Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σε δημόσια διαβούλευση το ΠΔ για την Ταυτότητα Κτιρίου


Recommended Posts

Δηλαδή ξαφνικά θα δούμε οίστρο παραγωγικότητας?

Μακάρι, αλλά ο καλαφάτης σύμφωνα με τα εως τώρα δείγματά του δεν μπορεί να προωθήσει ούτε το δεξί του πόδι μπροστά από το αριστερό..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 180
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ούτε να σκέφτεσαι τον ....."οίστρο παραγωγικότητας".

Μια μπούρδα και μισή θα δούμε, θα δουλέψουμε λίγο με αυτή και σε δύο - τρία χρόνια, ....άντε πάλι από την αρχή!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Όλο το σκηνικό είναι τόσο ωραία στημένο με στόχο απλώς και μόνον να ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ για τα άδεια ταμεία του κράτους και ταυτοχρόνως ο νέος νόμος για τις ρυθμίσεις αυθαιρέτων να "βοηθηθεί" ούτως ώστε να μην κριθεί αντισυνταγματικός.

Δυστυχώς ή ευτυχώς θα δώσουν τη δυνατότητα να "γλυτώσουν" κάποιοι τα αυθαίρετά τους ή τις αυθαιρεσίες στα ακίνητά τους με μικρά πρόστιμα. 

Αν δεν το κάνουν θα έχουν ...τεράστιο πρόβλημα.

Δεν είναι κακό μέτρο. Κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση. Η χρονική συγκυρία είναι λάθος. Αν ήταν άλλες εποχές (π.χ. 2006, 2007 κ.λπ.) τότε θα ήταν πιό ...εύπεπτο μέτρο, αλλά σαφώς και τα υπολογιζόμενα πρόστιμα θα ήταν μεγαλύτερα.

Ανάπτυξη στην οικοδομή ΔΕΝ πρόκειται να υπάρξει για τα επόμενα 15 χρόνια.

Ίσως είναι από τις μοναδικές ευκαιρίες που θα προσφερθούν ούτως ώστε οι μηχανικοί να καταφέρουν να ....ζήσουν!!!!

Γνώμη μου είναι ότι, όλοι μας πρέπει να συμβάλλουμε προς την αναπόφευκτη σωστή εφαρμογή του νόμου αυτού (εξάλλου δεν είναι κάτι νέο, έχει νομοθετηθεί από το 2010 και το γνωρίζαμε ή οφείλουμε να το γνωρίζουμε)!!!!

 

Κακά τα ψέματα, οι νόμοι είναι εισπρακτικού χαρακτήρα, τα δε περί περιβάλλοντος κλπ είναι οι δικαιολογίες. Το ερώτημα είναι πότε θα φτάσουμε στην κρίσιμη μάζα των αγανακτισμένων και εξαθλιωμένων πολιτών, οπότε όλα αυτά τα νομοθετήματα θα καταρρεύσουν σαν τους δίδυμους πύργους. Ο κοσμάκης δεν έχει πάρει χαμπάρι το τι πάει να γίνει, γιατί αφορά το 2026 στην καλύτερη των περιπτώσεων. Και λέω κοσμάκης γιατί μιλάμε για μεγάλη μερίδα κόσμου στα όρια της επιβίωσης. Δεν νομίζω ότι θα φτάσουμε στο 2026 πριν όλο το σκηνικό ανατραπεί εκτός αν έχουμε θεαματική βελτίωση της οικονομίας και ανάπτυξη. Ίσως τη λύση δώσει το πετρέλαιο της Ελλάδας, είδομεν.

 

Οι φίλοι μηχανικοί ξεχνάνε ότι οικοδομή είναι και οι μπογιατζήδες, οι μαραγκοί, οι χτίστες κλπ. Για αυτούς δεν υπάρχει δουλειά με τέτοια πολιτική εξόντωσης του ακινήτου.

 

Το κράτος αν θέλει να κάνει κάτι σε αυτή τη φάση ας επικεντρωθεί στις περιπτώσεις που έχουμε πραγματική επιβάρυνση του περιβάλλοντος, δηλ. αυθαίρετα σε αιγιαλούς, ρέματα, δάση, εκτός σχεδίου αυθαίρετα (από σταύλο σε βίλα) και μεγαλοσχήμονες. Ακίνητα εντός σχεδίου που έκλεισαν ένα μπαλκόνι ή έφτιαξαν ένα δωμάτιο παραπάνω δεν προκάλεσαν βλάβη στο περιβάλλον. Ας τακτοποιήσει το κράτος και τα δικά του αυθαίρετα κτίσματα, λιμάνια, σχολεία κλπ. 

Θέλω να δω πως θα προστατεύσουν το περιβάλλον όταν θα έχουμε έναν από τους πιο ψυχρούς χειμώνες και θα ανάψουν τα τζάκια με την αιθαλομίχλη. 

Δυστυχώς τα κεντρικά υπουργεία και οι σύμβουλοι είναι άσχετοι με την πραγματικότητα και τα πρακτικά ζητήματα που προκύπτουν και κάνουν σχέδια επί χάρτου τύπου "κρεββάτι προκρούστη".

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Όλα φίλε μου γίνονται για να μαζεύονται τα 500άρικα...... Μόνο και αποκλειστικά γι' αυτό!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υπάρχει άραγε κάποια πρόβλεψη, πως θα αντιμετωπιζονται κατά την δημιουργία της ηλεκτρονικής ταυτότητας, τα πιθανά λάθη (θα υπάρχουν πολλά νομίζω),των δηλώσεων που γίνονται με τους νόμους 4014 και 4178 ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς θ' "αναγκάζονται" να ξαναπερνούν από τον τότε ισχύοντα νόμο ρύθμισης αυθαιρεσιών (π.χ. 4178 με νέο κοστούμι) με ό,τι αυτό συνεπάγεται......

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάς ότι, στο συγκεκριμένο "νομοσχέδιο" αναφέρει ότι, όλα τα ακίνητα θα κληθούν κατά τη διαδικασία απόκτησης της ηλεκτρονικής ταυτότητας ν' αποκτήσουν Κατηγορία (κάποια από αυτές που αναφέρει ο 4178). Οπότε πως φίλε μηχανικέ θα επιλέγεις κατηγορία αν πρωτίστως δεν ελέγξεις τα δεδομένα του ακινήτου (π.χ. άδειες, νομιμοποιήσεις, ρυθμίσεις, αυτοψία κ.λπ.).

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Θα μπορούσε κάποιος μηχανικός να μου απαντήσει σε ένα ερωτημα μου.Σε μία οριζόντια ιδιοκτησία κατάστημα το καλοκαίρι του 2014 έγινε νομιμοποίηση επέκτασης του παταριου με τον 4178 και ότι άλλο βρήκε ο μηχανικος σε παράβαση μπήκε στον φάκελο της νομιμοποίησης με 4178.Ηλεκτρονικη ταυτότητα ποτε υποβαλω?Ξέρω από ότι έχω διαβάσει είναι μέσα σε 5 χρονια.Αλλα μέσα σε 5 χρόνια από την ημερομηνία δήλωσης(καλοκαίρι 2014.Δηλαδή μέχρι το καλοκαίρι 2019) ??? ή από την ημερομηνία που αρχίζει ο 4178 (2013 αν δεν κάνω λάθος) δηλαδή μέχρι κ 2018.Μεχρι ποτέ έχω περιθώριο είναι η συντόμευση ερώτηση μου.Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.