Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

πολύ σωστά όλα τα παραπάνω.

(αν και υπάρχει "παραθυράκι" που δεν θέλω προς το παρόν να το αναφέρω)

 

η βεβαίωση χρήσεων κατά 4178 διαφοροποιείται από αυτά που ξέραμε μέχρι τώρα,

γιατί πλέον πρέπει να ελέγχονται και οι "ειδικές διατάξεις" (σύσταση, κανονισμός κλπ) 

πέραν των γενικών (χρήσεις γης ΓΠΣ / ΖΟΕ / σχεδίου κλπ)

δεδομένου ότι η βεβαίωση χρήσεων πρέπει να αναφέρεται πλέον στο συγκεκριμένο ακίνητο και όχι στην περιοχή.

Το σχετικό άρθρο του 4178 είναι διαβολικά σαφές, αν κάποιος το διαβάσει πολύ προσεκτικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Μας μπερδεύεις λίγο. Υπάρχει 1) η βεβαίωση κύριας χρήσης και 2) οι χρήσεις γης. Για να πάρεις μία προέγκριση για ένα ΚΥΕ θα ζητηθεί πρόσθετα 3) βεβαίωση του διαχειριστή της πολυκατοικίας ότι δεν απαγορεύεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Βεβαίωση χρήσεων....δεν έχω ακουστά ! 

 

Οι χρήσεις γης και η βεβαίωση κύριας χρήσης πάντα αναφέρονται σε συγκεκριμένο ακίνητο. 

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου εμπειρία είναι λίγο διαφορετική.

Η "βεβαίωση χρήσεων" ή αλλιώς "επιτρεπόμενες χρήσεις", μέχρι τώρα δεν αφορούσε το συγκεκριμένο ακίνητο, γιατί δεν εξέταζε τις λεπτομέρειες του ακινήτου (άδειες κλπ)

αλλά έλεγε ότι το ακίνητο βρίσκεται σε περιοχή όπου μπλα μπλα μπλα.

Το υπόλοιπο κομάτι που αφορούσε ειδικά το ακίνητο ήταν στην ΒΚΧ.

Μπορώ να σας δείξω μερικές απο το κάθε είδος για να γίνει σαφές τι εννοώ.

Τώρα, κατά 4178, την ΒΚΧ την δίνει ο μηχανικός, βασιζόμενος σε μία πιο ειδική βεβαίωση χρήσεων, την οποία δίνει η πολεοδομία.

Τουλάχιστον κατά το Νόμο.

Είναι προφανές ότι ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει, ειδικά τώρα που αναλαμβάνει και την ευθύνη.

Η υπεύθυνη δήλωση διαχειριστή κλπ είναι ανεξάρτητο θέμα, ως δικαιολογητικό του φακέλου ΚΥΕ.

Ειδικά για την προέγκριση δεν χρειάζονται καν χρήσεις για τα εντός σχεδίου παρά μόνο εντοπισμός, γιατί υποτίθεται ότι ο Δήμος θα τις αναζητήσει υπηρεσιακά από την πολεοδομία, δικιά του ή διαδημοτική. Τις βάζουμε απο μόνοι μας για να μην καθυστερούμε και "δυσκολευουμε" τους υπαλλήλους αδειών που είναι άσχετοι με πολεοδομικά

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα ζητούμενα της πολεοδομίας Αθηνών και του δήμου Αθηνών οι ΒΚΧ για τα ακίνητα ΚΥΕ προ του 55 πρέπει να εκδίδεται από την πολεοδομία και οχι από τον μηχανικό. 

 

 

δείτε και αυτό από έγγραφο του ΤΕΕ τμήμα Κεντρικής Μακεδονίας ( http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/EPAGGELMATIKA/SYNERGASIA_TEETKM_YPHRESIES_DOMHSHS/FAQI.pdf )

 

 

4. Ποιος εκδίδει την βεβαίωση κυρίας χρήσης σε ένα κατάστημα υγειονομικού 

ενδιαφέροντος (Αποσαφήνιση αρμοδιοτήτων ιδιώτη μηχανικού και Υπηρεσιών). 
 
