Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Nα κάνω μια αφελή ερώτηση...αν θέλω να δώσω βεβαίωση Β.Κ.Χ. για ενα ΚΥΑ και οι διαστάσεις είναι οι προβλεπόμενες και ο χώρος σύμφωνα με την ο.α. είναι όντως κατάστημα, δλδ είναι νομίμως υφίσταμενος χώρος, πρέπει να το περάσω μέσα από το σύστημα του 4178 ή μπορώ να δώσω μια δική μου χειρόγραφη βεβαίωση?


 

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω μια αφελή ερώτηση...αν θέλω να δώσω βεβαίωση Β.Κ.Χ. για ενα ΚΥΑ και οι διαστάσεις είναι οι προβλεπόμενες και ο χώρος σύμφωνα με την ο.α. είναι όντως κατάστημα, δλδ είναι νομίμως υφίσταμενος χώρος, πρέπει να το περάσω μέσα από το σύστημα του 4178 ή μπορώ να δώσω μια δική μου χειρόγραφη βεβαίωση?

 

 

 

1. η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης δεν έχει καμία σχέση με το σύστημα του 4178.

το χαρτί που βγάζει το σύστημα είναι μόνο για τις πολύ ειδικές περιπτώσεις που η βεβαίωση εκδίδεται από την πολεοδομία,

και στην πραγματικότητα είναι ξεχασμένη από την προ 4178 εποχή που όλες οι ΒΚΧ εκδίδονταν από την πολεοδομία.

 

2. Αν το ακίνητο είναι "κατάστημα" κατά την Ο.Α. του, τότε δεν είναι νομίμως υφιστάμενο ως ΚΥΕ, 

εκτός αν ο όρος "κατάστημα" εφαρμόζεται σύμφωνα με παλαιότερες διατάξεις, προ δηλαδή του διαχωρισμού των χρήσεων,

ή η αλλαγή χρήσης έγινε προ 85, ή έχει ρυθμιστεί με άδεια ή δήλωση 4178.

Επιπλέον, θα πρέπει και η κάτοψη του νομιμοποιητικού (άδεια ή ως άνω) να συμφωνεί με την υφιστάμενη,

ως προς την πυροπροστασία και τα δίκτυα.

 

3. αν δεν ασχολείστε συστηματικά με καταστήματα, προσπαθείστε να είστε πολύ προσεκτικοί με τις ΒΚΧ,

και απευθυνθείτε σε κάποιον παλαιότερο συνάδελφο που ασχολείται, τουλάχιστον για αρχή. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Διάβασα το νήμα από την αρχή γιατί έχω μία υποψήφια δική μου περίπτωση (που μάλλον θα πάει και αυτή άκλαυτη αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) και μου δημιουργήθηκαν δύο απορίες για όποιον τυχαίνει να γνωρίζει:

 

Αν λοιπόν μου ζητάει ΒΚΧ ένα μαγαζί με ύψος 2,55 μ., μπορώ εγώ να γράφω "πληροί τις προδιαγραφές χώρου κύριας χρήσης"; Ξέρει κανείς την απάντηση? Ισχύει το 2.65 του ΝΟΚ ή μπορούμε να πάμε κατ' επιλογήν με τα δεδομένα του χρόνου κατασκευής, δηλαδή το 2.40?

 

Εξ όσων γνωρίζω, δικαίωμα ΒΚΧ έχουν αρχιτέκτονες και πολιτικοί. Αυτό ισχύει? Οι τοπογράφοι μένουν απ'  έξω?
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημα το ύψος 2.65 ισχύει για νέα κτίρια με ΝΟΚ. Για τα παλιότερα ανάλογα τον κανονισμό που ίσχυε. Π.χ με ΓΟΚ 85 2.40 μ για χώρο κύριας χρήσης.

 

άρθρο 2 ΝΟΚ παρ. 95:95.

Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι σε κτίρια κατοικίας τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης, οι κουζίνες, τα γραφεία. Οι χώροι κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια που κατασκευάζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 2,65 μ. 

