Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

(Έως) 24 Mbps?


ΟΩΝ

Recommended Posts

Η γραμμή 2Mbit έχει Upload 512Kbps ενώ η 24Mbit έχει upload 1Mbps.

 

Η ονομαστική ταχύτητα του upload συνήθως είναι και η πραγματική (τους τεχνικούς λόγους δεν θα τους αναλύσω γιατί θα ξεφύγει η συζήτηση).

Αν γενικά δεν ανεβάζεις αρχεία σε καλύπτει και μια γραμμή 2Mbps αλλά αν ανεβάζεις αρχεία μείνε στην γραμμή που έχεις.

 

Φαντάσου να χρειάζεσαι τον διπλάσιο χρόνο για να στείλεις αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο οξύμορο που δίνει ο πάροχος μεγαλύτερα πακέτα (vdsl) όταν στα μικρότερα πακέτα δεν έχει πιάσει το 24άρι;

 

 

Το θέμα του adsl και του vdsl είναι τεράστιο και δεν αναλύεται σε λίγες γραμμές.

Δεν κάνω τον ειδικό αλλά έχω διαβάσει πολλά κείμενα και έχω ενημερωθεί αρκετά πάνω στο θέμα.

 

Ξεκινάμε από το ότι όλοι οι πάροχοι συνδέονται με τα ΑΚ του ΟΤΕ με οπτικές ίνες αλλά από εκεί μέχρι το χώρο κάθε συνδρομητή εκμεταλλεύονται το παλιό χάλκινο δίκτυο του ΟΤΕ. Είναι φυσικό, λοιπόν, όσο μεγαλύτερη είναι η απόσταση από το ΑΚ τόσο μεγαλύτερες οι απώλειες και εάν λάβουμε υπόψη ότι τα ΑΚ εξυπηρετούν, πολλές φορές, πολύ απομακρυσμένες περιοχές, εύκολα βγαίνει το συμπέρασμα ότι οι συνδρομητές των περιοχών αυτών θα έχουν πολύ χαμηλό mbps. Μαζί με το θέμα αυτό, σημαντικό ρόλο παίζουν και οι ρυθμίσεις που βάζει κάθε πάροχος, όπως πχ ο ΟΤΕ βάζει snr 9 ενώ η Forthnet 6 και έτσι στην ίδια πολυκατοικία ο συνδρομητής του ενός παρόχου έχει σημαντική διαφορά από το συνδρομητή του άλλου. Τέλος, σημαντικό ρόλο παίζουν και οι συνδεσμολογίες από την κεντρική πρίζα του ΟΤΕ στο χώρο ή ακόμη και η καλωδίωση από το κεντρικό κουτί της πολυκατοικίας μέχρι το διαμέρισμα. Γιαυτό πολλές φορές οι τεχνικοί που έρχονται στην πολυκατοικία κατεβαίνουν στο υπόγειο και παίρνουν σήμα στο σημείο εκείνο για να εξακριβώσουν εάν υπάρχει πρόβλημα στην καλωδίωση.

 

Σε ότι αφορά στο vdsl, η κατάσταση είναι τελείως διαφορετική γιατί υπάρχουν περιοχές της χώρας στις οποίες ο ΟΤΕ έχει αναπτύξει το νέο δίκτυο, στο οποίο τα νέα KV συνδέονται με οπτικές ίνες με το ΑΚ, οπότε το καλό σήμα φτάνει μέχρι το KV, τα νέα KV τοποθετούνται σε σημεία ώστε οι αποστάσεις των οικοδομών που εξυπηρετούνται απ' αυτά να μην ξεπερνούν τα 200μ., με αποτέλεσμα κάθε συνδρομητής vdsl να παίρνει σχεδόν ονομαστική τιμή (50 ή 30) όσο μακρυά και αν βρίσκεται από το ΑΚ. Η προσφορά αυτού του vdsl ξεκίνησε το ΝΟΕ 2012 και συνεχώς ενεργοποιούνται οι περιοχές στις οποίες έχει επεκτείνει ο ΟΤΕ το νέο δίκτυο. Τον ΙΟΥΝ αναμένεται να ενεργοποιηθούν αρκετές περιοχές όπως η Γλυφάδα, Φιλοθέη κ.α.

