Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

ένα ερώτημα:

Τώρα, κατά ΝΟΚ, το ύψος ΚΧ είναι 2,65 μ..

Πριν, κατά ΓΟΚ, ήταν 2,40 μ. (ή 2,45; δεν έχει σημασία)

Αν λοιπόν μου ζητάει ΒΚΧ ένα μαγαζί με ύψος 2,55 μ., μπορώ εγώ να γράφω "πληροί τις προδιαγραφές χώρου κύριας χρήσης";

Ή μήπως θα πρέπει να κλείσουν όλα τα μαγαζιά σε κτίρια προ 2012;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα.

 

Θέλω να δώσω ΒΧΚΧ για ένα χώρο, για τον οποίο η ιδιοκτήτρια αναγκαστικά, μετά από δική μου παρότρυνση, κάνει ρύθμιση αυθαιρεσιών. Πήγε στον μηχανικό της (εγώ έχω πελάτη τον ενοικιαστή) και προχωράει λέει σε ρύθμιση. Ωραία ως εδώ.

 

Εγώ πέρα από την βεβαιώση του συστήματος, πρέπει να ελέγξω  αν έχει γίνει σωστά η ρύθμιση ή κάτι άλλο?

Νομίζω πως όχι, ειδικά αφού η βεβαίωση ΧΚΧ δύναται να δοθεί από εμένα πριν γίνει η οριστική υπαγωγή που σημαίνει ότι ο άλλος μηχανικός μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα (τ.μ. - πρόστιμα - σχέδια)

 

Αυτό το συμπέρασμα που έβγαλα μόνος μου, το λέει κάπου ο Νόμος?

Link to comment
Share on other sites

(πιστεύω να μην έχει αλλάξει με τον 4178, έτσι ήταν μέχρι τον 4014)

 

Σε αυτή την περίπτωση την ΒΚΧ την δίνει η Πολεοδομία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ζεστερ προσοχή! (και λοιποί συνάδελφοι που δεν ασχολείστε με μαγαζιά)

μην δίνετε ΒΚΧ αν δεν είστε απολύτως βέβαιοι. Είναι μικρό το (οικονομικό) αντικείμενο σε σχέση με το ρίσκο.

Εννοείται ότι για να δώσεις ΕΣΥ ΒΚΧ, πρέπει να κάνεις ΕΣΥ έλεγχο της δήλωσης του συναδέλφου, και όχι μόνο. 

Και εννοείται ότι η ΒΚΧ θα είναι πάνω στο σχέδιο το οποίο αν υποβληθεί κάπου (προφανώς στο Δήμο, το υγειονομικό και την πυροσβεστική)

μετά δεν θα πρέπει ο συνάδελφος να το αλλάξει, γιατί πρέπει να ταυτίζεται με αυτό που θα υποβληθεί.

ΔΕΝ έχει τη δυνατότητα (νόμιμα) να το αλλάξει μετά. (ούτε βέβαια και τη δήλωση. όχι ότι δεν έχω δει και τέτοια κόλπα)

με λίγα λόγια κάνεις εσύ τη δουλειά, και ο συνάδελφος πληρώνεται την αμοιβή του Ν4178. Καλό έ; 

(και δεν καταλαβαίνω σε ποια "βεβαίωση του συστήματος" αναφέρεσαι.

αν εννοείς αυτή που τυπώνει "για την έκδοση ΒΚΧ" ξέχασέ τη. σαν να μην υπάρχει.

το μόνο νόημα που έχει είναι ότι έχει πληρωθεί το 30% ή το σύνολο του προστίμου,

γιατί αλλιώς δεν επιτρέπεται η έκδοση διοικητικών πράξεων, άρα και αδειών λειτουργίας που απαιτούν ΒΚΧ.

όχι ότι δεν έχω δει και τέτοια κόλπα)

 

dsworks δεν ισχύει αυτό. Η μόνη ΒΚΧ που δίνει τώρα η πολεοδομία είναι αυτή η ειδική για προ 55.

Τις υπόλοιπες τις δίνουν όλες ιδιώτες μηχανικοί, μέχρι να βγει ΥΑ για το αντίθετο (άρθρο 25 Ν4178) 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρες στην κοινότητα!!!

Είμαι νέος Μηχ/γος Μηχ/κος ΤΕ και θέλω να βγάλω μία άδεια στο Δήμο για ΚΥΕ.

