Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

καλά ρε Δημήτρη

ακόμα ισχύει  Π.Δ του 1983

2015 έχουμε-Πως δεν το έβαλε χέρι κανένας!!

Link to comment
Share on other sites

προς καθε ενδιαφερομενο...

 

"Απαγορεύεται να φορούν ΡΟΙΝΤΕ στα παιδιά πριν από το 10ο έτος της
ηλικίας τους και την κατάλληλη εκπαίδευση τους.
"

 

ΚΑΝΑ

 

τις καλησπερες μου :smile:

Link to comment
Share on other sites

τους έχουν ξεφύγει μερικά ακόμα της περιόδου 83 -87 περίπου.

εδώ σε κάποιες περιοχές εκτός σχεδίου μεταξύ ΖΟΕ ορεινών όγκων κλπ ειδικών ΦΕΚ,

έχει και κάτι τρύπες του 79 του 65 κλπ αρχαία

 

(για τη σχολή χορού παίζει και το σενάριο του "αθλητικού σωματίου". Για ψάξε το μήπως σε βολεύει καλύτερα)

Link to comment
Share on other sites

Apier σε βλέπω πολύ ενημερωμένο!

Άρα ο συνάδελφος πρέπει να εξασφαλίσει όλες αυτές τις προϋποθέσεις για να δώσει βεβαίωση, αλλιώς δεν έχει νόημα να προχωρήσει καν στην τακτοποίηση!

Η αίθουσα πολλαπλών χρήσεων έχει κανένα περιορισμό; Σε 2,60 ύψος επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν το έχω καθόλου να θυμάμαι απ' έξω τέτοια πράγματα.

Έχω κάψει την κεντρική μονάδα (και την έχω πατήσει και μερικές φορές)

κι έτσι αποφάσισα να κρατάω αρχείο και να μην θυμάμαι.

(και δεν καταλαβαίνω και για ποια αίθουσα πολλαπλών χρήσεων μιλάς.

Αν εννοείς αίθουσα 

 

Η τακτοποίηση έχει νόημα ίσως για άλλη χρήση ή άλλες παραβάσεις, ή για καθαρά πολεοδομικούς λόγους,

ή αν ενδεχομένως υπάρχει τρόπος επίτευξης των προδιαγραφών

(προφανώς το ύψος δεν μπορεί να αλλάξει, αλλά ίσως κάποιες άλλες μπορούν)

Άσε που μπορεί να έχει και κανένα πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω (γιατί έγραψε μόνο για βεβαίωση) ότι ο npanagio θέλει να αδειοδοτήσει μια σχολή χορού, η οποία λειτουργεί σε χώρο με επίσημη χρήση αποθήκης. Τα βήματα που έχει να ακολουθήσει είναι να δηλώσει την αλλαγή χρήσης στον Ν.4178, να βγάλει πιστοποιητικό πυροπροστασίας, να δώσει βεβαίωση κύριας χρήσης και να πάει στο δήμο για άδεια λειτουργίας. Για να δώσει τη βεβαίωση, πρέπει να εξασφαλίσει και τις ειδικές προϋποθέσεις για τη χρήση που τον ενδιαφέρει. Σε περίπτωση που δεν τις έχει, τότε δεν μπορεί να αδειοδοτηθεί ο χώρος ως σχολή χορού.

 

Μήπως αν δηλωθεί η αλλαγή χρήσης στον 4178 από εμπορική αποθήκη σε χώρο συνάθροισης κοινού - αίθουσα πολλαπλών χρήσεων προκύπτει κάποιο όφελος; (έχω λόγο που το λέω)

Link to comment
Share on other sites

κατά τη γνώμη μου δεν έχει νόημα η τακτοποίηση μόνο για να καλύψει τις προδιαγραφές,

γιατί κάτι τέτοιο δεν μπορεί να το κάνει. 

Η βεβαίωση μηχανικού θα πρέπει να γράφει όχι μόνο "υφίσταται νομίμως δυνάμει ..." αλλά και "πληροί τις προδιαγραφές ΚΧ ... και ΦΕΚ ..."

Η ρύθμιση δεν αλλάζει την πραγματικότητα. Μόνο τη ρυθμίζει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα, για μια έγκριση ίδρυσης καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος-αποθήκευση και διανομή (έτσι αναφέρεται στην αίτηση του δήμου) ο δήμος ζητάει βεβαιωση χώρου κ.χ και οτι ο χώρος πληροι τις προδιαγραφες χώρου κ.χ. Στην άδεια ο χώρος αναγράφεται ως κατάστημα δηλ ειναι εμπορικό καταστημα. Χρειάζεται αλλαγή χρήσης σε καταστημα υγειονομικου ενδιαφέροντος?Θέλει να βγάλει άδεια αποθήκευσης και διανομής. Εν το μεταξύ ο χώρος εσωτερικά εχει μια μικρή αλλαγή στη διαρρύθμιση.Ο κοινοχρηστος χώρος εγινε μεγαλύτερος και μίκρυνε το κατάστημα. Ολο το κτίριο ανήκει στον ιδιο ιδιοκτήτη. Θα υπάρχει προβλημα αν δείξω μικρότερο το καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση (με επιφύλαξη).

Γιατί μπορεί να δωσει την βεβαίωση αφού όπως καταλαβαίνω έχει αυθαιρεσία ? αφού όπως λεει "Ο κοινοχρηστος χώρος εγινε μεγαλύτερος και μίκρυνε το κατάστημα" άρα δεν τηρήθηκε η κάτοψη της ο.α.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.