχει λογος καν  για συζητηση..

γενικα εξαρταται απτο αν εισαι ετοιμος να ζοριστεις προσωρινα για να μαθεις γερμανικα γρηγορα(δηλ παραπανω διαβασμα για την γλωσσα+ λιγο δυσκολοτερη προσαρμογη γιατι για ενα διαστημα στην ουσια θα εισαι σαν τουριστας)

- το tu-munich ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ πανεπιστημιο και οι σπουδες εκει σου ανοιγουν εκτος απτην γερμανικη αγορα και την αυστριακη και κατα ενα μερος την ελβετικη αγορα εργασιας

-τα διδακτρα αν θυμαμαι καλα ειναι 500ευρω το εξαμηνο σε συγκριση με τα χιλιαρικα του UK το μοναχο σαν πολη ειναι η ακριβοτερη της γερμανιας παρολαυτα πιστευω οτι το UK   ειναι πιο ακριβο , αν μπορεις να βρεις σε εστια στο μοναχο εισαι αρχοντας γιατι αλλιως τα ενοικια ξεφευγουν αρκετα , βεβαια uk εχεις και διδακτρα και τρελα ενοικια..

 

εγω προσωπικα θα σου ελεγα Μοναχο αλλα δεν ειμαι αντικειμενικος γιατι και γερμανικα μιλαω τελεια ,και γερμανια εχω μεινει παλαιοτερα και προσωπικα θα προτιμουσα να δουλευα γερμανια απο UK οποτε το μονο που εχω να προτεινω ειναι να σκεφτεις ποια χωρα σου αρεσει  για εργασια γιατι το πιο σημαντικο απολα ειναι να νοιωθεις καλα και να μπορεις να αφιερωθεις στο σκοπο σου χωρις να στεναχωριεσαι για λαθος αποφασεις κλπ οποια αποφαση κ να παρεις ναι μεν θα σου εξασφαλισει 1 με 2 χρονια  απιστευτου χωσιματος και αγχους αλλα πιστευω οι ευκαιριες που θα εχεις απο κει και περα και οι εμπειριες που θα αποκτησεις αξιζουν το τρεξιμο και αυτην τη γλυκια ταλαιπωρια

 

ps : δεν ξερω τι παιζει με την κατασταση για τους ελληνες στη γερμανια μετα κρισης αυτο καλυτερα καποιος που ειναι ηδη εκει να μας ενημερωσει μιας κ εγω το σκεφτομαι για μεταπτυχιακο εκει , επισης δεν ξερω τι παιζει με τις διασυνδεσεις των σχολων με διαφορες εταιριες , γενικα οι αγγλοι ειναι μανουλες σε αυτα κ στελνουν οργανωμενα αποφοιτους τους για εργασια αλλα δεν ξερω ακριβως τι και πως

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω τη γνωμη μου αν και μικρη βαρυτητα εχει μιας και δεν εχω τελειωσει ακομα τις σπουδες μου..Ψαχνοντας για μεταπτυχιακο σε διαφορες χωρες ,χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που εμαθα γαλλικα αντι γερμανικα ..Βλεπεις,μερικα κουρφαια γερμανικα πανεπιστημια προσφερουν προγραμματα στα αγγλικα αλλα το προβλημα ειναι πως θα συννενοουμε εξω απο το πανεπιστημιο..Αντιθετα οι Γαλλοι προσφερουν μονο σε γαλλικα(τα οποια τα εχω ξεχασει).Γενικα απο οτι εχω ακουσει και διαβασει κατα καιρους η Γερμανια παρεχει υψηλου επιπεδου εκπαιδευσης.Το καλυτερο ομως ειναι οτι μετα τις σπουδες σου θα βγεις για δουλεια στην ισχυροτερη αγορα της Ευρωπης.Αυτο απο μονο του λεει παρα πολλα..Και οπως ειπε και ενας φιλος πιο πανω,σου ανοιγονται πορτες για Ελβετια και Αυστρια...

 

 

 

 

@ergotelis:Φιλε μου εσυ βρισκεσαι Δανια???Πως ειναι οι σπουδες εκει???Αν θελεις απαντησε με pm για να μην βγουμε offtopic

Edited by Odysseas_7
Link to comment
Share on other sites

Το Γερμανικό ΑΕΙ έχει κάμποσα πλεονεκτήματα σε σχέση με το του Η.Β.

1. prestige.
Η Αγγλία έχει καταντήσει σαν τις βαλκανικές χώρες μετά την κατάρευση του Σοσιαλισμού. Μέχρι πριν κάμποσα χρόνια υπήρχαν 30,000+ ελληνάρες  φοιτητές μόνο στο Λονδίνο.

2. Κόστος. Το έχεις ανακάλυψει ήδη.

 

3. Ετη σπουδών. Πολύ βολικό, το 2 όπως και να το κάνουμε είναι καλύτερο απο το 1. Μπορεί να σου φανεί χρήσιμο μετά, καλύτερο άθροισμα στα έτη σπουδών.

 

4.Πιθανή ευκολότερη αναγώριση απο τα ΔΟΑΤΑΠ κλπ. (που μπορεί και να μην σε ενδιαφέρει.)

 

PS: σου έκαναν unconditional offer απο το Southampton? τι βαθμό πτυχίου είχες? Τι βαθμό ζήτησαν σε τεστ γλώσσας? Τι experience εγραψες οτι έχεις?

Πόσες (και απο ποιούς) συστατικές ζήτησαν?

 

____________________________________________

Edit_1: επιχείρημα υπέρ.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.