Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

το 1988 επιτρέπονταν η χρήση;

αν ναι, υπάρχει αποδεικτικό αυτής της παλαιότητας;

 

Αν όχι για κάποιο από τα παραπάνω, δεν βλέπω πως μπορεί να γίνει δουλειά

 

(δηλαδή όταν είναι κάτω από 75 μαθητές επιτρέπεται κι εκεί που απαγορεύεται; περίεργο μου φαίνεται)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

Έχω την παρακάτω περίπτωση [ δεν έχω πρόσφατη εμπειρία  σε άδεια ΚΥΕ] και ελπίζω κάποιος να μπορεί να με βοηθήσει.

Σε χαρακτηρισμένο από την ΟΑ [ισόγειο χώρο] κατάστημα [και μετά από αποτύπωση είναι μια χαρά στις διαστάσεις του], έχουμε ύψος 6μ.

Η προηγούμενη επιχείρηση κατασκεύασε ψευδοροφή στα 3μ. Η κατασκευή έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι βατή για να συντηρούν τους εξαερισμούς [ δεν υπάρχει κάποια μόνιμη πρόσβαση στην ψευδοροφή / σκάλα].

Ο τωρινός ιδιοκτήτης θέλει να κάνει μια μεταλλική σκάλα και να χρησιμοποιήσει 20τμ σαν αποθηκευτικό χώρο.

Η ψευδοροφή από μόνη της [ χωρίς σκάλες, μόνιμη πρόσβαση και κάποια χρήση] θέλει τακτοποίηση?

Μπορώ να πάρω άδεια για να κατασκευαστεί η σκάλα και να κάνω χρήση ενός μέρους σαν αποθηκευτικό χώρο?

Για την άδεια λειτουργίας η ΒΧΚΧ επηρεάζεται από το θέμα του παταριού?

Link to comment
Share on other sites

και εγένετο πατάρι!

η ΒΚΧ λέει ότι ο χώρος Χ τ.μ. ΚΧ και Υ τ.μ. ΒΧ υφίσταται νομίμως δυνάμει ... αδείας ή / και ρύθμισης ... 

Αν κατάλαβα καλά δεν έχεις τίποτα από τα δύο.

 

Η ψευδοροφή από μόνη της δεν θέλει ρύθμιση, εκτός αν επηρεάζει τη μελέτη πυροπροστασίας.

Όμως τα συστήματα εξαερισμού, κλιματισμού ή / και ηλεκτρισμού θέλουν, γιατί αλλιώς απαιτούν άδεια για να γίνουν.

 

Άδεια μπορείς (;) να βγάλεις, με τις κατάλληλες μελέτες κλπ κλπ

 

Και τώρα η ουσία: η ψευδοροφή είναι κατασκευασμένη με προδιαγραφές κυκλοφορίας ανθρώπων και αποθήκευσης πραγμάτων; (με μάζα σε συνθήκες βαρύτητας)

Δηλαδή περνάει στατικό έλεγχο;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ apier πολύ για την απάντηση!

Η κατασκευή είναι ικανή [ με οπτικό έλεγχο, εμπειρικά] να δεχτεί φορτία.

Τελικά όμως δεν θα χρησιμοποιηθεί η κατασκευή σαν πατάρι και θα μείνει ο χώρος κενός και χωρίς πρόσβαση.

Αν κατάλαβα καλά, δεν χρειάζεται να τακτοποιήσω την κάτι [ η παθητική δεν επηρεάζεται, απλά έχει μειωθεί το ύψος του καταστήματος από τα 5,80 στα 2,80 μ.]

Αφού δεν έχει πρόβλημα και στα τετραγωνικά μέτρα του μπορώ να δώσω ΒΧΚΧ χωρίς πρόβλημα?

και μια τελευταία ερώτηση :)

για το υφιστάμενο σύστημα εξαερισμού τελικά χρειάζεται να κάνω κάτι? [ τακτοποιούνται?] ή [ μια και θα γίνει κάποια συντήρηση] να βγάλω μια έκριση εργασιών μικρής κλίμακας ..

Link to comment
Share on other sites

τα νούμερα που σου γράφει είναι ενδεικτικά / τυχαία

 

στο ακίνητο δεν μπορεί να μην υπάρχει επικρατούσα χρήση.

