Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Oπότε ,αν λειτουργήσει ως τμημα της κατασκήνωσης...τί ελέγχουμε?(το σύνολο.....?).Αν λειτουργήσει ανεξάρτητα ,και πάλι το κτίριο δεν θα πρέπει να είναι όπως στην άδεια ,και να μην έχει παραβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Εάν υπήρχε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, θα ήλεγχες μόνο την ιδιοκτησία που περλαμβάνει το κυλικειο. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει σύσταση, θα ελέγξεις όλη την κατασκήνωση για αυθαιρεσίες (!)

Link to comment
Share on other sites

μια στρατιά μεζούρες χρειάζεται....  ...ΧΑΧΑΧΑ,ποια ειναι η ελάχιστη για να ελεγξω  15στρεμματα και καμια 800τμ ?    ``Έλα μωρέ μην το δείξεις εκείνο το κτίριο.``.....``Αστο γήπεδο μπάσκετ,κανείς δεν πάει εκεί ``..``Ποιά εκκλησία..?``

 

``Αυθαίρετα απο 300 ευρω!!``   .

Link to comment
Share on other sites

γιατί έχω την εντύπωση ότι υπάρχει κάποια ευνοϊκή διάταξη για τις κατασκηνώσεις?

(φυσικά επειδή ποτέ δεν πίστευα ότι μπορεί να ρυθμίσω κατασκήνωση

δεν την κράτησα)

Link to comment
Share on other sites

και για να λειτουργήσει ως τμήμα της κατασκήνωσης, πρέπει να λειτουργήσει και η κατασκήνωση. 

(οπότε να ρυθμιστεί και η κατασκήνωση (όλη) σε κάθε περίπτωση)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για διαμέρισμα 5ου ορ. που θέλει ο ιδιοκτήτης να το κάνει Κατάστημα περιποίησης χεριών-ποδιών  για να δοθεί βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε κατάστημα πολεοδομικά ή μπορεί να δοθεί με πολεοδομική χρήση διαμέρισμα εφόσον πληροί τις τις προϋποθέσεις χώρου κύριας χρήσης σύμφωνα με τον Οικοδομικό Κανονισμό και τον Κτιριοδομικό Κανονισμό, και τις προϋποθέσεις του Κανονισμού Πυροπροστασίας;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης θες.Σου παραθέτω τμήμα του εγγράφου θεωρώ θα σκοντάφτεις (και) εκεί χωρίς να ξέρω τι έχεις

 

Εγγρ-38283/17-9-2013    

'Εκδοση άδειας δόμησης για αλλαγή χρήσης

(η διαφοροποίηση της χρήσης σε ένα κτίριο ή τμήμα αυτού,

δεν αποτελεί πάντα λόγο έκδοσης άδειας αλλαγής χρήσης.

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης)

Σε απάντηση του Εγγρ-24035/17-6-13 σας και στα πλαίσια των αρμοδιοτήτων μας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Α. Η απαίτηση η μη της έκδοσης άδειας δόμησης για την αλλαγή χρήσης κτιρίου ή τμήματος αυτού, καθορίζεται από τις διατάξεις του Ν-4067/12 "Νέος Οικοδομικός Κανονισμός" και ειδικότερα:

1) Με την παρ.1 του Αρθ-4 , όπως αυτό αντικαταστάθηκε με το Αρθ-48 του Ν-4178/13, προβλέπεται ότι απαιτείται άδεια δόμησης για την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας δομησης, όπως:

"ε. Αλλαγή χρήσης, σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο, στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους.

στ. Κατασκευή και προσθήκη οποιασδήποτε μορφής εγκατάστασης, που δεν ορίζεται με τις παρ.2 και παρ.3".

Εγγρ-38283-____17_9_2013.docx

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν τα φορτία σχεδιασμού της κατοικίας ήταν 5ΚΝ/m2, θα μπορούσε να αποφύγει την αλλαγή χρήσης; Δεν χρειάζεται έτσι κι αλλιώς;

 

 

Geo-engineer, "πολεοδομικη χρήση διαμέρισμα" δεν είναι δόκιμος όρος. Πρώτα δες αν επιτρέπεται η χρήση γης που θες, μήπως είναι αμιγούς κατοκίας η περιοχή. Μάλλον αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ και όχι απλό κατάστημα θα χρειαστείς. Το μαγαζί που σε ενδιαφέρει νομίζω πάει μαζί με τα κομμωτήρια και τα ταουάζ. Στην περίπτωση αυτή, υπογράφεις μια υπεύθυνη δήλωση στην οποία βεβαιώνεις τα πάντα: ότι είναι νομίμως υφιστάμενο, ότι πληροί τις προϋποθέσεις κυριας χρήσης και την πυρασφαλεια.

Link to comment
Share on other sites

Ελουντα ευχαριστώ. Τα είχα βρεί αυτά και καταλήγω κ εγώ πως θέλει αλλαγή χρήσης. Το θέμα είναι πως άνοιξαν άλλα 2 στην ίδια πολυκατοικία και σιγά μην έβγαλαν ο.α.. Άρα φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο νόμιμο παράθυρο για να την αποφύγω. Μερεμέτι Κεντρ. λειτουργίες είναι. ναι ανήκει στα κομμωτήρια κλπ. Η κατοικία είναι δόκιμος όρος; χαχα, εδώ ο κόσμος χάνεται... Αν τα φορτία ήταν 5ΚΝ/m2, εγώ νομίζω δεν θα χρειαζόταν αλλαγή. Τώρα αν πληροί τις υγειονομικές προυποθέσεις για την συγκ. χρήση τι κατάστημα τι κατάστημα ΚΥΕ. δλδ μερεμέτι αν ήταν κατάστημα πρώτα θα έκανες αλλαγή χρήσης σε κατάστημα ΚΥΕ και μετά θα έδινες βεβαίωση;

Link to comment
Share on other sites

Μη με παρεξηγείς, δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, ρωτάω για να μάθω κι εγώ. Οπότε εσύ λές δεν θέλει αλλαγή μια κατοικία αν έχει φορτία καταστήματος.

 

Αν ήταν κατάστημα αν θα ήθελε αλλαγή σε ΚΥΕ; Αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτησή μου :) Έχει συζητηθεί εκτενώς στο φόρουμ και οι απόψεις διίστανται. Αλλά εσύ γιατί να μην πας κατευθείαν σε ΚΥΕ, αφού δεν γλυτώνεις την αλλαγή χρήσης απ' ό,τι φαίνεται;

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.