Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου και επαγγελματίες ΜΗΧΑΝΙΚΟΙ


Recommended Posts

Έχουμε πολύ δρόμο ακόμα....

Έχουμε όμως να περιμένουμε και πολλές άλλες εξελίξεις που θα επηρεάσουν το συγκεκριμένο θέμα (θετικά ή αρνητικά).....

Να κρατάμε όλοι μας μικρό καλάθι......

 

Και να προετοιμαζόμαστε ν' αντιμετωπίσουμε το συγκεκριμένο θέμα όπως οι περισσότεροι υμών αντιμετώπισαν παλιά τις αιτήσεις του 3843........

Είναι η Ευκαιρία του κλάδου μας να ξελασπώσουμε κι εμείς θα την πετάξουμε στον Καιάδα!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πόσες παρόμοιες ευκαιρίες πέρασαν και χάθηκαν ή απαξιώθηκαν.. Επιβλέψεις σε βιομηχανικά κτίρια, τεχνικοί ασφαλείας, ηλεκτρολογικά, λέβητες. Μία από τις καλύτερες υπήρξε η ενεργεαική αναβάθμιση κτιρίων και πιστοποίηση που θα ξεκινούσε το 2001 και άργησε 'μόλις' 10 έτη για να γίνει όπως γίνεται.

Για όσα κτίρια θα χρειασθούν πιστοποιητικό μεταγραφής θα αναγκασθούν οι ιδιοκτήτες να προβούν σε έκδοση ταυτότητας. Βέβαια κάποιες μικρο-παρατάσεις είναι αναμενόμενες. Ο κύριος όγκος κτιρίων έχει προθεσμία 10 έτη από την ψήφιση (του χρόνου), δηλαδή έως το 2025. Το 2025 θα υπάρξει μεγάλη αναστάτωση και θα δοθούν μια-δυο  διετείς ίσως και τριετείς παρατάσεις ώστε να  φτάσουμε στο 2030.Έτσι λοιπόν το πάμε χαλαρά έως το 2025 και κατόπιν ...φορτσάρουμε.

Σοβαρά τώρα, για τα Ελληνικά δεδομένα οι δεκαετείς προθεσμίες είναι ανοησίες, έπρεπε να είναι πολύ λιγότερο, και με συνεχείς παρατάσεις να ολοκληρωθούν στα δέκα έτη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά!!!!

Η μόνη ελπίδα είναι ότι, όλα όσα ρυθμίστηκαν με 3843, 4014 και 4178, τα οποία αριθμούν κάποιες αρκετές χιλιάδες (π.χ. 800.000 ακίνητα....) πρέπει ν' αποκτήσουν ηλεκτρονική ταυτότητα εντός 5 ετών από την έναρξη.....

Δεύτερη "ελπίδα" είναι η μετεξέλιξη του 4178 (ή πιθανότατα άλλος νέος νόμος) με εσαεί ισχύ από τον οποίο πρώτα θα περνούν όσα έχουν αυθαιρεσίες για να τις ρυθμίσουν και στη συνέχεια ν' αποκτούν την ηλεκτρονική ταυτότητα....

Τρίτη "ελπίδα" είναι ότι, αποκλείουν την έκδοση άδειας δόμησης ή έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας ή μεταβίβασης - εγγραφής εμπράγματου δικαιώματος σε αυτό κ.λπ. αν πρωτίστως το ακίνητο δεν αποκτήσει ηλεκτρονική ταυτότητα.....

Μόνιμο πρόβλημα είναι το ότι, είναι άκαιρο και σε περίοδο που ο κόσμος δεν έχει χρήματα, ούτε πρόκειται άμεσα ν' αποκτήσει....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 6 months later...

Υπάρχει κανένα νέο;

 

Ο αρχιτεκτονάς μου (επιτυχημένος με μεγάλο γραφείο) μου έλεγε σήμερα ότι σε 3 χρόνια όλα τα κτίρια πρέπει να την έχουν και θα βγαίνουν και φωτογραφίες και του εσωτερικού χώρου και άλλα τρομερά.

 

Δεν έχω τιποτα σιβαρά θέματα αλλά ποιά είναι η κατάσταση σήμερα στη χώρα της φαιδράς πορτοκαλέας;

 

Διάβασα και αυτό με το οποίο συμφωνώ. Μηχανικός είμαι αλλά μάλλον έχουμε ξεχάσει τι σημαίνει αυτό και έχουμε ξεπέσει σε συνδικαλιζόμενους γραφειοκράτες...

 

"Η ΠΟΜΙΔΑ αναφέρει πως σε όλες τις ευρωπαϊκές χώρες υπάρχει πάντα ένας φάκελος ο οποίος τηρείται από τις αρμόδιες πολεοδομικές αρχές και παρουσιάζει την πραγματική εικόνα κάθε κτιρίου «ως κατασκευάσθηκε» και στη βάση αυτή χαρακτηρίζει «ακατανόητη τη σπουδή» του υπουργείου να θεσπίσει αυτήν την εκτενή υποχρέωση τηρήσεως ενός εκτεταμένου συνόλου στοιχείων, «ελληνικής καθαρά έμπνευσης», και μάλιστα να την μεταθέσει προς τους ιδιοκτήτες των κτιρίων, μόνο και μόνο επειδή αυτό αποτελεί «πάγιο αίτημα του Τεχνικού Επιμελητηρίου» . "

Edited by EvanSarris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ακούσει και εγώ αυτό για το εξωτερικό. Πρώτα παίρνεις μία άδεια που σου λέει τι να χτίσεις στο περίπου, χτίζεις και μετά καταθέτεις στην πολεοδομία φάκελλο του τι έχτισες ! Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια διαδικασία, υπάρχουν πάρα πολλά αυθαίρετα, άλλα δηλώνει ο άλλος στη ΔΕΗ, άλλη στην εφορία, άλλα στο συμβόλαιο....γενικά γίνεται ένας χαμός. Για αυτό το κράτος θέλει να μπει μία λύση να υπάρχει η ταυτότητα και όλα να ταυτιστούν με ό,τι λέει η ταυτότητα.

 

Τώρα η ΠΟΜΙΔΑ τι άλλο να κάνει πλην του να γκρινιάζει για τους μηχανικούς ?! Δεν κάνει και άλλη δουλειά. Φυσικά με την ταυτότητα θα αποκαλυφθούν ένα σωρό παρανομίες....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε σε αναμονή εξελίξεων...... Τους βλέπω όμως αρκετά διστακτικούς.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Σήμερα 24 Ιανουαρίου 2020, συνάδελφος μας μηχανικός που εκπροσωπεί υποψήφιο αγοραστή διαμερίσματος πελάτισσας μου, ζήτησε από την πελάτισσα μου να του προσκομίσει την ... ταυτότητα του διαμερίσματος της προκειμένου να την εξετάσει...
Παραίτηση, που δηλώνουμε παρακαλώ ?

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.