Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Το Γερμανικό ΑΕΙ έχει κάμποσα πλεονεκτήματα σε σχέση με το του Η.Β.

 

1. prestige.

Η Αγγλία έχει καταντήσει σαν τις βαλκανικές χώρες μετά την κατάρευση του Σοσιαλισμού. Μέχρι πριν κάμποσα χρόνια υπήρχαν 30,000+ ελληνάρες  φοιτητές μόνο στο Λονδίνο.

 

2. Κόστος. Το έχεις ανακάλυψει ήδη.

 

3. Ετη σπουδών. Πολύ βολικό, το 2 όπως και να το κάνουμε είναι καλύτερο απο το 1. Μπορεί να σου φανεί χρήσιμο μετά, καλύτερο άθροισμα στα έτη σπουδών.

 

4.Πιθανή ευκολότερη αναγώριση απο τα ΔΟΑΤΑΠ κλπ. (που μπορεί και να μην σε ενδιαφέρει.)

 

PS: σου έκαναν unconditional offer απο το Southampton? τι βαθμό πτυχίου είχες? Τι βαθμό ζήτησαν σε τεστ γλώσσας? Τι experience εγραψες οτι έχεις?

Πόσες (και απο ποιούς) συστατικές ζήτησαν?

 

____________________________________________

Edit_1: επιχείρημα υπέρ.

 

1. Eκτός το Imperial, Cambridge, Oxford.

 

2+3 Δεκτά. Επειδή είναι 1 χρόνος, αν παρατηρήσετε τα MSc είναι πολύ εξιδικευμένα σε έναν τομέα. Τσπ, κουβέντα να γίνεται...

 

4. Δεν ξέρω.

 

Mπορώ να σου πω για μένα, τι έγινε με τις αιτήσεις για MSc. Παρότι σε άλλο κλάδο, δε θα έχει μεγάλη διαφορά.

 

Το Newcastle παίρνει μόνο με CV. Moυ έκανε μεγάλη και άσχημη εντύπωση.

 

 

Σε όλα τα άλλα πανεπιστήμια, εκτός από τα 3 που αναφέρθηκαν, είναι πολύ δύσκολο να απορριφθείς. Δεν με απέρριψε κανένα.

Στην Αγγλία αναγνωρίζουν  μόνο IELTS, TOEFL και Proficiency Cambridge. Ζητάν όλοι 2 συστατικές, αλλά μάλλον δε μου ζητήσαν όλοι συστατικές πριν το unconditional offer. Γιατί αμα δουν οτι χρονίζεις, λένε ας τον δεχτούμε μην τον πάρει άλλος. Είναι επιχείρηση.

 

Συμβουλή: Μην κάνετε πάνω από 5 αιτήσεις. Γιατί δε θα χρειαστεί.

Edited by ergotelis
Link to comment
Share on other sites

PS: σου έκαναν unconditional offer απο το Southampton? τι βαθμό πτυχίου είχες? Τι βαθμό ζήτησαν σε τεστ γλώσσας? Τι experience εγραψες οτι έχεις?

Πόσες (και απο ποιούς) συστατικές ζήτησαν?

 

7.29 βαθμό πτυχίου.

Αλλά είχα 9 στην Περιβαλλοντική Τεχνική και επίσης καλούς βαθμούς σε όλα τα Μαθηματικά και Φυσικές.

Γλώσσα IELTS Overall 6.5 και κανένα κάτω απο 5.5 ζητάνε. Στα οποία είχα L7.0 R7.0 W6.0 και S6.5

 

Θεωρώ όμως οτι με δέχτηκαν λόγω εμπειρίας και καλής συστατικής. (x2)

Είχα πολύ καλή συστατική από δουλειά, - δημόσια έργα είχαμε μόνο στο γραφείο (έργα υποδομών κυρίως και κάποιες πλατείες-πάρκα). 

και άλλη μία από τον καθηγητή Περιβαλλοντικής της σχολής. Στην οποία δεν ξέρω τι έχει γράψει ο καθηγητής.

Άλλο ένα + ήταν ότι έκανα αίτηση Ιανουάριο 2013 το οποίο θεωρείται νωρίς, μου απάντησαν γρήγορα μέσα σε 3 μέρες.