είναι αυτή της άδειας, εκτός αν έχει αλλάξει με άλλη άδεια ή ρύθμιση 4178.

Αν και η χρήση είναι προ 55 μαζί με το κτίριο, τότε είσαι στη μόνη περίπτωση που την ΒΚΧ την δίνει η πολεοδομία ακόμα νομίζω.

Δεν μου έχει τύχει καμία, αλλά κάτι τέτοιο έχω δει.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση τη δίνεις μόνος σου, αρκεί να υπάρχει άδεια ή ρύθμιση με αυτή τη χρήση,

και να πληρούνται στην πραγματικότητα και οι προϋποθέσεις.

Ειδικά για φροντιστήριο σε όροφο, πέραν όλων των άλλων απαιτείται και έλεγχος στατικής επάρκειας.

Είναι σίγουρο ότι αυτό το κτίριο προ 55 έχει στατική μελέτη με κινητά φορτία μεγαλύτερα από τον μέγιστο πληθυσμό φροντιστηρίου;

Αυτό που λέει ο 4178 για τη χρήση, είναι ότι πρέπει να πάρεις από την πολεοδομία ένα χαρτί για τις χρήσεις,

όχι μόνο για την περιοχή ή το Ο.Τ., αλλά για το συγκεκριμένο κτίριο που εξετάζεις.

Θεωρητικά δηλαδή πρέπει να προσκομίσεις όλα τα νομιμοποιητικά μαζί με κανονισμό ή / και σύσταση, 

και η πολεοδομία να πει ότι δεν απαγορεύεται αυτή η χρήση στο κτίριο.

Αλλά όπως είπες ο κάθε φορέας που δίνει άδειες κάνει ότι θέλει, οπότε οι περισσότεροι δεν ζητάνε αυτό το χαρτί, άλλοι ζητάνε απλές χρήσεις γης και άλλοι τίποτα.

Όπως καταλαβαίνεις τα πράγματα είναι λίγο πιο περίπλοκα, και το κείμενο της ΒΚΧ είναι το τελευταίο.

Για περισσότερες λεπτομέρειες και νομοθεσία check out το νήμα αδειοδότησης ΚΥΕ

Ευχαριστώ πολύ apier και KANA για τις διευκρινίσεις. Δεν υπήρχε δυστυχώς ούτε στατική μελέτη ούτε καν ακριβής κάτοψη για το κτίριο αυτό. Η πολεοδομία μου είπε πως η χρήση ήταν επιτρεπτή αλλά πως δε δίνουν πια τέτεοις βεβαιώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Λίγο καθυστερημένο και ίσως άσχετο :

Διάβασα σε διάφορα σημεία ότι "ίσως" ή "δεν ξέρω σίγουρα" ή "κάποιες πολεοδομίες ψαγμένες δεν το δέχονται" κλπ σε σχέση με το αν μηχανικοί Τ.Ε. έχουν το δικαίωμα να χορηγούν βεβαιώσεις χώρου κύριας χρήσης.

Συνάδελφοι ΕΛΕΟΣ. Είναι δυνατόν να αποπροσανοτολίζετε με τόσο ελαφρά τη καρδία, νέους -κυρίως- συνάδελφους Τ.Ε. λέγοντας τους ότι δεν έχουν το δικαίωμα ή εν κατακλείδι το τεράστιο επιστημονικό υπόβαθρο να χορηγήσουν μία αστεία -ναι ΑΣΤΕΙΑ-  βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης ;

Και για να προλάβω αντιδράσεις : Την χαρακτηρίζω αστεία, διότι μία απλή ανάγνωση της σχετικής νομοθεσίας μας δίνει όλες τις απαντήσεις.

Διαβάζοντας την εγκύκλιο ΔΙΑΔΠ/Φ.Α.2.1/31600/20-11-2013 (ΑΔΑ ΒΛΓΨΝ-ΨΔ7) νομίζω ότι λύνονται όλες οι απορίες.

Το τραγικό βέβαια, είναι ότι πλέον πρέπει να ερμηνεύουμε νόμους και εγκυκλίους. Και αυτό ασφαλώς δεν είναι δουλειά μηχανικού (Τ.Ε. ή διπλωματούχου). Εκεί είναι το πρόβλημα.