Μου ζητήσανε Πυροπροστασία...... μπλα μπλα..... και Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης.

Πήγα στην πολεοδομία και μου είπανε ότι εγώ (Ως μηχανικός) Την εκδίδω.

Αφ' ενός μπορώ σαν μηχ/γος τε να εκδώσω μία τέτοια βεβαίωση?

Αφ' ετέρου το μαγαζί είναι αρχαίο και εγώ δεν γνωρίζω πως συντάσσεται. 

Βρήκα τη νομοθεσία που περιγράφει τις προδιαγραφές  ΑΠΟΦ. 3046/304 ΤΗΣ 30.1/3.2.1989 (ΦΕΚ 59Δ΄) αλλά θα ήθελα από κάποιον συνάδελφο και κάποιο υπόδειγμα αν γίνεται.

 

Ευχαριστώ παιδιά και καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρες στην κοινότητα!!!

Είμαι νέος Μηχ/γος Μηχ/κος ΤΕ και θέλω να βγάλω μία άδεια στο Δήμο για ΚΥΕ.

Μου ζητήσανε Πυροπροστασία...... μπλα μπλα..... και Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης.

Πήγα στην πολεοδομία και μου είπανε ότι εγώ (Ως μηχανικός) Την εκδίδω.

Αφ' ενός μπορώ σαν μηχ/γος τε να εκδώσω μία τέτοια βεβαίωση?

Αφ' ετέρου το μαγαζί είναι αρχαίο και εγώ δεν γνωρίζω πως συντάσσεται. 

Βρήκα τη νομοθεσία που περιγράφει τις προδιαγραφές  ΑΠΟΦ. 3046/304 ΤΗΣ 30.1/3.2.1989 (ΦΕΚ 59Δ΄) αλλά θα ήθελα από κάποιον συνάδελφο και κάποιο υπόδειγμα αν γίνεται.

 

Ευχαριστώ παιδιά και καλή συνέχεια!!!

το υπόδειγμα δεν ξέρω αν έχει νόημα γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

το ζουμί είναι ότι το κτίριο υφίσταται νομίμως και πως, καθώς και ότι "είναι χώρος κύριας χρήσης" (και όχι "πληροί τις προδιαγραφές ..." σύμφωνα με την τελευταία ενημέρωση προχθές)

καθώς και ότι πληροί τις προδιαγραφές πυροπροστασίας ως ισχύουν για την περίπτωση και τον χρόνο κατασκευής κλπ.

Εξ όσων γνωρίζω, δικαίωμα ΒΚΧ έχουν αρχιτέκτονες και πολιτικοί (δεν ξέρω για ΤΕ τι γίνεται)

 

Εν κατακλείδι: βρες έναν συνάδελφο αρχιτέκτονα ή πολιτικό ΠΟΥ ΝΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ με καταστήματα,

να σε βοηθήσει τόσο με ΒΚΧ όσο και με τα λοιπά σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα!

Σε Κατάστημα Υγειονομικού Ενδιαφέροντος, εσωτερικές διαρρυθμίσεις πέραν της Αδείας μπορούν να προσπεραστούν με το αιτιολογικό της Παρ. 9 του Άρθρου 23 του Ν.4178/13 (ότι η διαφορετική διαρρύθμιση οριζόντιας ιδιοκτησίας δεν αποτελεί αυθαιρεσία και δεν υπάγεται στο Ν.4178/13) ή απαιτείται κάποια κίνηση από μέρους μου πριν την έκδοση ΒΚΧ?

Θεωρείτε ότι η υπογραφή μίας τέτοιας Βεβαίωσης, με την επισήμανση της παρ.9, έχει "ρίσκο"?

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω (όπως πρέπει να θεωρείται πλέον δεδομένο μετά απ' όλα που έχουμε πει σχετικά)

ότι οποιαδήποτε εργασία σε ειδικό κτίριο απαιτεί άδεια δόμησης. Ειδικά κτίρια, πλέον, είναι όσα έχουν κατοικία <50%.

Εγώ προσωπικά κρατάω μία επιφύλαξη, αν ένα κατάστημα στο ισόγειο μίας πολυκατοικίας "σώζεται" από την άδεια δόμησης επειδή η υπόλοιπη πολυκατοικία είναι κατοικία.