 

Το Newcastle παίρνει μόνο με CV. Moυ έκανε μεγάλη και άσχημη εντύπωση.

Αυτό δε νομίζω ότι ισχύει, πως μπορεί να γνωρίζει κάποιος πως αποφασίζει το συμβούλιο που είναι υπεύθυνο για να αποφασίσει? 

για να κάνεις αίτηση, ζητάει να κάνεις upload:

-Πτυχίο -Αναλυτική -Diploma supplement -CV -Motivation Letter -IELTS

 

Για τις συστατικές δίνεις email και επικοινωνεί το Newcastle μετά.

( Τα ίδια έκανε και ένας συνάδελφος μου σε άλλο πρόγραμμα του ίδιου πανεπιστημίου ..και από του οποίου το PC γράφω-άχρηστη πληροφορία του πόστ  :mrgreen: ) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τελειώνω μηχανολόγος μηχανικός και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό με προοπτική να εργαστώ εκτός Ελλάδος. Διάβασα τις απόψεις όλων σας και την προτίμηση σας στα γερμανικά πανεπιστήμια. 

Βέβαια λόγω γλώσσας (για τους περισσότερους) το UK φαντάζει πιο λογικό αλλά λιγότερο προσιτό οικονομικά.  

Δεν είμαι σίγουρος, ας με διαφωτίσει κάποιος αλλά προσφέρουν μία λύση με άτοκο δάνειο για 5 χρόνια το οποίο ξεπληρώνεις εφόσον βρεις δουλειά.

   Παρόλα αυτά εκεί που θέλω να εστιάσω είναι στην ποιότητα σπουδών καθώς ακούγοντας κάποιους γνωστούς (μηχανολόγοι όλοι) που έχουν σπουδάσει στο UK έχουν να πουν πολύ καλά λόγια (άμα δε παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει βέβαια) καθώς αρκετά που προσφέρουν αντίστοιχα μεταπτυχιακά του κλάδου είναι πολύ καλά εξοπλισμένα και το διδακτικό προσωπικό επίσης άριστο.

   Όσων αφορά την αγορά εργασίας δε συνάντησαν ιδιαίτερες δυσκολίες με την έννοια ότι εντός 6 μηνών βρήκαν εργασία με ικανοποιητικές αποδοχές αν και πιστεύω ότι ίσως αυτό να ήταν και λίγο τυχαίο.

   Ακόμη, όλοι μα όλοι μου τόνισαν τον φόρτο εργασίας που είχαν κατά τη διάρκεια του ενός έτους μεταπτυχιακού όπου ζορίστηκαν υπερβολικά πάρα πολύ λέγοντας μου χαρακτηριστικά ότι έφτυσαν αίμα μέχρι να τελειώσουν. Εφόσον μου το έχουν πει τόσοι πολλοί έτσι θα είναι και φυσικά όποιος το έχει δοκιμάσει ας μας δώσει λεπτομέρειες.

   Τέλος, πανεπιστήμια όπου προσφέρουν μεταπτυχιακά για μηχανικούς ξεχώρισα αυτό του Cranfield, του Heriott Watt, του Aberdeen, του Leeds, του Loughborough βάση και του μεταπτυχιακού που με ενδιαφέρει και φυσικά υπάρχουν και άλλα.

   Όσο για το ότι είναι πολύ εξειδικευμένα τα μεταπτυχιακά τους ίσως είναι και καλό διότι εμείς εδώ από ότι κατάλαβα στα 5 χρόνια σπουδών αποκτούμε ένα ευρύ φάσμα γνώσεων.

   Τα πανεπιστήμια της Γερμανίας δεν τα ξέρω καθόλου και θα ήθελα να μου προτείνεται πανεπιστημιακά ιδρύματα καθώς δεν ξέρω γερμανικά και δυσκολεύομαι να ψάξω. 

Link to comment
Share on other sites

 

7.29 βαθμό πτυχίου.

Αλλά είχα 9 στην Περιβαλλοντική Τεχνική και επίσης καλούς βαθμούς σε όλα τα Μαθηματικά και Φυσικές.

