Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Σε δημόσια διαβούλευση το ΠΔ για την Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Με αυτά τα μυαλά συνάδελφε καλά κάνουν και μας πατάνε στο λαιμό .........

Link to comment
Share on other sites

πάντως εννοείται πώς η αποψή μου δεν έχει να κάνει με αυτόν που έχει επιχειρηματικό δάνειο 500.000Ε.

<<Στην τελική δεν με ενδιαφέρει η όποια κρίση στις ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ περιπτώσεις ώστε να "λυπηθώ" τον καυμένο τον πολίτη,καθώς αναλαμβάνουμε τεράστιες ευθύνες για πάρτη του και πέρα απ`όλα τα άλλα ΕΚΛΕΨΕ (και χρησιμοποιώ σκόπιμα τη λέξη) εσένα,εμένα,το ΙΚΑ....το ίδιο το κράτος με αυτή του την πράξη. Καταλαβαίνεις οτι εσυ και εγω δεν εισπράξαμε αμοιβές Ο.Α. απο "έξυπνους" πελάτες αυθαιρέτων κατασκευών? Καταλαβαίνεις οτι όλοι αυτοί έφτιαξαν περιουσία στις πλάτες των νόμιμων πολιτών?

 

Συγνώμη,αλλά όσο ανθρωπιστής και να είναι κάποιος, προσωπικά δεν δέχομαι να με εκμεταλλεύονται άνθρωποι που με κλέψανε χωρίς αμοιβή της προκοπής.Είναι απλό....δεν έχουν?Να σκιστούν να τα βρούν ή αν και αυτό δεν γίνεται μη σώσει και ρυθμίσουν τις αυθαιρεσίες τους ή να κάνουν αργότερα ταυτότητα....>>

 

Γιατί έκλεψε κανέναν αυτός που είναι νόμιμος και θα υποχρεωθεί και αυτός να κάνει ταυτότητα?? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΤΕ. ΕΚΛΕΨΕ ΚΑΝΕΝΑΝ?

Αυτός που αυθαιρέτησε , επειδή αγόρασε κάποτε ένα οικόπεδο που τού είπαν είναι στο προσχέδιο, περιμένει 30 χρόνια και ακόμα στο προσχέδιο είναι, έκανε αυθαίρετο γιατί δεν μπορούσε νόμιμα επί 30χρόνια, όμως το ΙΚΑ δέχθηκε εισφορές ώς αυθαίρετο να του καταβάλλεις, ό δήμος έβαλε νερό, η Δεη σύνδεσε ρεύμα, και η ΑΣτυνομία πάντα τον γράφει αφού τελειώσει η οικοδομή γιατί πρίν τα έχει βρεί με τον μπεταντζή. Αρα ποιός ήταν αυθαίρετος αυτός , τού οποίου μπορεί να είναι το μόνο περιουσιακό στοιχείο ή το κράτος σε όλες του τίς μορφές, που τον ανάγκασε πολλές φορές να πληρώσει πολλά παραπάνω από το να έβγαζε άδεια.

Ο ημιυπαίθριος που κλείστηκε, ήταν μία εφευρεση που ξεκινησε όχι για λόγους περιβάλλοντος κλπ αλλά καθαρά γιατί η τότε κυβέρνηση υποσχέθηκε φοροελάφρυνση και την έκανε στην μορφή στα 100τ.μ να σου φορολογεί τα 80 και τα 20τ.μ να στα βάζει ημιυπαίθριο. Αντι να μειώσουν συντελεστές φορολόγησης , έφτιαξαν ημιυπαίθριο, γιατί γνώριζαν ότι κάποτε θα ξαναζητήσουν τα λεφτα.

Edited by katrmp
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως οι εποχές είναι στριμόκ@λες και το κράτος χρειάζεται χρήματα, τότε όλα γίνονται και ..."εφευρίσκονται" τρόποι για να μαζεύονται....

Link to comment
Share on other sites

Τος καημενους τους ιδιοκτητες αυθαιρετων. Ποσα βασανα αντιμετωπισαν , ποσο τους κυνηγησε το κρατος, ποσο στεναχωρημενοι ειναι.

 

Προτεινω να συσταθει αμεσα το Τ.Α.Α. (ταμειο αλληλεγγυης αυθαιρετουχων). Θα εγγραφεσαι με υπευθυνη δηλωση και θα δικαιουσαι επιδομα κατοχης αυθαιρετου που θα χρηαματοδοτειται απο εισφορα που θα μπει στις οικοδομικες αδειες και τα δημοσια εργα, στη θεση του 2% του Τ.Ε.Ε.

