Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 'ΚΑΝΑ'. Έχω κάνει ήδη αίτηση για υπόδειξη μέτρων πυροπροστασίας και περιμένω την απάντηση της Πυροσβεστικής επομένως προς το παρόν δε μπορώ να γράψω πως ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις του Κανονισμού πυροπροστασίας. Μήπως είναι εύκολο να μου διευκρινήσεις τί σημαίνουν τα ''40/19'' και ''2624.../14''?

 

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

είναι αντίστοιχα ο αριθμός οικ άδειας (Ο.Α) και ο αριθμός της δήλωσης στο Ν 4178 λόγω αυθαιρεσιών 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση 'ΚΑΝΑ'. Έχω κάνει ήδη αίτηση για υπόδειξη μέτρων πυροπροστασίας και περιμένω την απάντηση της Πυροσβεστικής επομένως προς το παρόν δε μπορώ να γράψω πως ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις του Κανονισμού πυροπροστασίας. Μήπως είναι εύκολο να μου διευκρινήσεις τί σημαίνουν τα ''40/19'' και ''2624.../14''?

 

 

Ευχαριστώ και πάλι

τα νούμερα που σου γράφει είναι ενδεικτικά / τυχαία

 

στο ακίνητο δεν μπορεί να μην υπάρχει επικρατούσα χρήση.

είναι αυτή της άδειας, εκτός αν έχει αλλάξει με άλλη άδεια ή ρύθμιση 4178.

Αν και η χρήση είναι προ 55 μαζί με το κτίριο, τότε είσαι στη μόνη περίπτωση που την ΒΚΧ την δίνει η πολεοδομία ακόμα νομίζω.

Δεν μου έχει τύχει καμία, αλλά κάτι τέτοιο έχω δει.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση τη δίνεις μόνος σου, αρκεί να υπάρχει άδεια ή ρύθμιση με αυτή τη χρήση,

και να πληρούνται στην πραγματικότητα και οι προϋποθέσεις.

Ειδικά για φροντιστήριο σε όροφο, πέραν όλων των άλλων απαιτείται και έλεγχος στατικής επάρκειας.

Είναι σίγουρο ότι αυτό το κτίριο προ 55 έχει στατική μελέτη με κινητά φορτία μεγαλύτερα από τον μέγιστο πληθυσμό φροντιστηρίου;

Αυτό που λέει ο 4178 για τη χρήση, είναι ότι πρέπει να πάρεις από την πολεοδομία ένα χαρτί για τις χρήσεις,

όχι μόνο για την περιοχή ή το Ο.Τ., αλλά για το συγκεκριμένο κτίριο που εξετάζεις.

Θεωρητικά δηλαδή πρέπει να προσκομίσεις όλα τα νομιμοποιητικά μαζί με κανονισμό ή / και σύσταση, 

και η πολεοδομία να πει ότι δεν απαγορεύεται αυτή η χρήση στο κτίριο.

Αλλά όπως είπες ο κάθε φορέας που δίνει άδειες κάνει ότι θέλει, οπότε οι περισσότεροι δεν ζητάνε αυτό το χαρτί, άλλοι ζητάνε απλές χρήσεις γης και άλλοι τίποτα.

Όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα, και το κείμενο της ΒΚΧ είναι το τελευταίο.

Για περισσότερες λεπτομέρειες και νομοθεσία check out το νήμα αδειοδότησης ΚΥΕ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Δεν γνωρίζω αν μπορείτε να με  βοηθήσετε, αλλά έχω το εξής ερώτημα:

Υπάρχει κτίριο για το οποίο έχει εκδοθεί Ο.Α. και υφίστατε νόμιμα Εμπορική Αποθήκη.

Σ' αυτή την αποθήκη λειτουργεί εδώ και κάποια χρόνια Σχολή Χορού (δεν είναι Υγειονομικού Ενδιαφέροντος δραστηριότητα).

Ο Ιδιοκτήτης μου ζήτησε να εκδώσω Βεβαίωση Χώρου Κύριας Χρήσης.

Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω είναι τα παράκατω ή μου διαφεύγει κάτι?????

 

1. Υπαγωγή στον 4178 για Αλλαγή Χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ.

2. Ενημέρωση από Πολεοδομία, αν στο συγκεκριμένο σημείο επιτρέπεται τέτοια χρήση.

3. Εκδοση από εμένα της σχετικής Βεβαίωσης Χώρου Κύριας Χρήσης

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

σωστά!!

Αλλά πρώτα αντέστρεψε τις διαδικασίες σου υπ αριθμ 1 και 2

και αν όλα είναι καλά

 

τότε  στη βεβαίωση Κ.Χ να αναφέρεις πέραν της οικ αδείας και τον αριθ δήλωσης Ν 4178

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.

Δεν γνωρίζω αν μπορείτε να με  βοηθήσετε, αλλά έχω το εξής ερώτημα:

Υπάρχει κτίριο για το οποίο έχει εκδοθεί Ο.Α. και υφίστατε νόμιμα Εμπορική Αποθήκη.