Γλώσσα IELTS Overall 6.5 και κανένα κάτω απο 5.5 ζητάνε. Στα οποία είχα L7.0 R7.0 W6.0 και S6.5

 

Θεωρώ όμως οτι με δέχτηκαν λόγω εμπειρίας και καλής συστατικής. (x2)

Είχα πολύ καλή συστατική από δουλειά, - δημόσια έργα είχαμε μόνο στο γραφείο (έργα υποδομών κυρίως και κάποιες πλατείες-πάρκα). 

και άλλη μία από τον καθηγητή Περιβαλλοντικής της σχολής. Στην οποία δεν ξέρω τι έχει γράψει ο καθηγητής.

Άλλο ένα + ήταν ότι έκανα αίτηση Ιανουάριο 2013 το οποίο θεωρείται νωρίς, μου απάντησαν γρήγορα μέσα σε 3 μέρες.

 

Αυτό δε νομίζω ότι ισχύει, πως μπορεί να γνωρίζει κάποιος πως αποφασίζει το συμβούλιο που είναι υπεύθυνο για να αποφασίσει? 

για να κάνεις αίτηση, ζητάει να κάνεις upload:

-Πτυχίο -Αναλυτική -Diploma supplement -CV -Motivation Letter -IELTS

 

Για τις συστατικές δίνεις email και επικοινωνεί το Newcastle μετά.

( Τα ίδια έκανε και ένας συνάδελφος μου σε άλλο πρόγραμμα του ίδιου πανεπιστημίου ..και από του οποίου το PC γράφω-άχρηστη πληροφορία του πόστ  :mrgreen: ) 

 

 

Σε μένα το Newcastle χωρίς συστατικές με δέχτηκε. Τώρα μπορεί να φταίει το τμήμα...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε νομίζω ότι ισχύει, πως μπορεί να γνωρίζει κάποιος πως αποφασίζει το συμβούλιο που είναι υπεύθυνο για να αποφασίσει? 
Μπορεί και ναι μπορεί και όχι.

Γενικά μιλώντας ο κανόνας για είσοδο στα διάφορα MSc είναι 2.1 (upper second). Αυτοί είναι που θα γίνουν πρώτοι δεκτοι. Αν είσαι και απο χώρα εκτός E.U. (οπότε πληρώνεις το overseas rate) έχεις και πιο πολλές πιθανότητες να γίνεις δεκτός...

Αν δούν οτι δεν συμπληρώνουν τα 15-20 άτομα τότε αρχίζουν οι εκπτώσεις... έχει τύχει στο ίδιο course να είναι αστέρια και άσχετοι μαζί. Μπορεί να συμβαίνει ακόμα.

 

Και πάλι γενικά μιλώντας σε Postgraduate courses και μάλιστα αυτά με funding απο research grants δεν μπαίνεις εύκολα. Πέρα απο Oxbridge υπάρχουν αρκετά ιδρύματα που θα άξιζε να δείς (πχ UCL, Bristol, Manc, Bath, Sheff, etc.) μπορεί και να μην έχουν όλα το ίδιο reputation στον τομέα που ενδιαφέρεσαι.

 

Το TU München είχε (και θάχει ακόμα) εκπληκτικά και εξειδικευμένα MSc σε κλάδους του Electronic Eng. Αυτή είναι? (ήταν?) και η έννοια του MSc ασχέτα αν εμείς στην ελλάδα το μετράμε μόνον σαν επιπλέον έτη σπουδών για αναγνώριση και αντιστοιχία.

 

Συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, όπου και ότι διαλέξεις.

 

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Σε μένα το Newcastle χωρίς συστατικές με δέχτηκε. Τώρα μπορεί να φταίει το τμήμα...

OK,

παρεξήγηση, όταν έγραψες "Newcastle παίρνει μόνο με CV" στην προηγούμενη σελίδα ,

θεώρησα ότι εννοείς χωρίς να δείξεις πτυχία-βαθμούς-αγγλικά κλπ πρακτικά εννοούσες όλα τα υπόλοιπα χωρίς συστατικές.

 

Αυτό που αναφέρεις μάλλον ισχύει εν μέρει,

Στην δική μου περίπτωση 1 βδομάδα περίπου μετά το uncoditional offer μου είπε καθηγητής και εργοδότης πως πήραν mail από το Uni για τις συστατικές.