Η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης αναφέρει ότι ο χώρος που προορίζεται π.χ για κατάστημα είναι νόμιμος και πληροί της προϋποθέσεις (ύψος, φωτισμός, αερισμός) χώρου κύριας χρήσης

 

Για το δεύτερο ερώτημα ας απαντήσει κάποιος συνάδελφος που το γνωρίζει.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο ερώτημα το ύψος 2.65 ισχύει για νέα κτίρια με ΝΟΚ. Για τα παλιότερα ανάλογα τον κανονισμό που ίσχυε. Π.χ με ΓΟΚ 85 2.40 μ για χώρο κύριας χρήσης.

 

άρθρο 2 ΝΟΚ παρ. 95:95.

Χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων είναι όσοι προορίζονται για την εξυπηρέτηση της βασικής χρήσης του κτιρίου και την παραμονή των χρηστών του σε αυτούς, όπως είναι σε κτίρια κατοικίας τα υπνοδωμάτια, οι χώροι διημέρευσης, οι κουζίνες, τα γραφεία. Οι χώροι κύριας χρήσης έχουν για τα κτίρια που κατασκευάζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος ελεύθερο ύψος τουλάχιστον 2,65 μ. 

Η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης αναφέρει ότι ο χώρος που προορίζεται π.χ για κατάστημα είναι νόμιμος και πληροί της προϋποθέσεις (ύψος, φωτισμός, αερισμός) χώρου κύριας χρήσης

 

Για το δεύτερο ερώτημα ας απαντήσει κάποιος συνάδελφος που το γνωρίζει.

το πρώτο λύθηκε εμμέσως από το υγειονομικό που μας "επιτρέπει" να γράφουμε "... του χρόνου κατασκευής του..."

όπως και το αντίστοιχο της πυροσβεστικής.

 

το δεύτερο δεν το έχω βρει προς το παρόν πουθενά επίσημα, αλλά ξέρω ότι κάποιοι δήμοι που την ψάχνουν και δεν είναι κουτουρού,

δέχονται μόνο πολιτικό και αρχιτέκτονα.  

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρας σας,

 

διάβασα όλη τη συνομιλία εδώ και μίλησα και με την αρμόδια Υπηρεσία Δόμησης σχετικά με τη βεβαίωση κύριας χρήσης. Πρόκειται για ανανέωση άδειας φροντιστηρίου σε έναν όροφο ενός κτιρίου στο οποίο δεν υπάρχει όμως επικρατούσα χρήση. Φαντάζομαι πως η βεβαίωση θα αφορά μόνο τον όροφο στον οποίο ανήκει το φροντιστήριο.Η υπηρεσία δόμησης μου είπε πως πλέον δεν εκδίδει τέτοιες βεβαιώσεις. Ο νόμος 4178 όμως απαιτεί η υπηρεσία δόμησης να βεβαιώνει πως η χρήση είναι επιτρεπτή. Παρ' όλ' αυτά η υπηρεσία στην οποία θα υποβάλλω εγώ τη βεβαίωση μαζί με άλλα έγγραφα, με διαβεβαίωσε πως δεν απαιτείται η βεβαίωση της Υπηρεσίας Δόμησης ότι η χρήση είναι επιτρεπτή καθότι το κτίριο είναι υφιστάμενο πριν το 1955.Είμαι μηχανικός και θέλω να γράψω μια τέτοια βεβαίωση. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δείγμα αυτής της βεβαίωσης στο ίντερνετ ώστε να έχω μια ιδέα του περιεχομένου της.

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Scarpa
Link to comment
Share on other sites

πάνω στο σχέδιο  κάτοψης

γράψε αυτό

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ
    O υπογεγραμμένος μηχανικός βεβαιώνω
ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις χώρου
κύριας χρήσης σύμφωνα με τον Οικοδομικό
και τον Κτιριοδομικό Κανονισμό,του Κανονισμού
 Πυροπροστασίας καθώς και των εκάστοτε 
ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων για την
 αιτούμενη χρήση και περιγράφονται αναλυτικά 
στα νομιμοποιητικά στοιχεία αυτού ήτοι την υπ’ αριθμ
 40/19.. Ο.Α και την υπ’ αριθμ 2624.../14 δήλωση 
Ν 4178/13.-
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.