 

Πως σας φαινεται η ιδεα. ? Κρατηση 2% υπερ Τ.Α.Α.

 

Εγω προσωπικα δεν λυπαμαι τον αυθαιρετουχο. Προκειται για εναν κατα συρροη κλεφτη του κρατους, παρασιτο σε βαρος των νομιμων πολιτων. Τυπικο κουτοπονηρο μικροαπατεωνισκο.

 

Θελω οικοπεδο για να χτισω. Μαλλιστα. Το εντος σχεδιου κοστιζει Χ. Το "υπο ενταξη" κοστιζει 0,3Χ. Αγοραζω το "υπο ενταξη" και ειμαι σιγουρος οτι θα ενταχθει. Αν δεν ενταχθει φταιει το κρατος. Εγω ειχα υπολογισει να χτισω. Δεν εκανα μια λαθος επενδυση, φταιει το κακο το κρατος. Θα χτισω με το στανιο και θα ειμαι και αδικημενος. Εγω στο κεφαλι μου οταν αγοραζα το "υπο ενταξη" ηταν σα να αγοραζω εντος σχεδιου.

 

Θελω να χτισω. Μαλλιστα. Ρωταω το Μητσο το μαστορα και μου λεει "θα σου φτιαξω εγω οτι λαχταρας, γρηγορα, οπως το θες και πληρως αντισεισμικο"

Άδεια θα βγάλουμε ? Γιατι να βγαλουμε ? κοστιζει ενα καρο λεφτα, γιατι να στα φανε σε χαρτια και ΙΚΑ.

 

Αλλη κλασσικη περιπτωση. Βγαινει η αδεια (μεγαλη υποχωρηση αυτη, θα επρεπε να δινεται καποιο μπονους απο το κρατος), αλλα κατα τη φαση κατασκευης ο ιδιοκτητης σε αγαστη συνεργασια με τους υπεργολαβους, "διορθωνουν" τα λαθη που ειχε η μελετη, μετακινωντας το κτιριο, κανοντας τα υπογεια ισογεια, κλεινουν Η/Υ, "βγαζουν" μερικα εξτρα υπνοδωματια, κανουν την περγκολα σαλονι, τη σοφιτα οροφο και αλλες τετοιες ομορφιες.

Οταν ερθει η ωρα του ρευματος παλι επιστρεφουμε στο κακομοιρικο mode "δεν ηξερα" "τι να εκανα" "το κρατος μας εκβιάζει" κλπ. Βρισκεται ενας μηχανικος να κανει ΥΔ οτι ολα γινανε καλως και περνουμε και το ρευμα.

 

Αγοραζω διαμερισμα ? Ουτε σκεψη να φωναξω ενα μηχανικο να δει αν αυτο που αγοραζω στα χαρτια ταυτιζεται με την πραγματικοτητα. Στη συνεχεια "ειμαι αδικημενος με ξεγελασανε" "δεν ηξερα οτι εχει αυθαιρετα" . Καμια ευθυνη για την υπογραφη και την αποδοχη κατα την αγορα ολων των αυθαιρεσιων.

 

 

Συμπερασμα. Οποιος εκανε αυθαιρετα, το εκανε για να κερδισει χρηματα. Φυσικα σε αυτο τον βοηθησαν παρα πολυ "συναδελφοι" μηχανικοι και πολλες φορες ηταν αυτοι που του το προτειναν ως την καταλληλη λυση. Παντα ομως το οφελος ηταν για τον αυθαιρετουχο. Ολα γινονταν για να εξοικονομησει χρηματα Η νομιμη οδος ηταν πολυ πιο ακριβη και το ονειρο της ιδιοκτητης στεγης ηταν ενα ονειρο για ολους.

 

Ο ιδιοτητης αυθαιρετων

 

Κερδισε στην αγορα γης

Κερδισε στις αμοιβες μηχανικων

Κερδισε σε πληρωμες στο ΙΚΑ και σε αλλους  φορεις

Κερδισε σε φορολογια

 

Τουναντιον υπηρχαν κοροιδα -γιατι ξεκαθαρα προκειται περι κοροιδων.