Προς μηχανικούς Τ.Ε. : Συνάδελφοι ΝΑΙ, έχετε το δικαίωμα να χορηγήσετε βεβαίωση. Και αν κάποιος σας αμφισβητεί αυτό το δικαίωμα, ζητήστε του να σας το βεβαιώσει εγγράφως. Εκεί να δείτε τρέξιμο που έχει να πέσει ...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Για μια περίπτωση χορήγησης βεβαίωσης χώρου κύριας χρήσης  ,το οποίο βρίσκεται σε κτίριο εντός παιδικής κατασκήνωσης,έχω μια βεβαίωση από την πολεοδομία από το 2007,πως το κτίριο στο οποίο βρίσκεται το κατάστημα είναι νόμιμο σύμφωνα με την υπ`αρ. .... άδεια και ο χώρος του καταστήματος είναι κύριας χρήσης προοριζόμενος για κατάστημα.Η κατασκήνωση σταμάτησε την λειτουργία της εδώ και κάποιο καιρό.Τώρα ,οι νέοι ενοικιαστές ,θέλουν να βγάλουν άδεια λειτουργίας για κυλικείο.Το κυλικείο αντιμετωπίζεται ως ΚΥΕ ,οπότε πρέπει να γίνει και αλλαγή χρήσης να φανταστώ εε?Οπότε 4178 ,και γενικός έλεγχος ολου του κτιρίου ,ή  όλων των κτιρίων που υπάρχουν στο αγροτεμάχιο που λειτουργεί η κατασκήνωση ή προσεγγίζεται διαφορετικά το ζήτημα?

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

τυπικά το ΚΥΕ σου φαίνεται να είναι μέρος της κατασκήνωσης. Οπότε θα πρέπει να βρεθεί κάποιος τρόπος για να διαχωριστεί.

Αν δεν υπάρχει σύσταση, που προφανώς δεν υπάρχει, ο έλεγχος και η δήλωση 4178 θα αφορούν το σύνολο της ιδιοκτησίας.

 

Και θα ήθελα εδώ να θέσω ένα ερώτημα που αναιρεί τον εαυτό μου:

Σε περιπτώσεις συνιδιοκτησίας επιτρέπεται "μερική" δήλωση με προσύμφωνο σύστασης.

Όταν είναι ένας ο ιδιοκτήτης, δεν μπορεί να γίνει δήλωση με "προσύμφωνο" / υπεύθυνη δήλωση σύστασης του ενός ιδιοκτήτη;

Τρελό δεν είναι;

 

Αυτός ο νόμος θα μας φτάσει στα άκρα της νομιμότητας και της λογικής

Link to comment
Share on other sites

Θα λειτουργήσει εντός της κατασκήνωσης λογικά.(Ακόμα περιμένω βέβαια να μου φέρουν την προ έγκριση για το κατάστημα ,όπως και την  βεβαίωση χρήσεων γης  από την πολεοδομία.....Είναι μεν κατάστημα στην άδεια του 1990(μόνο το στέλεχος έφεραν βέβαια ,και υπάρχει και η βεβαίωση της πολεοδομίας από το 2007 πάνω σε μια κάτοψη του συγκεκριμένου κτιρίου) αλλά επειδή έχω κάνει αυτοψία στον χώρο έχω δει διάφορες παραβάσεις στο σύνολο της κατασκήνωσης....Και επειδή δεν έχω εμπειρία από καταστήματα  και γενικά  προσπαθώ να το ψάξω όσο μπορώ .Βέβαια ,εφόσον δεν θα υπάρχει συνάθροιση κοινού και δεν αλλάζουν μελέτες ,φορτία και διάγραμμα δεν χρειάζεται κάποια αλλαγή χρήσης ,έτσι δεν είναι?Οπότε να ζητήσω τον αρχικό φάκελο της αδείας και να συγκρίνω με τα σημερινά όπως και να χει?(είναι ρητορική μάλλον η ερώτηση....)

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

άλλο να λειτουργήσει ως τμήμα της κατασκήνωσης με το σήμα της κατασκήνωσης, κι άλλο να πάρει προέγκριση και άδεια λειτουργίας ως ανεξάρτητο κατάστημα ΥΕ.

Σημαντική διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.