Σ' αυτή την αποθήκη λειτουργεί εδώ και κάποια χρόνια Σχολή Χορού (δεν είναι Υγειονομικού Ενδιαφέροντος δραστηριότητα).

Ο Ιδιοκτήτης μου ζήτησε να εκδώσω Βεβαίωση Χώρου Κύριας Χρήσης.

Τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω είναι τα παράκατω ή μου διαφεύγει κάτι?????

 

1. Υπαγωγή στον 4178 για Αλλαγή Χρήσης από ΒΧ σε ΚΧ.

2. Ενημέρωση από Πολεοδομία, αν στο συγκεκριμένο σημείο επιτρέπεται τέτοια χρήση.

3. Εκδοση από εμένα της σχετικής Βεβαίωσης Χώρου Κύριας Χρήσης

 

Σας ευχαριστώ.

ΔΕΝ υφίσταται νόμιμα αφού δεν έχει την χρήση της άδειας.

μήπως εννοείς ότι το περίγραμμα είναι ίδιο με της αδείας;

 

1. η αλλαγή δεν είναι από ΒΧ σε ΚΧ, γιατί η εμπορική αποθήκη είναι ΚΧ. Θα δεις ότι έχει μετρήσει στον συντελεστή

2. Αν επιτρέπεται η χρήση, πάρε και μια βεβαίωση για καλό - κακό.

Αν δεν επιτρέπεται η χρήση τώρα αλλά επιτρέπονταν όταν έγινε η αλλαγή, και έχεις και κάποιο αποδεικτικό για το χρόνο της αλλαγής,

τότε εσύ μπορείς να κάνεις δήλωση, και να δώσεις και ΒΚΧ.

Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι μπορεί τώρα να πάρει νέα άδεια λειτουργίας η σχολή χορού αν δεν έχει ήδη.

Θα πρέπει να μιλήσεις με την υπηρεσία που δίνει την άδεια (όποια από τις δύο εμπλέκεται, ανάλογα με το είδος της άδειας)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ υφίσταται νόμιμα αφού δεν έχει την χρήση της άδειας.

μήπως εννοείς ότι το περίγραμμα είναι ίδιο με της αδείας;

 

1. η αλλαγή δεν είναι από ΒΧ σε ΚΧ, γιατί η εμπορική αποθήκη είναι ΚΧ. Θα δεις ότι έχει μετρήσει στον συντελεστή

2. Αν επιτρέπεται η χρήση, πάρε και μια βεβαίωση για καλό - κακό.

Αν δεν επιτρέπεται η χρήση τώρα αλλά επιτρέπονταν όταν έγινε η αλλαγή, και έχεις και κάποιο αποδεικτικό για το χρόνο της αλλαγής,

τότε εσύ μπορείς να κάνεις δήλωση, και να δώσεις και ΒΚΧ.

Αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι μπορεί τώρα να πάρει νέα άδεια λειτουργίας η σχολή χορού αν δεν έχει ήδη.

Θα πρέπει να μιλήσεις με την υπηρεσία που δίνει την άδεια (όποια από τις δύο εμπλέκεται, ανάλογα με το είδος της άδειας)

 

Ναι apier εννοώ ότι υφίσταται νόμιμα ώς κτίριο και όχι ως χρήση!

Στην παρατήρηση 1, αν είναι έτσι (που είναι έτσι), τότε έχουμε αλλαγή χρήσης από ΚΧ σε ΚΧ, οπότε πάει με αναλυτικό! (η κάνω λάθος?)

και στην παρατήρηση 2 η βεβαίωση που γράφεις, λαμβάνεται από την αρμόδια Πολεοδομία (ή κανω λάθος?)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάτι δεν κατάλαβα που έχω καιρό να ασχοληθώ με αυθαίρετα, αλλά με αναλυτικό στον Ν.4178 πάνε μόνο οι κατασκευές της κατηγορίας 13. Εδώ θα πας κανονικά, μόνο που δεν θα έχεις τη μείωση κατά 50% του προστίμου που έχουν τα υπόγεια. Η βεβαίωση χρήσης γης, που σου πρότεινε ο apier να πάρεις για παν ενδεχόμενο, λαμβάνεται από την πολεοδομία.

 

ΕΡΩΤΗΣΗ:

Η σχολή χορού είναι από τις χρήσεις εκείνες που έχουν τα δικά τους απαιτούμενα, επιπλέον του ΓΟΚ/ ΝΟΚ, π.χ. απαιτεί ελάχιστο καθαρό ύψος 2,80μ, από το Π.Δ. 457/1983, έτσι δεν είναι;

Πρέπει ο χώρος να πληροί όλες αυτές τις προϋποθέσεις; π.χ. αν έχεις ύψος 2,60 τι κάνεις; Δίνεις Β.Κ.Χ.; Σε καλύπτει η ένταξη στον Ν.4178;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

 

Ίσως κάτι δεν κατάλαβα που έχω καιρό να ασχοληθώ με αυθαίρετα, αλλά με αναλυτικό στον Ν.4178 πάνε μόνο οι κατασκευές της κατηγορίας 13. Εδώ θα πας κανονικά, μόνο που δεν θα έχεις τη μείωση κατά 50% του προστίμου που έχουν τα υπόγεια. Η βεβαίωση χρήσης γης, που σου πρότεινε ο apier να πάρεις για παν ενδεχόμενο, λαμβάνεται από την πολεοδομία.
 