− Βάσει της Εγκυκλίου 7, ΘΕΜΑ: Διορθώσεις – τροποποιήσεις – προσθήκες στην 
 Εγκύκλιο 1/2012 (αρ.πρωτ. 6638/7-2-2012). 
Ισχύουν τα παρακάτω: 
− Η βεβαίωση κύριας χρήσης για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος, 
εκδίδεται από τον μηχανικό μόνο όταν η νομιμότητα του χώρου στον οποίο 
πρόκειται να ιδρυθεί κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος τεκμηριώνεται από 
οικοδομική άδεια. 
− Όταν υπάρχουν αυθαίρετες κατασκευές ή χρήσεις που τακτοποιήθηκαν με τους 
Ν. 3843/10 και 4014/11 τότε η πολεοδομία εκδίδει βεβαίωση κύριας χρήσης με 
την Περαίωση στις περιπτώσεις του Ν.3843 και με την Υπαγωγή στις 
περιπτώσεις του Ν.4014. 
 
Άρα για προ 55 χωρίς οικοδομική άδεια που είναι το 90% των περιπτώσεων ( αφού οι άδειες και οι φάκελοι έχουν πολτοποιηθεί και οι ιδιοκτήτες δεν τηρούν αρχείο) πάμε για φάκελο ΒΚΧ προ 55 στην πολεοδομία ( τουλάχιστον για αυτά που υπάγονται στην πολεοδομία Αθήνας).
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε υπηρεσία μπορεί να λέει ότι θέλει.

Πάντως ο Ν.4178/13 λέει άλλα.

Κι από τα λίγα μαθηματικά που ξέρω, ο Νόμος υπερισχύει της εγκ., όταν μάλιστα έπεται αυτής.

Για το καλό όλων μας, ας μην ψάχνουμε για εμπόδια εκεί που δεν υπάρχουν, κι ας μην κλείνουμε τα μάτια σε αυτά που υπάρχουν.

Ούτε ΒΚΧ πρέπει να δίνουμε χωρίς χρήσεις, ούτε όμως και να τη ζητάμε από την πολεοδομία όταν δεν χρειάζεται

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ αλλά αν εμένα ο δήμος δεν προχωράει το φάκελο τι θα κάνω θα κάτσω να τσακώνομαι με κάθε υπάλληλο; Θα συντάξω φάκελο και θα κάνω την δουλεία μου. Εχεις να προτείνεις κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς. Η υπευθυνη στην πολεοδομία μου διάβασε ένα έγγραφο που έχει συντάξει σαν ερμηνεία της ισχύουσας νομοθεσίας σύμφωνα με την οποία κατέληγε στο συμπερασμα ότι  η ΒΚΧ για τα προ 55 βγαίνει από την πολεοδομία. Την αποσαφήνιση αυτή την βρήκα εγώ μετά από αυτά που μου είπε αυτή η οποία είναι για τον 4014 αλλά δεν ξέρω αν έχει καρταργηθεί με τον 4178. 

 

Η ουσία είναι ότι εμείς συζητάμε και αναλύουμε και είμαστε και απόλυτοι πολλές φορές αλλά χωρίς τον ξενοδόχο δηλ. την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Να σημειώσουμε πάντως ότι η "ΒΚΧ προ 55" (την οποία ομολογώ ότι πρωτή φορά την ακούω)

ενδέχεται να είναι κάτι διαφορετικό από την ΒΚΧ.

Αν μεν ισχύει αυτή η διαφοροποίηση, τότε η υπάλληλος θα πρέπει να την υποστηρίξει με κάποιο τρόπο,

ο οποίος πάντως δεν μπορεί να είναι οι γενικές διατάξεις περί ΒΚΧ,

οι οποίες είναι αυτές που σου λέμε από τον 4178, οι οποίες υπερισχύουν της εγκ. σίγουρα.

 

Αν λοιπόν χρειάζεσαι ΒΚΧ, την εκδίδεις εσύ,

αφού πρώτα κάνεις λεπτομερή έλεγχο όλων όσων είπαμε παραπάνω,

και αφού πάρεις την "ειδική" βεβαίωση χρήσεων "κατά 4178".

Αν χρειάζεσαι "ΒΚΧ προ 55", τότε εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω, απλά γιατί δεν το ξέρω.

(έτσι όπως μου το λες όμως μου μπαίνουν υποψίες) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.