 

Που αγοραζαν "ακριβα" οικοπεδα εντος σχεδιου

Που πληρωναν μηχανικους για μελετη κ επιβλεψη

Που πληρωναν ΙΚΑ

Που φορολογουνταν

Που δεν εχτιζαν παραπανω απο οσα δικαιουνταν

 

Και που τελικα πληρωναν Χ για να αποκτησουν τελικα οσα ο αυθαιρετουχος αποκτουσε με 0,5Χ (η αναλογια τυχαια, αν και νομιζω εχει βαση)

 

Τωρα λοιπον ηρθε η ωρα του ταμειου. Οποιος εχει και μπορει, πληρωνει και λεει και ευχαριστω που τοσα χρονια τη γλιτωσε και αντι να το κατεδαφισει, το νομιμοποιει. Οποιος δεν εχει, προβλημα του, ας το σκεφτοταν οταν παρανομουσε.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ σας λέω οτι λέτε αυτά που λέτε εκ του ασφαλούς επειδή είστε μηχανικοί συγκεκριμένης ειδικότητας και έχετε δουλειά από αυτό. Αντικειμενικά αν κάνατε άλλο επάγγελμα θα το βλέπατε σαν χαράτσι που έτσι είναι..

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τος καημενους τους ιδιοκτητες αυθαιρετων. Ποσα βασανα αντιμετωπισαν , ποσο τους κυνηγησε το κρατος, ποσο στεναχωρημενοι ειναι.

 

 

Εγω προσωπικα δεν λυπαμαι τον αυθαιρετουχο. Προκειται για εναν κατα συρροη κλεφτη του κρατους, παρασιτο σε βαρος των νομιμων πολιτων. Τυπικο κουτοπονηρο μικροαπατεωνισκο.

 

Θελω οικοπεδο για να χτισω. Μαλλιστα. Το εντος σχεδιου κοστιζει Χ. Το "υπο ενταξη" κοστιζει 0,3Χ. Αγοραζω το "υπο ενταξη" και ειμαι σιγουρος οτι θα ενταχθει. Αν δεν ενταχθει φταιει το κρατος. Εγω ειχα υπολογισει να χτισω. Δεν εκανα μια λαθος επενδυση, φταιει το κακο το κρατος. Θα χτισω με το στανιο και θα ειμαι και αδικημενος. Εγω στο κεφαλι μου οταν αγοραζα το "υπο ενταξη" ηταν σα να αγοραζω εντος σχεδιου.

 

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά το κράτος που το είδατε, γιατί αυτό το πράμα ακόμη το ψάχνουμε?

Και ακόμη μια ερώτηση αν επιτρέπεις, αυτοί που έβγαλαν οικοδομική άδεια σύμφωνα με την ''κείμενη νομοθεσία'', συμπεριλαμβανομένων των άπειρων εγκυκλίων, των υπ. αποφάσεων, διάφορων γνωμοδοτήσεων του ΣΤΕ, άλλων εγγράφων διαφόρων αρμόδιων και όχι μόνο υπηρεσιών, που σύμφωνα με την τελευταία καταμέτρηση ευρέθησαν να είναι (όλα μαζί πακέτο) περίπου 5.575,20 εκατομμύρια, πιστεύεις ότι αισθάνονται νόμιμοι και ασφαλείς σχετικά με την νομιμότητα του κτιρίου της ιδ/σίας τους και ότι πληρούν όλους τούς όρους και προυποθέσεις που αναλυτικά διευκρινίζονται μέσω ασαφών κειμένων της κείμενης νομοθεσίας, και ότι ο μηχανικός τους που είχε βοηθήσει στην έκδοση της άδειας, ήξερε τι του γινόταν?

Edited by SIRADRAB
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ikaros13 εάν δεν ήμουν μηχανικός θα ήθελα να ήμουν αυθαιρετούχος.

Να κατασκευάσω κάτι με το ελάχιστο κόστος, να το νομιμοποιήσω και να το πουλήσω νόμιμο πλέον  σε τιμή x10 του κόστους κατασκευής.

Κανονικό εμπόριο, εύκολα, γρήγορα, ανώδυνα και με μεγάλο κέρδος.

 

Μου έχει τύχει ιδιοκτήτης που σκέφτεται έτσι και τον θεωρώ ιδιαίτερα έξυπνο. Και δεν μιλάμε για 1 ή 2 ακίνητα..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα 'ηθελες να σου έχουν αφήσει αυθαίρετο κληρονομιά, γιατί έτσι τα έφερε η ζωή να φεύγουν οι άνθρωποι, να μήν έχεις να πληρώσεις , μετά από ένα ξετίναγμα από φόρους κληρονομιάς, συμβολαιογράφους κλπ, να πρέπει να κάνεις τακτοποιήσεις, ταυτότητα και ότι νέο σκεφτεί κάθε νούς? Δέν είναι ισοπεδωτικό να μπαίνουν στην ίδια μοίρα τα πάντα? Δεν είναι χαράτσι για αυτόν?

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.