Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Αν τελικά δεχθεί να κάνουμε αλλαγή χρήσης, επειδή είναι και φίλος θέλω να τον βοηθήσω γνωρίζεται αν μπορεί με κάποιο τρόπο να ξεπεραστεί το πρόβλημα π πιθανόν να προκύψει με το ωφέλιμο φορτίο απο 2KN/m2 σε 5; Υπάρχει κάποιο πρώτυπο τ.ε. ή χρειάζεται μελέτη στατικής επάρκειας;

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως άνοιξαν άλλα 2 στην ίδια πολυκατοικία και σιγά μην έβγαλαν ο.α.. 

 

 

Ενδεχομένως να λειτουργούν σε δωμάτιο κατοικίας και να μην έβγαλαν ποτέ άδεια λειτουργίας. Ίσως έκαναν μόνο έναρξη στον Ο.Α.Ε.Ε και μετά  στη ΔΟΥ για να μπορούν να εκδίδουν νόμιμες αποδείξεις.

Το ερώτημα σε μια τέτοια περίπτωση είναι με ποιον τρόπο διασφαλίζονται οι υγειονομικοί όροι που απαιτούνται, ακόμη και αν δεχτούμε ότι μια τέτοια χρήση είναι συμβιβαστή προς την κύρια χρήση κατοικίας, όπως γίνεται για παράδειγμα κατά την άσκηση επαγγέλματος, μηχανικού, δικηγόρου, λογιστή κλπ σε τμήμα της κατοικίας του.

Αν όμως μιλάμε για κατάστημα παροχής υπηρεσιών περιποίησης χεριών και ποδιών, τότε η αλλαγή χρήσης είναι επιβεβλημένη και προφανώς λόγω των μεγαλύτερων απαιτούμενων κινητών φορτίων δεν θα μπορέσει να εκδοθεί. Ενδεχομένως, να υπάρξει και πρόβλημα με τις απαιτούμενες θέσεις στάθμευσης λόγω της πρόθεσης για αλλαγή χρήσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Παύλος για αυτό έγραψα ''Θα σκοντάφτεις (και) εκεί ''.Και εγώ πιστεύω οτι δεν έχουν άδεια ΚΥΕ τα υπόλοιπα 2. Υπόψιν η μελέτη στατικής επάρκειας θα πρέπει να γίνει για όλο το κτίριο.

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι υπάρχει κάποια οδηγία για το τι εξετάζουμε για την βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης? Νομίζω ότι ο κτιριοδομικός δεν τα καλύπτει όλα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα. Σε ευρύτερο κτίριο ξενοδοχείου, ζητείται βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για μικρό μέρος του για τη χρήση του ως Κ.Υ.Ε., ενώ σε διαφορετικό όροφο του ξενοδοχείου υπάρχει αυθαιρεσία που πρέπει κάποια στιγμή να ρυθμιστεί. Η πρώτη σκέψη μου είναι ότι απαιτείται η ρύθμιση όλων των αυθαιρεσιών του κτιρίου ακόμα και αν δεν υπάρχει αυθαιρεσία στον προς-Κ.Υ.Ε. χώρο για να εκδοθεί βεβαίωση χρήσης για το Κ.Υ.Ε. διότι δεν νοείται νομιμότητα μέρους κτιρίου σε παράνομο ευρύτερο κτίριο.

 

Σωστά ή λάθος;

Edited by curzondax
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα, επειδή δεν έχω ξαναβγάλει , μήπως μπορεί κάποιος να μου πει την διαδικασία για να πάρω βεβαίωση κυρίας χρήσης σε κατοικία , κτίριο προυφιστάμενο του 55 που βεβαίως και δεν υπάρχουν σχέδια αδείας.....?

Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Έλενα,η βεβαίωση κύριας χρήσης συντάσσεται πλέον από τον μηχανικό υπ'ευθύνη του.Τι θέλεις να φτιάξεις στο προϋφ.55 κτίριο?

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο το έχει μια γιαγιά που τα μόνα που επαναλαμβάνει είναι ότι το κτίσμα είναι απο την Τουρκοκρατία και πόσο πονάνε τα πόδια της που δε μπορεί να κινείται.....

το έχει νοικιάσει σε μια εταιρεία και της ζητάνε τη βεβαίωση κυρίας χρήσης....

χρειάζεται να ρωτήσω την εταιρεία το λόγο που την θέλει.....?

δεν ξέρω καθόλου την διαδικασία αυτή....αν μπορείς να με κατευθύνεις αν το έχεις ξανακάνει......

σ ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Elena Stefanaki said:

το έχει νοικιάσει σε μια εταιρεία και της ζητάνε τη βεβαίωση κυρίας χρήσης....

χρειάζεται να ρωτήσω την εταιρεία το λόγο που την θέλει.....?

Χμμμ..μήπως της ζητούν στοιχεία νομιμότητας του κτιρίου?Κάτι δεν καταλαβαίνω...

Συμπλ.Η βεβαίωση κύριας χρήσης δηλώνει αφενός τη νομιμότητα του κτιρίου,αφετέρου ότι ο χώρος μπορεί νόμιμα να χρησιμοποιηθεί για συγκεκριμένη χρήση και τηρεί τις αντίστοιχες διατάξεις του Κτιριοδομικού Κανονισμού.

Edited by ChristinaK
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης σε υφιστάμενο κτίριο για άδεια λειτουργίας ΚΥΕ μπορεί να βγει αν ο χώρος έχει ύψος μικρότερο του 2,65 μ που λεει ο ΝΟΚ (έχουν ρυθμιστεί οι αυθαίρετες κατασκευές και αλλαγές χρήσεις)?

Edited by casablanca90
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.