Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης


Recommended Posts

Δε ξερω αν αυτο ομως ειναι αυθαιρεσια..απο τη στιγμη που δεν εχει γινει υπέρβαση δομησης στο καταστημα..το θεμα ειναι οτι η κατοψη της αδειας που επισυναπτω στο φακελο του δημου θα ειναι διαφορετικη απο την κατοψη αποτυπωσης που επισης θελουν

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο το αντίθετο (κατάληψη κοιν/στου) ίσως να αποτελούσε αυθαιρεσία

Τώρα όμως το μικρότερο κατάστημα (χωρίς να διασπάται σε διαμέρισμα+κατάστημα ή σε 2 καταστήματα) γιατί να αποτελεί αυθαιρεσία?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε αποθήκευση / διανομή,

αρκεί να μην υπάρχει δραστηριότητα συσκευασίας ή επεξεργασίας που να απαιτεί ειδική άδεια,

και αν το θερμικό φορτίο που αποθηκεύεται είναι μικρότερο από το όριο για μόνιμα συστήματα ενεργητικής.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό, αν η αλλαγή στην κάτοψη προκαλεί αλλαγή στα Η/Μ ή / και στην παθητική, 

τότε κατά τη γνώμη μου απαιτείται ρύθμιση 4178 για τις διαφορές,

αφού οι ως άνω αλλαγές σε ειδικά κτίρια απαιτούν άδεια, και κατά συνέπεια αποτελούν αυθαιρεσία (ανεξάρτητα του τι λέει η εγκύκλιος).

Περισσότερες λεπτομέρειες διαθέσιμες στον οδηγό αδειοδότησης όπου παρατίθεται όλη η σχετική νομοθεσία

(περιλαμβανομένων και των ΦΕΚ που λένε αυτά που λέω, σε αντίθεση με την εγκύκλιο) 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ.Παντως οι αλλαγες ως προς την παθητικη δεν ειναι προς το δυσμενεστερο απο τη στιγμη που ο χωρος τελικά ειναι μικρότερος και οσον αφορα τα ημ δεν κανει αλλαγες γιατι θα ειναι μονο αποθηκευση χωρις ψυξη κτλ

Link to comment
Share on other sites

Εν το μεταξυ σημερα μου ειπε πως θελει να χρησιμοποιήσει και το υπογειο και τον α οροφο οι οποίοι επικοινωνουν με το κοινοχρηστο κλιμακοστάσιο.μπορει να γινει αυτο;πως θα βγει η αδεια λειτουργίας ετσι;με θα δωσω βεβαιωση χωρου κυριας χρησης για το υπογειο οτι ειναι αποθηκη;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση χώρου ΚΥΡΙΑΣ χρήσης για χώρο ΒΟΗΘΗΤΙΚΗΣ χρήσης (υπόγειο) πως θα δώσεις;

 

Υπάρχει τρόπος να μουν σε μία άδεια λειτουργίας τμήματα που επικοινωνούν με κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο;

Δεν το ξέρω. Αλλά μου φαίνεται δύσκολο. Υπάρχει δυνατότητα για "παρακείμενους χώρους",

αλλά εγώ μέχρι τώρα μόνο σε ταβέρνες και κρεοπωλεία το έχω χρησιμοποιήσει.

 

Ο όροφος πληροί προδιαγραφές πυρασφάλειας; (εξόδους κλπ)

 

το δυσμενέστερο ή ευμενέστερο έχει να κάνει όταν έχουμε την ίδια κάτοψη και αλλάζουμε μόνο τη χρήση,

οπότε λέμε ότι η ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΗ για την κάτοψη πυρασφάλεια καλύπτει προφανώς τις απαιτήσεις της ευμενέστερης νέας χρήσης.

Αν μπεις στη διαδικασία να πεις ότι μίκρυναν ας πούμε οι οδεύσεις λόγο μικρότερου εμβαδού,

τότε γιατί δεν κάνεις παθητική να την πας στην πολεοδομία;

Χωρίσματα έχει; έχουν ληφθεί υπόψη; Έχουν μπρίζες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο για τη βοηθητικη χρηση. Οποτε αν προκειται για καταστημα που εχει υπόγειο δινουμε βεβαιωση κ.χ για το ισογειο και βαζουμε και το σχεδιο του υπογείου απλα οτι υπαρχει σαν χώρος για βοηθητική χρηση ή δε χρειάζεται?

Και γω δεν ξέρω πως ακριβως θα το κάνω αυτο με τους διαφορετικούς ορόφους..

Ο όροφος πληροι τις προδιαγραφές πυρασφάλειας.Χωρίσματα δεν εχει. Δεν εχει κανει καμια αλλαγη κατα τα άλλα σε σχέση με την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

λέμε στη βεβαίωση ότι "ο χώρος ισογείου ... τ.μ. πληροί ..." κλπ

και ότι "στο κατάστημα περιλαμβάνεται και υπόγειο βοηθητικής χρήσης ... τ.μ." κλπ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας κι από μένα..

 

έχω και γω μια ιδιάζουσα περίπτωση έκδοσης Βεβαίωσης ΚΧ..

 

-το κτίριο έχει άδεια του 69 και λειτουργούσε μέχρι το 88 ως δημοτικό σχολείο

-από το 88 λειτουργεί εκεί Κέντρο Ξένων Γλωσσών και τώρα ήρθε η ώρα να βγάλει νέα άδεια λειτουργίας

-φυσικά η Ο.Α. δεν είχε ποτέ καμία σχέση με την πραγματικότητα οπότε το κτίριο εντάχθηκε στον 4178 και πληρώθηκαν όλα τα πρόστιμα

-για Κέντρα Ξένων Γλωσσών με δυναμικότητα μαθητών άνω των 75 ανά ώρα ζητάνε βεβαίωση χρήσεων γης από την πολεοδομία και βεβαίωση ΚΧ από μηχανικό

-για Κέντρα Ξένων Γλωσσών με δυναμικότητα κάτω των 75 μαθητών ανά ώρα ζητάνε μόνο βεβαίωση ΚΧ από μηχανικό

-από ερώτηση που έκανα στην πολεοδομία έμαθα ότι η περιοχή που βρίσκεται το κτίριο έχει χρήση αμιγούς κατοικίας οπότε η χρήση εκπαιδευτήριο δεν επιτρέπεται..

 

τι θα μπορούσα να κάνω;;;;;!!

 

το κτίριο από θέμα χώρων καλύπτει τις προδιαγραφές

θα μπορούσε η βεβαίωσή μου να είναι τέτοιου τύπου:

 

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

    O υπογεγραμμένος μηχανικός βεβαιώνω

ότι ο χώρος πληροί τις προϋποθέσεις χώρου

κύριας χρήσης σύμφωνα με τον Οικοδομικό

και τον Κτιριοδομικό Κανονισμό,του Κανονισμού

 Πυροπροστασίας καθώς και των εκάστοτε 

ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων για την

 αιτούμενη χρήση και περιγράφονται αναλυτικά 

στα νομιμοποιητικά στοιχεία αυτού ήτοι την υπ’ αριθμ

 40/19.. Ο.Α και την υπ’ αριθμ 2624.../14 δήλωση 

Ν 4178/13.-

 

;;;;;;;;;;;;;;;;!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.