Τώρα για ποιόν λόγο έχουν αυτήν την πολιτική και ζητάν μετά το offer δεν γνωρίζω.

 

Επίσης ας παραμείνουμε στο τόπικ "Γερμανια vs UK",  Εμπειρίες-Θετικά-Αρνητικά κλπ

ωστόσο @εργοτέλη πές μας και για Δανία εδω πέρα.

 

Πολλοί θα βρούν χρήσιμες τις πληροφορίες.

Edited by JafalcosEng
Link to comment
Share on other sites

στη Δανία είμαι 1 μήνα για PhD. Από αυτά που καταλαβαίνω είναι ότι είναι πολύ καλά. Εχει πολλους έλληνες φοιτητές εδώ στο DTU. Oι σπουδές είναι δωρεάν. Απλώς η ζωή είναι πιο ακριβή από Γερμανία και συγκρίσιμη με το Λονδίνο...
Στη Δανία όπως μου είπαν το χειμώνα έχει 5 ώρες μέρα και είναι πρόβλημα για τους έλληνες που μένουν εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικά έχω Β1 από Goethe.

 

Ηλικιακα ειμαι 34. Στην Γερμανια Εαν ξεκινησω μεταπτυχιακο θα το τελειωσω στα 36. Παραλληλα με το μαστερ μπορεις να εργαστεις σε καποιο τεχνικο γραφειο part time με την αντιστοιχη αμοιβη βεβαια;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα rankings των πανεπιστημίων, καλύτερη σύγκριση γίνεται μέσω των βαθμολογιών που υπάρχουν στο διαδίκτυο, top 1000 , ανά αντικείμενο σπουδών κτλ.  Τώρα για σύγκριση των εξόδων μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας, ( Μονάχου ιδιαίτερα) νομίζω πως η επιλογή της Αγγλίας είναι οικονομικότερη, αφού σε 12 μήνες για στέγαση χρειάζονται περίπου 500€ Χ 12 συν τα δίδακτρα 6000€  έχουμε 12000€, ενώ για το  Μόναχο ( αρκετά ακριβή πόλη) για στέγαση χρειάζονται 500€ Χ 24 συν τα δίδακτρα 2000€ = 14000€. Αν υπολογίσουμε και τα έξοδα διαβίωσης και τυχόν εισιτήρια από/προς Ελλάδα σίγουρα οι 12 μήνες είναι πάντα φτηνότεροι από τους 24.  Σκέψου πως με αρκετά καλές πιθανότητες στον δεύτερο χρόνο στην Αγγλία θα είσαι εργαζόμενος ενώ στη Γερμανία θα πληρώνεις για τις σπουδές σου ακόμη.

Edited by predator_c
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα rankings των πανεπιστημίων, καλύτερη σύγκριση γίνεται μέσω των βαθμολογιών που υπάρχουν στο διαδίκτυο, top 1000 , ανά αντικείμενο σπουδών κτλ.  Τώρα για σύγκριση των εξόδων μεταξύ Αγγλίας και Γερμανίας, ( Μονάχου ιδιαίτερα) νομίζω πως η επιλογή της Αγγλίας είναι οικονομικότερη, αφού σε 12 μήνες για στέγαση χρειάζονται περίπου 500€ Χ 12 συν τα δίδακτρα 6000€  έχουμε 12000€, ενώ για το  Μόναχο ( αρκετά ακριβή πόλη) για στέγαση χρειάζονται 500€ Χ 24 συν τα δίδακτρα 2000€ = 14000€. Αν υπολογίσουμε και τα έξοδα διαβίωσης και τυχόν εισιτήρια από/προς Ελλάδα σίγουρα οι 12 μήνες είναι πάντα φτηνότεροι από τους 24.  Σκέψου πως με αρκετά καλές πιθανότητες στον δεύτερο χρόνο στην Αγγλία θα είσαι εργαζόμενος ενώ στη Γερμανία θα πληρώνεις για τις σπουδές σου ακόμη.

Σωστά όλα αυτά που λες...Όμως θεωρώ ότι η Γερμανία μακροπρόθεσμα είναι καλύτερη και πιο σίγουρη(?) επιλογή.Όπως και να χει καλή τύχη στον topic starter  :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.