Επιπλέον, απαιτείται άδεια δόμησης όταν επηρεάζεται οποιαδήποτε μελέτη Η/Μ (ύδρευση, αποχέτευση, ισχυρά, κλιματισμός, αέριο κλπ) και πυροπροστασίας.

Δες προηγούμενα και τον οδηγό αδειοδότησης για λεπτομέρειες.

Δες και Λεμπέση στο νέο βιβλίο περί ΝΟΚ, που καταλήγει στο ίδιο συμπέρασμα.

Πρακτικά, ένα ΚΥΕ για να υφίσταται νομίμως θα πρέπει κάπου (άδεια ή δήλωση) να φαίνεται ως έχει.

Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) δεν υφίσταται νομίμως αν έχει διαφορές από την άδεια (οικοδομής ή δόμησης εννοείται) ή / και τη δήλωση (4178 εννοείται).

Από εκεί και πέρα, ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του και κάνει ότι νομίζει. Το ερώτημα είναι: αξίζει τον κόπο; Κι αυτό το απαντάει ο καθένας μόνος του.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ένα ισόγειο κατάστημα και απλώς γκρεμίζεις τοίχους χωρίς να πειράζεις εγκαταστάσεις (προσθήκη w.c. ή υδραυλικά για νιπτήρες σε παρασκευαστήριο κ.τ.λ.) τότε δεν χρειάζεται άδεια. 

 

Ανάλογα τι διαρρυθμήσεις κάνεις. Τα λέει όλα το Άρθρο 4 όπως έχει πρόσφατα τροποποιηθεί για το πότε χρειάζεται άδεια δόμησης.

 

Προσωπικά κρίνω ανάλογα με το μέγεθος του μαγαζιού και το τι εργασίες θα κάνω. 

 

Για καταστήματα μέχρι 50μ2 τα οποία έχουν ήδη w.c. , δεν βγάζω άδεια μόνο και μόνο για την προσθήκη ενός τοίχου για τον προθάλαμο ή για δύο νιπτήρες στο παρασκευαστήριο. 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ένα ισόγειο κατάστημα και απλώς γκρεμίζεις τοίχους χωρίς να πειράζεις εγκαταστάσεις (προσθήκη w.c. ή υδραυλικά για νιπτήρες σε παρασκευαστήριο κ.τ.λ.) τότε δεν χρειάζεται άδεια. 

 

Ανάλογα τι διαρρυθμήσεις κάνεις. Τα λέει όλα το Άρθρο 4 όπως έχει πρόσφατα τροποποιηθεί για το πότε χρειάζεται άδεια δόμησης.

 

Προσωπικά κρίνω ανάλογα με το μέγεθος του μαγαζιού και το τι εργασίες θα κάνω. 

 

Για καταστήματα μέχρι 50μ2 τα οποία έχουν ήδη w.c. , δεν βγάζω άδεια μόνο και μόνο για την προσθήκη ενός τοίχου για τον προθάλαμο ή για δύο νιπτήρες στο παρασκευαστήριο. 

όπως είπα και πριν, ο καθένας κάνει ότι νομίζει. Τα κείμενα λένε ότι χρειάζεται άδεια.

Ακόμα και στην περίπτωση των απλών χωρισμάτων χωρίς κανένα δίκτυο, πρέπει να εξετασθεί αν επηρεάζεται η παθητική, που συνήθως επηρεάζεται.

Το άρθρο 4 από μόνο του είναι μία ωραία υπεκφυγή. Πολλοί το χρησιμοποιούν πράγματι.

Η τροποποίηση ήταν μια προσπάθεια διευκόλυνσης της διαδικασίας,

μόνο που, ως συνήθως, ήταν λίγο αδέξια και αποσπασματική (ή εσκεμμένα λάθος), με αποτέλεσμα να μην κάνει πράγματι τη δουλειά.

Εκτός αν κάποιος επιλέξει να υποστηρίζει ότι την κάνει, επειδή έτσι μας βολεύει.

Οι οδηγίες για την εφαρμογή του άρθρου 4 και τα ύστερα αυτού δίνουν καλύτερη εικόνα της πραγματικότητας.

Βέβαια την πραγματικότητα ο καθένας τη βλέπει από διαφορετική γωνία

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.