 

Ορισμένοι εναλλακτικοί (όπως Hol, Wind) αποδέχτηκαν το τιμολόγιο του ΟΤΕ και δίνουν vdsl από το KV, ενώ άλλοι, όπως η Forthnet, δεν το αποδέχτηκε και δίνουν από το ΑΚ σε συνδρομητές σε απόσταση το πολύ έως 700-800 μ. απ' αυτό. Φυσικά, οι συνδρομητές της τελευταίας κατηγορίας, που βρίσκονται σε ακραίες περιοχές αυτού του κύκλου από το ΑΚ, δεν παίρνουν την ονομαστική τιμή του πακέτου που αγοράζουν.

 

Θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμη για το θέμα αυτό αλλά περιορίζομαι στα παραπάνω και για όποιες απορίες εδώ είμαστε πάλι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως χρησιμοπιω την απλη και ταπεινη συνδεση των 2 mbps για ολες τις χρησεις (επαγγελματικη + κατεβασματα) και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.

 

Θεωρω τεραστια ******** να πρεπει απο τα 2 να παω στα 24 χωρις τιποτα ενδιαμεσο. Με 6-8 θα ημουν υπερευχαριστημενος αλλα μεχρι να εξορθολογιστει η τιμολογηση και να βελτιωθουν τεχνικα τα πραγματα θα παραμεινω στα φτωχικα 2mbps

Edited by Gousgounis
:) πιπέρι...
Link to comment
Share on other sites

Παλια ειχα 2αρα γραμμη. Ενα διαστημα κατεβαζα παρα πολλα βιντεο, μαζευα παλιες ταινιες σχετικες με καποιο σπορ και τις εκαιγα σε DVD  για να κανω δωρο σε ενα πολυ καλο φιλο. Τοτε πηγα σε 24αρα και εκανα και συνδρομη στο megaupload. Οταν περασε το 6μηνο και ανεβηκε η χρεωση του κονεξ 24, εκανα υπομονη αλλους 6 μηνες και το γυρισα σε 2αρα γραμμη. Οταν παρακολουθω streaming video καμια φορα κολλαει, ειδικα hd video στο vimeo, αλλα τα λεφτα ειναι πολλα. Εγω εβλεπα αληθινα 8 mbps, απεχω απο τον οτε 1.5 χιλιομετρο πιστευω. Αυτο το ειτε 2 ειτε 24 του οτε ειναι μεγιστη βλακεια. Αληθινα 6-8 mbps ειναι ιδανικα για ανετο σερφαρισμα. To upload πονεμενη ιστορια. Με 512kbps ασπριζουν τα μαλλια σου στο περιμενε

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

να συμπληρώσω και ένα γενικότερο πρόβλημα που έχω με τους γκατζετάκηδες

μιλάνε για 2πλάσιες 4πλάσιες ταχύτητες ή αντίστροφα για μισό χρόνο ή 1/4 κ.ο.κ για ανέβασμα-κατέβασμα αρχείων λες και είναι οι ίδιοι υπουργεία με τεράστιες βάσεις δεδομένων ή μηχανές αναζήτησης ή το GoogleEarth

δηλ. άμα ανεβάσω μια φωτο ή ένα βίντεο σε 10" ή σε 1" θα γλυτώσω τον τεράστιο χρόνο από την προσωπική μου ζωή. Αν βέβαια η προσωπική μου ζωή είναι μόνο το διαδίκτυο τότε έχω πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Ισα ισα οταν ολη σου η ζωη δεν περιστρεφεται γυρω απο τον υπολογιστη δεν θες να ξοδευεις πολλη ωρα απο πανω του περιμενοντας να ανεβασεις/κατεβασεις. 

Link to comment
Share on other sites

Υάρχουν επιλογές και με 12, 8, 6 ή 4 Mbps download από τις εταιρείες Cyta, On Telecoms και Hol: http://www.adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php Ειδικά τα 8 Mbps ή 6 Mbps είναι για πολλούς η καλύτερη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι λίγο οξύμορο που δίνει ο πάροχος μεγαλύτερα πακέτα (vdsl) όταν στα μικρότερα πακέτα δεν έχει πιάσει το 24άρι;

Η forthnet πχ τα δίνει max απόσταση 800m από το ΑΚ.

Εγώ σε απόσταση περίπου 5km από το ΑΚ αν πιάσω 4-5 Mbps ρίχνω πυροτεχνήματα.

Αλλά στο κατάστημα που δουλεύω είναι 50m από το ΑΚ πιάνω 19~21 Mbps

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.