Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

(Έως) 24 Mbps?


ΟΩΝ

Recommended Posts

Η forthnet πχ τα δίνει max απόσταση 800m από το ΑΚ.

Εγώ σε απόσταση περίπου 5km από το ΑΚ αν πιάσω 4-5 Mbps ρίχνω πυροτεχνήματα.

 

Ευτυχώς, διόρθωσες το αρχικό σου post και περιορίστηκες στη Forthnet η οποία δίνει, πράγματι, μόνο από το ΑΚ ενώ ΟΤΕ, Hol και Wind δίνουν και από τα KV, στις περιοχές που έχει επεκταθεί το νέο δίκτυο του ΟΤΕ, όπως περιγράφεται στο post #12, δηλαδή σε αποστάσεις max 150 μ. και φυσικά στις ονομαστικές τιμές περίπου του vdsl αφού οι απώλειες είναι πολύ μικρές σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην μας εντυπωσιάζουν και τόσο οι υψηλές ταχύτητες download/upload.
Το οτι ένα modem θα συγχρονίσει στα 18Mbit δεν σημαίνει απο μόνο του και πολλά πράγματα, ούτε οτι και το download θα είναι στην ίδια ταχύτητα. Συνήθως τα site που μοιράζουν αρχεία θέτουν περιορισμούς στην ταχύτητα κατεβάσματος.
ΙΜΟ η 8άρα σύνδεση είναι ΟΚ για οικιακή χρήση ή ένα μικρό γραφείο.

 

Link to comment
Share on other sites

Ας μην μας εντυπωσιάζουν και τόσο οι υψηλές ταχύτητες download/upload.

Το οτι ένα modem θα συγχρονίσει στα 18Mbit δεν σημαίνει απο μόνο του και πολλά πράγματα, ούτε οτι και το download θα είναι στην ίδια ταχύτητα. Συνήθως τα site που μοιράζουν αρχεία θέτουν περιορισμούς στην ταχύτητα κατεβάσματος.

ΙΜΟ η 8άρα σύνδεση είναι ΟΚ για οικιακή χρήση ή ένα μικρό γραφείο.

 

Θεωρητικά, το βλέπεις από μία σκοπιά, με την οποία δεν διαφωνώ αλλά, πρέπει να γνωρίζεις ότι, καθένας έχει τις δικές του προτεραιότητες και ανάγκες είτε για διασκέδαση είτε για δουλειά και έτσι διαμορφώνει ανάλογα τις απαιτήσεις του.

 

Εγώ και πιθανά πολλοί άλλοι θεωρούν ότι ένα αυτ/το 1000-1200 κ.ε. είναι αρκετό για τις ανάγκες μετακίνησης μέσα σε μια μεγάλη πόλη, όπως η Αθήνα, αλλά, τελικά, δεν έχουν την ίδια γνώμη όλοι οι κάτοικοί της. Κάτι αντίστοιχο, άλλωστε, συμβαίνει με όλα τα προιόντα της σύγχρονης τεχνολογίας.

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ΜΑΚΑΡ. Και συμπληρώνω ότι το οικονομικό θέμα είναι (ίσως) το πιο σημαντικό θέμα στην παρούσα χρονική συγκυρία...

Link to comment
Share on other sites

Στο γραφείο πάντως, πόσοι πιά εχουν απαιτήσεις;

 

Ούτε ταινίες βλέπεις, ούτε streaming HD αγώνες κάνεις ούτε τπτ.

 

Οπότε εγώ προσωπικά για οτ γραφείο έχω επιλέξει Cyta 4ρα, με ενα πακέτο σταθερών/κινητών και δίνω 24ε το μήνα και δε τα εχω ξεπεράσει ποτέ.

 

Στο σπίτι, εχω φορθνετ, συχρονίζει το ρουτερ στα 17 περίπου, και κατεβάζω απο καλους τρακερς με 1.5mb/s.

Το upload ειναι καρφωμένο στα 1024, και ανεβάζει με το θεωρητικό όριο. Το οποιο χρειάζομαι για να ανεβάζω οτι κατεβάζω.

 

Μερικοί, (αναλόγως την ποιοτητα γραμμών=χαλκος με κοψε ραψε) συχρονίζουν τρελά ψηλά, εχω δει 21-23μβιτ, αλλά και άλλοι που ειναι να τους κλαινει οι ρεγγες με 5-6μβιτ.

 

Και χωρις να αποτελεί διαφήμιση, αλλαξα προχτες το σπιτικο σε έως 24ρα, δωρεαν αστικα, υπεραστικα, 720 λεπτα κινητα, δωρεαν νοβα σταρτ πακ (μονο τα ντοκυμαντερ με νοιαζουν) με δωρεαν εγκατάσταση/πιατο/καλωδια (πληρώνεις μονο 49ε για τον αποκωδικοποιητή) με 29.90ε το μήνα...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά, για απλή(*) χρήση internet, κανένα πρόβλημα και στα 2 Mbps που κατέβηκα. Δεν μπορώ να διακρίνω καν διαφορά από τα 5-6 Mbps που είχα πριν (με το δήθεν 24άρι (!) πακέτο).

 

(*) Σερφάρισμα στα "νέα", κανά τραγουδάκι στο youtube, κατέβασμα αρχείων (χθες κατέβασα γύρω στα 200ΜΒ χωρίς πρόβλημα)...

Link to comment
Share on other sites

Στις γραμμές εκτός από το πακέτο που αγοράζεις πάιζει ρόλο και η περιοχή σου, η εσωτερική γραμμή κτλ.....Οπότε πχ μην περιμένει κανείς ντε και καλά να έχει 24άρα καρφί....

Προσωπικά, αναβάθμισα την σύνδεση του connex στα 12, αλλά λόγω περιοχής έχει κλειδωθεί στα 6!! Αλλιώς είχα συχνές αποσυνδέσεις.

Πριν κάθε αγορά σιγουρευτείτε για την απόδοση που θα πιανετε

Link to comment
Share on other sites

Πως να σιγουρευτει καποιος ικαρε πριν την αγορα? Ρωτωντας καποιον γειτονα τι ταχυτητα πιανει? Υπαρχει αλλος τροπος?

Αλλο τροπο δεν μπορω να σκεφτω.... Οταν ειχα 24αρα συγχρονιζα στα 8, αλλα μετα την παροδο του 6μηνου φουσκωσε ο λογαριασμος και με τη ληξη της συμβασης το γυρισα σε 2αρα. Κατεβαζα πολυ γρηγορα, εβλεπα HD βιντεο χωρις προβλημα, αλλα ηταν πολλα τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.