ΕΡΩΤΗΣΗ:
Η σχολή χωρού είναι από τις χρήσεις εκείνες που έχουν τα δικά τους απαιτούμενα, επιπλέον του ΓΟΚ/ ΝΟΚ, π.χ. απαιτεί ελάχιστο καθαρό ύψος 2,80μ, από το Π.Δ. 457/1983, έτσι δεν είναι;
Πρέπει ο χώρος να πληροί όλες αυτές τις προϋποθέσεις; Π.χ. αν έχεις ύψος 2,60 τι κάνεις; Δίνεις Β.Κ.Χ.; Σε καλύπτει η ένταξη στον Ν.4178;

 

αυτό που λες ίσχυε στον 4014. Ο 4178 έχεις διαφορές. Η αλλαγή χρήσης ΚΧ > ΚΧ υπολογίζεται με αναλυτικό (αν δεν προκύπτει έμμεση υπέρβαση από διαφορετικούς όρους δόμησης)

 

η σχολή χορού έχει δύο δυνατότητες αδειοδότησης. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες ΦΕΚ κλπ, αλλά κοίτα μήπως σε βολεύει η άλλη διαδικασία (από άποψη προδιαγραφών)

Η ρύθμιση 4178 καλύπτει το "μισό" της ΒΚΧ ας πούμε, γιατί όπως και στα ιατρεία (και άλλες ειδικές χρήσεις)

στη συνέχεια πρέπει να βεβαιώσεις ότι πληροί τις προδιαγραφές του εφαρμοζόμενου ΦΕΚ, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις αν δεν ισχύει, ανεξαρτήτως ρύθμισης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συμφωνωντας  με τον apier

αυτοι ειναι οι οροι που πρεπει να εχεις για τις σχολες χορου

 

ΠΔ 457/1983 αρθρο 6

 

Αρθρο 6
1. Τα κτίρια για την στέγαση των Ερασιτεχνικών Σχολών Χορού πρέπει
να έχουν τις εξης προϋποθέσεις:

α) αίθουσα διδασκαλίας με:

(1) ελάχιστο εμβαδόν 45 μ2
[2) ελάχιστο ύψος 2,80 μ.
(3) δάπεδο ξύλινο σε δοκίδες
(4) χώρο ελεύθερο από κολώνες και με μπάρες μόνιμα τοποθετημένες
στους τοίχους της. Οι πόρτες της ανοίγουν προς τα έξω χωρίς τζάμια.
(5) η αίθουσα μπορεί να είναι και ημιυπόγεια με φωτισμό και αερισμό
φυσικό. Ο αερισμός επιτυγχάνεται με παράθυρα κατάλληλα τοποθετημένα. Ο
φυσικός αερισμός ενισχύεται και από τεχνητό υπολογισμένο ανάλογα με
τον όγκο των χώρων.

Δεν επιτρέπεται ο χώρος της αίθουσας να είναι υγρός και κρύος.

Ο φωτισμός ενισχύεται και από τεχνητό, τουλάχιστον 150 LUX ελεύθερο
από σκιές και προερχόμενο από πολλές πηγές.

(6) Ελάχιστο εμβαδόν αίθουσας για κάθε εκπαιδευόμενο σπουδαστή 3 μ2.

β) Πιάνο.

γ) Πυροσβεστήρες σε εμφανή σημεία και σε ύψος ασφαλείας για παιδιά,
τοποθετημένους σύμφωνα με τις υποδείξεις της πυροσβεστικής υπηρεσίας.

δ) ύΕξοδο κινδύνου και πινακίδες προσανατολισμού.

ε) Αίθουσα αναμονής και αποδυτήρια εξοπλισμένα ανάλογα με τον αριθμό
των σπουδαστών.

στ) Φαρμακείο με τα είδη πρώτων βοηθειών.

ζ) Τουλάχιστον δύο (2) τουαλέτες ανταποκρινόμενες στους όρους
υγιεινής και ανάλογες του αριθμού των σπουδαστών και να διαθέτουν
νιπτήρες και ντούς.

η) Ηχομόνωση εφόσον συντρέχει λόγος κατά την κρίση της αρμόδιας
Επιτροπής ελέγχου των κτιριακών εγκαταστάσεων.

θ) Λάμπες φωτισμού ασφαλείας για περιπτώσεις διακοπής του ηλεκτρικού
ρεύματος,

2. Ο έλεγχος των προϋποθέσεων καταλληλότητος των κτιριακών
εγκαταστάσεων γίνεται από τις επιτροπές του άρθρου 6 παρ. 4 του ν. 1
158/1981.


 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.